Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej zgłoszeń defraudacji unijnych środków

0
Podziel się:

Z Polski napłynęły 24 zgłoszenia od osób bądź instytucji prywatnych, a dwa zgłoszenia pochodziły od źródeł publicznych

Więcej zgłoszeń defraudacji unijnych środków
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

W 2012 r. do unijnego biura antykorupcyjnego OLAF wpłynęły 1264 zgłoszenia o domniemanych nadużyciach finansowych w UE. W końcu 2012 r. biuro prowadziło 716 spraw.

Giovanni Kessler, szef biura, przedstawił roczny raport z działalności unijnego biura ds. zwalczania nadużyć finansowych. Wynika z niego, że w 2012 r. OLAF zamknął 465 postępowań w sprawie defraudacji na szkodę budżetu UE, podczas gdy rok wcześniej udało się zamknąć 208 spraw. Kwota, którą państwa członkowskie albo instytucje UE mogą odzyskać dzięki dochodzeniom OLAF-u w 2012 r., to 284 mln euro.

W zeszłym roku aż 889 zgłoszeń do OLAF-u o domniemanych przypadkach korupcji pochodziło ze źródeł prywatnych, co - zdaniem Kesslera - można uznać za dowód rosnącego zaufania obywateli do tej instytucji. Najwięcej informacji dotyczyło domniemanej defraudacji funduszy strukturalnych (343), wydatków personalnych UE (163) oraz środków na rolnictwo (156).

Z Polski napłynęły 24 zgłoszenia od osób bądź instytucji prywatnych, a dwa zgłoszenia pochodziły od źródeł publicznych (np. władz albo instytucji UE). Kessler zastrzegł, że porównywanie krajów pod kątem przekazywanych do OLAF-u zgłoszeń albo prowadzonych spraw jest bezcelowe. _ Większość spraw, które badamy, ma wymiar europejski i dotyczy kilku krajów Unii _ - tłumaczył.

Szef OLAF-u podkreślił też, że znacznie skrócono czas prowadzenia dochodzeń - ze średnio 29 miesięcy w 2011 r. do około 23 miesięcy w zeszłym roku.

Na czwartkowej konferencji prasowej Kessler odrzucił też krytykę działań OLAF-u związanych z aferą korupcyjną wokół byłego komisarza UE ds. zdrowia Johna Dallego. Powiedział, że nie widzi powodów, by podawać się do dymisji, czego żądają niektórzy europosłowie.

_ Gdyby OLAF popełnił jakieś przestępstwo, to nie tylko musiałbym podać się do dymisji, ale poszedłbym do więzienia _ - powiedział Kessler podczas konferencji prasowej na temat prezentacji rocznego raportu z działalności biura.

Według niego niektóre relacje mediów, sugerujące, że OLAF sięgał po nielegalne metody, badając zarzuty wobec byłego komisarza Dallego, były oparte na nieprawdziwych informacjach, _ jednostronne i bardziej niż niesprawiedliwe _. Kessler powiedział, że poufny raport komitetu nadzorującego prace OLAF-u nie zarzuca funkcjonariuszom biura nielegalnych działań. _ Jeśli OLAF dopuścił się jakichś nieprawidłowości, może być pozwany do sądu. Nie uchylamy się przed odpowiedzialnością _ - dodał.

Zdaniem Kesslera afera wokół byłego maltańskiego komisarza UE nie osłabiła zaufania obywateli i państw członkowskich do OLAF-u. _ Nie czujemy się zagrożeni _ - powiedział.

W połowie października zeszłego roku OLAF ogłosił, że komisarz Dalli wiedział, iż jego znajomy, maltański przedsiębiorca Silvio Zammit, złożył propozycję korupcyjną koncernowi tytoniowemu Swedish Match. Zammit miał przekazać adwokatce i lobbystce koncernu Gayle Kimberley, że za łapówkę w wysokości 60 mln euro Dalli byłby gotów znieść zakaz eksportu produktu tytoniowego do żucia o nazwie Snus, którego producentem jest Swedish Match. W związku z aferą Dalli stracił stanowisko komisarza.

Ujawniony niedawno raport ze śledztwa OLAF-u potwierdził, że nie ma dowodów na bezpośredni udział byłego komisarza w próbie korupcji, a można jedynie mówić o poszlakach, jakoby Dalli wiedział o próbie przekupstwa, ale nie podjął w związku z tym żadnych działań. Takie wnioski funkcjonariusze OLAF wyciągnęli na podstawie przesłuchań byłego komisarza i siedmiu kolejnych świadków oraz analizowanych kontaktów telefonicznych.

Afera wokół Dallego wzbudziła też wiele pytań o prawidłowość działań OLAF i samego Kesslera. Działania biura antykorupcyjnego zbadał Komitet Nadzorczy OLAF i przekazał raport Parlamentowi Europejskiemu. Jednak sam raport nie został ujawniony. OLAF opublikował jedynie informację prasową, w której przyznaje, że choć raport Komitetu Nadzorczego jest pozytywny w wielu aspektach, to _ odnotowuje szereg niedociągnięć w indywidualnych sprawach, które jednak były w większości skutkiem niedoskonałości wcześniejszych procedur _. Kessler odrzucił wszelkie zarzuty, jakoby OLAF opisywał nieprawdę w jednym z wcześniejszych raportów czy też próbował nakłaniać świadka do składania fałszywych zeznań. Według Kesslera raport Komitetu Nadzorczego nie potwierdza tych zarzutów.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela sięgnie nam głęboko do kieszeni Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian budżetu UE na 2013 r.
Dowiedzieliśmy się jak wyjść z kryzysu _ Banki stały się tak wielkie, że mogą szantażować państwo _.
To niezbędny element walki z kryzysem W minionych dniach na łamach europejskich mediów powrócił spór o to, czy nacisk na redukcję zadłużenia i trudne reformy strukturalne, to właściwa metoda walki z kryzysem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)