Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wolfgang Schaeuble przestrzega przed kolejną rewolucją

0
Podziel się:

Porzucenie europejskiego modelu świadczeń socjalnych na rzecz rozwiązań przyjętych w USA zaowocowałoby rewolucją - twierdzi niemiecki minister gospodarki.

Wolfgang Schaeuble przestrzega przed kolejną rewolucją
(photo-service.europarl.europa.eu)

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble ostrzegł, że przegrana w walce z bezrobociem wśród ludzi młodych zagrozi jedności Europy, a porzucenie europejskiego modelu świadczeń socjalnych na rzecz rozwiązań przyjętych w USA zaowocowałoby rewolucją.

- _ Musimy być bardziej skuteczni w naszej walce z bezrobociem wśród młodzieży, gdyż w przeciwnym razie przegramy bitwę o jedność Europy _ - powiedział Schaeuble na zorganizowanej w Paryżu konferencji poświęconej inicjatywom na rzecz zatrudniania ludzi młodych. Poza Schaeublem jej uczestnikami byli: francuski minister finansów Pierre Moscovici oraz szefowie resortów pracy Francji, Niemiec i Włoch - Michel Sapin, Ursula von der Leyen i Enrico Giovannini. W obradach wziął udział również premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Zdaniem Schaeublego należy utrzymać europejski model świadczeń socjalnych, gdyż w razie przyjęcia amerykańskich standardów w tej dziedzinie _ mielibyśmy rewolucję - nie jutro, lecz tego samego dnia _.

Rajoy wezwał Europejski Bank Centralny i Europejski Bank Inwestycyjny do rozszerzenia działalności kredytowej na rzecz małych firm oraz zezwolenia rządom na dotowanie miejsc pracy dla ludzi młodych bez sankcji za nadmierne wydatki budżetowe.

_ Z całym szacunkiem dla EBC sądzę, że może i powinien on uczynić więcej _ - powiedział hiszpański premier, dodając, że wolumen środków przekazywanych małym firmom za pośrednictwem EBI powinien zostać zwiększony do 30 mld euro rocznie.

Rajoy opowiedział się również za wprowadzeniem _ jakiegoś rodzaju europejskiego długu _ i oświadczył, że władze Unii Europejskiej powinny czasowo wykluczyć z kalkulowania deficytów budżetowych dotacje do składek na ubezpieczenie społeczne, płaconych przez firmy zatrudniające ludzi młodych. Jak zaznacza Reuters, propozycja ta najprawdopodobniej natrafi na opór.

Czytaj więcej w Money.pl
Prognozy nie są wesołe. W 2013 roku eurostrefa wciąż w dołku To będzie okres gospodarczej stagnacji i niepewności politycznej - oceniają eksperci.
Ich gospodarka zwalnia, ale pracy nie brakuje Stopa bezrobocia w Niemczech utrzymuje się na stałym poziomie.
Rząd się przeliczył z prognozami PKB? _ Obawiamy się, że wskaźniki na 2014 r. są bardzo optymistyczne _. Jakie są szanse na ich realizacje?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)