Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji: Tajfun i trzęsienie ziemi w UE

0
Podziel się:

Zwycięstwo SYRIZY prasa interpretuje jako zerwanie z surową polityką oszczędności oraz wielką niewiadomą dla UE.

Wybory w Grecji: Tajfun i trzęsienie ziemi w UE
(PAP/EPA)

Tak włoska prasa w poniedziałek komentuje zwycięstwo radykalnej populistycznej SYRIZY w wyborach w Grecji. Wynik prasa interpretuje jako zerwanie z surową polityką oszczędności oraz wielką niewiadomą dla UE.

Komentatorzy we Włoszech zastanawiają się nad wpływem greckich wyborów na politykę w ich kraju, pogrążonym w kryzysie finansów publicznych, recesji i rosnącego bezrobocia oraz na program rządu Matteo Renziego, realizującego gruntowne reformy ostro krytykowane przez lewicę.

_ Nie tylko Grecja, ale cała Europa żeglują od wczoraj po nieznanych wodach _ - pisze lewicowa _ La Repubblica _. _ Nikt ani w Atenach, ani w Brukseli nie wie, jak zareagować na sytuację, która była wielce przewidywalna, ale pozostaje nie do opisania _ - dodaje.

_ Wygrawszy za bardzo wysoką cenę batalię o przetrwanie na rynkach, euro może przegrać walkę, którą prowadzi się i będzie prowadzić przy urnach wyborczych _ - stwierdza rzymski dziennik. W jego ocenie wyborcy w Grecji rzucili wyzwanie regule, która od prawie 20 lat wpływała na życie polityczne Unii Europejskiej. A brzmi ona następująco: żaden kraj przeciwny wspólnej walucie nie może przejąć władzy w kraju strefy euro.

_ Ale to nie koniec. Za tą zwycięską awangardą maszerują zwartym szyku partie i ruchy, które w połowie Europy kontestują w sposób radykalny samą filozofię wspólnej waluty i dyscyplinę, jaką ona narzuca _ - stwierdza gazeta. Wymienia w tym kontekście Podemos z Hiszpanii, populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd oraz Ligę Północną we Włoszech, a także francuski Front Narodowy.

Publicysta dziennika nazywa wynik greckich wyborów _ nowym policzkiem wymierzonym rygorowi, narzuconemu przez Niemcy _, który - jak dodaje - stawia w trudnej sytuacji Europę, poszukującą odpowiedzi na to, co się wydarzyło.

Komentator wyraża nadzieję, że Unia Europejska zdoła przezwyciężyć i ten następny kryzys, będący rezultatem zwycięstwa SYRIZY i zakwestionowania jej dotychczasowych _ dogmatów _ dotyczących euro.

Czołowy publicysta _ Corriere della Sera _ Sergio Romano nie zgadza się z powtarzanymi dotąd opiniami, że Grecja jest zbyt mała, by jej ewentualne wyjście ze strefy euro mogło przynieść nieodwracalne skutki dla całej Unii. Nie można jego zdaniem przekazywać światu sygnału, że Unia to konstrukcja pozbawiona wszelkich ideałów, gotowa _ pozbyć się _ jednego ze swych członków, gdy jej _ łódź wpadnie w nawałnicę _. To podważyłoby wiarygodność całego projektu europejskiego - ostrzega komentator.

Podkreśla, że Grecja jest niezbędna całej Unii i nie może zostać pozostawiona sama sobie i zmuszona do samodzielnego rozwiązania problemów, które ją przerastają.

Mediolański dziennik zwraca uwagę na wieloletnie związki lidera SYRIZY Aleksisa Ciprasa z Włochami. Przypomina, że w młodości przypływał on promem do Włoch na manifestacje antyglobalistów. Przy jednej z takich okazji został wydalony z Italii i odesłany do Grecji.

Cała prasa odnotowuje, że na włoskiej scenie politycznej Ciprasowi kibicuje nie tylko postkomunistyczna lewica, ale także część wewnętrznej opozycji w centrolewicowej Partii Demokratycznej, sprzeciwiającej się polityce Renziego. Czynnikiem, który zaczyna coraz bardziej zbliżać do siebie te formacje, jest właśnie poparcie dla SYRIZY.

Triumfalny ton dominuje na stronach komunistycznego _ Il Manifesto _, które kibicowało Ciprasowi. Jego zdjęcie na pierwszej stronie opatrzono wyrażającym podziw kolokwializmem, zaczerpniętym z _ Simpsonów _: _ Mitiko _ (mityczny).

Prawicowe _ Il Giornale _ ostrzega zaś: _ Uwaga, komuniści wracają do rządu w europejskim kraju _.

Ponadto publicysta dziennika pisze, że choć zgadza się z grecką radykalną lewicą co do diagnozy choroby w UE, to w żadnym razie nie akceptuje kuracji proponowanej przez Ciprasa. _ To błędne lekarstwo, które może wyrządzić jeszcze większe szkody _ - ostrzega gazeta.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja symbolem zmieniającej się Europy - _ Grecy piszą nową historię. Nasz naród dał nam dzisiaj zdecydowane zwycięstwo _ - powiedział przywódca zwycięskiej, radykalnie lewicowej SYRIZY Aleksis Cipras.
Grecy wybrali nowy parlament. Co to oznacza dla strefy euro? Zwycięska populistyczna SYRIZA zapowiada renegocjację umów z UE, chce umorzenia części długów. Ale nie zamierza oszczędzać. Czy to wstrząśnie strefą euro?
Syriza wygrywa! Co to oznacza dla Grecji i UE? Są już znane pierwsze, cząstkowe wyniki wyborów w Grecji. Lewicowa SYRIZA na czele. Populiści uzyskali nawet 38 proc. głosów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)