Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wotum nieufności wobec rządu w Bułgarii. Jak wygląda sytuacja?

0
Podziel się:

Bułgarski parlament odrzucił 116 głosami wniosek centroprawicowej opozycji o wotum nieufności dla rządu.

Wotum nieufności wobec rządu w Bułgarii. Jak wygląda sytuacja?
(Robert Brook/CC/Flickr)

Do obalenia rządu w 240-miejscowym Zgromadzeniu Narodowym potrzebnych jest 121 głosów. Partia GERB byłego premiera Bojko Borysowa dysponuje tylko 95.

Za wnioskiem w środę było 93 posłów, przeciw - 116, a ośmiu parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Przeciw wnioskowi głosowali przedstawiciele dwóch sił tworzących rządową koalicję: lewicowa Koalicja na rzecz Bułgarii oraz zrzeszający turecką mniejszość Ruch na rzecz Praw i Swobód. Nacjonalistyczna partia Ataka również nie poparła wniosku, gdyż, jak podkreślili jej przedstawiciele, aprobuje prowadzoną przez rząd politykę ograniczania napływu emigrantów z Bliskiego Wschodu.

Wniosek uzasadniono niezdolnością rządu do zagwarantowania bezpieczeństwa obywateli oraz państwa m.in. w związku z kryzysem z uchodźcami i wzrostem przemytu.

Głosowanie umożliwiło wicepremierowi i szefowi MSW Cwetlinowi Jowczewowi przedstawienie obszernego raportu o obecnej sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa, a także sytuacji, którą zastał 8 miesięcy temu w resorcie. Według Jowczewa fala migracyjna jest opanowana, podjęto na szeroką skalę działania przeciwko przestępczości w małych miejscowościach, rozbito kilka dużych kanałów przemytu papierosów.

Przypomniał on o naruszeniach praw obywateli, głośnych publicznych aresztach osób, uniewinnionych później przez sąd, stosowanych na szeroką skalę podsłuchach.

Nie pominięto również dwóch spraw sądowych i dochodzenia przeciw byłemu ministrowi spraw wewnętrznych Cwetanowi Cwetanowowi.

_ Władze skierowały najcięższą broń opozycji - wotum nieufności - przeciwko niej samej _ - komentował pięciogodzinne poniedziałkowe debaty dziennik _ Sega _. Premier Płamen Oreszarski stwierdził, że dopatruje się w motywach wniosku _ silnego elementu samokrytycznego ze strony opozycji _, ponieważ właśnie bezpieczeństwo jest dziedziną, w których poprzedni rząd zasługuje na ogromną krytykę, w tym ze strony UE.

_ Nie możemy mówić, że sytuacja jest doskonała, lecz będziemy pracować na rzecz jej poprawy _ - oświadczył po głosowaniu Oreszarski.

Odrzucony w środę wniosek nieufności był trzecim dla powołanego w maju ub.r. gabinetu. Poprzednie dwa były uzasadnione nieskuteczną polityką inwestycyjną i regionalną.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)