Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wspólny nadzór bankowy. Porozumienie coraz bliżej?

0
Podziel się:

- Musimy pilnie i z determinacją poczynić postęp w odbudowie unii gospodarczej i walutowej - podkreślał Oli Rehn.

Wspólny nadzór bankowy. Porozumienie coraz bliżej?
(ec.europa.eu)

W nadchodzącyh tygodniach powinny zakończyć się negocjacje w sprawie wspólnego nadzoru bankowego - podał komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn (na zdjęciu). KE uważa, że możliwe jest szybkie porozumienie między krajami UE i PE, jeśli strony okażą elastyczność.

_ - Musimy pilnie i z determinacją poczynić postęp w odbudowie unii gospodarczej i walutowej. To oznacza, że w nadchodzących tygodniach powinniśmy być świadkami zakończenia negocjacji w sprawie wspólnego mechanizmu nadzoru (bankowego) i nowych wymogów kapitałowych w ramach (dyrektywy) CRD IV _ - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów komisarz UE ds. gospodarczych, walutowych i euro Olli Rehn.

Także służby prasowe komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Michela Barniera, który odpowiada za regulacje finansowe, potwierdziły, że możliwe jest szybkie porozumienie między krajami UE a Parlamentem Europejskim ws. wspólnego nadzoru bankowego, jeśli _ wszystkie strony okażą elastyczność _. Następne trylogi, czyli negocjacje między ministrami i PE przy udziale Komisji Europejskiej są zaplanowane na środę i czwartek. Jako nieformalny termin zakończenia negocjacji ws. nadzoru przez irlandzką prezydencję podawano koniec stycznia.

Zgodnie z grudniowym porozumieniem ministrów finansów, wspólny nadzór Europejskiego Banku Centralnego ma być w pełni operacyjny od 1 marca 2014 roku. Już od marca br. przygotowania do objęcia nadzoru ma rozpocząć EBC, czego warunkiem jest szybkie zakończenie negocjacji na forum UE. Wspólny nadzór ma poprawić stabilność sektora finansowego oraz umożliwić bezpośrednie dokapitalizowanie banków eurolandu z funduszu EMS, co ma z kolei ulżyć finansom publicznym.

Niektórym europosłom nie podoba się uzgodniony przez ministrów zapis umożliwiający krajom spoza strefy euro wystąpienie z przyszłego wspólnego nadzoru bankowego. Takiej furtki nie będą miały kraje eurolandu. Jednak jak uspokajało źródło zbliżone do irlandzkiej prezydencji, PE nie ma decydującego głosu ws. propozycji nadzoru.

Ponadto komisarz Rehn poinformował, że w następstwie poniedziałkowej dyskusji ministrów finansów strefy euro _ będą kontynuowane prace na poziomie technicznym w sprawie zasad bezpośredniej rekapitalizacji banków przez Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (fundusz ratunkowy euro) pod kątem jak najszybszego porozumienia w pierwszej połowie roku _.

Chodzi o wzbudzającą kontrowersje możliwość finansowana przez fundusz eurolandu _ starych długów _ banków, czyli długów które zostały zaciągnięte przed wejściem w życie przyszłego wspólnego nadzoru bankowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Powstanie system likwidacji banków Konkrety usłyszymy w 2013 roku. Na czym polega ten mechanizm?
Sprawdź, ile banków obejmie nadzór EBC Ministrowie finansów uzgodnili, że EBC ma objąć pieczą banki o aktywach powyżej 30 mld euro, ale w każdym kraju 3 najważniejsze banki mają być objęte bezpośrednim nadzorem.
Unia chce stworzyć organ likwidacji banków W 2013 roku Komisja Europejska może zaproponować stworzenie wspólnego organu uporządkowanej likwidacji banków dla krajów uczestniczących w przyszłym unijnym nadzorze bankowym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)