Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto znajdzie się na listach?

0
Podziel się:

Listy wyborcze oficjalnie ogłoszone zostaną dopiero na przełomie lutego i marca, jednak dziś padły już pierwsze nazwiska.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto znajdzie się na listach?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W maju Polacy wybiorą 51 europosłów, którzy będą ubiegać się o mandat z 13 okręgów wyborczych. Będą to trzecie w Polsce wybory do Europarlamentu. Poprzednie były w 2004 i 2009 roku. Nazwiska posłów, otwierających listy wyborcze oficjalnie ogłoszone zostaną dopiero na przełomie lutego i marca, jednak o typach jedynek mówi się już głośno.

Władze PO w regionach pracują nad listami do europarlamentu, do 9 marca regiony mają przekazać swoje propozycje dot. kandydatów zarządowi krajowemu partii. Na Pomorzu kandydować chcą obaj obecni europosłowie: Jarosław Wałęsa oraz obecny szef regionu Jan Kozłowski (zastąpił na stanowisku szefa pomorskiej PO zawieszonego w prawach członka partii Sławomira Nowaka)
.

Źródła we władzach regionu informują nieoficjalnie, że kandydowania nie wyklucza również Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu. _ Gdyby Lewandowski zdecydował się kandydować, musiałby zrezygnować ze stanowiska w KE. Pytanie, czy premier będzie chciał, aby Lewandowski pozostał komisarzem, wydaje się, że jest to prawdopodobne _ - powiedział PAP rozmówca z zarządu pomorskiej PO. Kadencja Komisji Europejskiej trwa 5 lat. Lewandowski jest komisarzem od 2010 r., obejmując to stanowisko utracił mandat europosła, w PE zastąpił go Kozłowski.

Była minister nauki Barbara Kudrycka otworzy najprawdopodobniej listę PO w okręgu obejmującym Podlasie oraz Warmię i Mazury. Z tego samego okręgu kandydować chce też obecny europoseł PO Krzysztof Lisek. Według źródeł PAP we władzach PO premier Donald Tusk zdecyduje się postawić na Kudrycką, a Platforma ma niewielkie szanse na uzyskanie tam dwóch mandatów.

Warszawską listę PO otworzy najprawdopodobniej Danuta Huebner, była unijna komisarz ds. polityki regionalnej. Na kolejnych miejscach mogą znaleźć się: były minister finansów Jacek Rostowski (jest stołecznym posłem PO) oraz obecny europoseł Platformy Paweł Zalewski. Nie jest przesądzone, czy ze stołecznej listy wystartuje były szef MAC Michał Boni, który nie jest posłem, zatem nie ma automatycznego _ przydziału _ do którejś z list.

Źródła we władzach PO oceniają, że decyzję w sprawie Boniego podejmie premier, a były minister może m.in. zostać _ jedynką _ listy PO na Lubelszczyźnie, skąd europosłanką była obecna minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Z Mazowsza kandydować chce obecna europosłanka Jolanta Hibner, była radna stołeczna, a także - według informacji PAP - wojewoda Jacek Kozłowski.

Lokomotywą listy PO na Śląsku pozostanie były premier i były szef PE Jerzy Buzek. Możliwe, że z tego okręgu wystartuje również była minister edukacji Krystyna Szumilas. W okręgu obejmującym dwa województwa: małopolskie i świętokrzyskie o reelekcję zamierzają ubiegać się Róża Thun (ma otwierać listę) oraz Bogusław Sonik. Źródła PAP w PO informują, że w tym okręgu wystartować może szefowa świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz, choć decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Dla wzmocnienia listy Platformy z Małopolski wystartować mogą również posłowie: Andrzej Gut-Mostowy, Józef Lassota oraz Robert
Wardzała
- informują źródła PAP.

W Wielkopolsce kandydować ma obecny europoseł Filip Kaczmarek, nie wystartuje natomiast europosłanka Sidonia Jędrzejewska. Na wielkopolskiej liście PO obok Kaczmarka mogą znaleźć się również pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Jeśli chodzi o okręg kujawsko-pomorski nie zapadła jeszcze decyzja, czy wystartuje szef regionu Tomasz Lenz. Reprezentujący region europoseł Tadeusz Zwiefka jest w PE już dwie kadencje - władze regionu w nieoficjalnych rozmowach informują, że chcą _ odświeżenia _ reprezentacji w PE. Niewykluczone - według jednego z polityków z władz PO - że listę w tym regionie mógłby otworzyć Michał Boni.

Według źródeł PAP liderem listy PO w Łódzkiem pozostanie Jacek Saryusz-Wolski. Ciekawa sytuacja jest w okręgu obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie: europosłami Platformy są tam: Sławomir Nitras, skonfliktowany z liderem zachodniopomorskiej PO Stanisławem Gawłowskim oraz Artur Zasada, który w ubiegłym roku odszedł z PO solidaryzując się z Jarosławem Gowinem i Jackiem Żalkiem.

Media spekulują, czy do PE kandydować będzie były wiceszef PO Grzegorz Schetyna, on sam nie odciął się kategorycznie od takiego scenariusza. _ Nigdy nie mówię nigdy, to jest zawsze ciekawe, ale na razie tematu nie ma _ - powiedział przed kilkoma dniami Schetyna, który w Sejmie kieruje komisją spraw zagranicznych. W okręgu dolnośląsko-opolskim europosłami Platformy są: Jacek Protasiewicz (odebrał Schetynie stanowisko szefa PO na Dolnym Śląsku), a także Piotr Borys i Danuta Jazłowiecka.

PiS ma już kilku pewnych kandydatów

Najpierw wstępne listy przygotują zarządy okręgowe, te zostaną zweryfikowane przez Rady Regionalne PiS. Ale ostateczne decyzje podejmie ścisłe kierownictwo partii - Komitet Polityczny. Jak zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, listy do europarlamentu będą gotowe prawdopodobnie na przełomie lutego i marca; najbliższy czas ma być przeznaczony na zakończenie prac nad programem.

Bardzo ważny dla każdej partii jest jak najlepszy wynik w okręgu obejmującym Warszawę. Tu na czele listy PiS - jak dowiaduje się PAP od polityków tej partii - zamierza wystawić osobę dotychczas bezpośrednio niezwiązaną z polityką - prof. Zdzisława Krasnodębskiego. W stolicy ma też kandydować b. poseł PiS i wiceminister spraw zagranicznych Karol Karski.
Marta Kaczyńska, która była zapowiadana jako potencjalny lider w Warszawie, oświadczyła, że nie zamierza kandydować. Prawie przesądzone jest to, że na czele listy obejmującej Mazowsze stanie poseł PiS, b. minister skarbu Wojciech Jasiński. Najprawdopodobniej _ jedynką _ w okręgu obejmującym woj. pomorskie będzie posłanka, b. szefowa MSZ Anna Fotyga. Europoseł PiS Marek Gróbarczyk zostanie _ jedynką _ w okręgu nr 13 (Szczecin). Europoseł Tomasz Poręba ma być na czele listy w okręgu obejmującym województwo podkarpackie.

W innych okręgach na razie jest mniej pewna sytuacja, jeśli chodzi o liderów. Na pewno _ jedynkę _ otrzyma europoseł Janusz Wojciechowski. Partia widzi go na tej pozycji w Wielkopolsce, sam chce startować z Łodzi.
W Łodzi, w zależności od tego, czy uda się przekonać Wojciechowskiego do startu w Wielkopolsce, z _ jedynki _ (albo _ dwójki _) wystartuje kojarzona z Radiem Maryja b. posłanka LPR Urszula Krupa.

Innym politykiem, który ma dobre relacje z Radiem Maryja i wystartuje w eurowyborach jest poseł Andrzej Jaworski. Jest przymierzany do liderowania na listach w woj. kujawsko-pomorskim lub lubelskim. W tych samych okręgach _ jedynkę _ może otrzymać dotychczasowy europoseł Ryszard Czarnecki, którego nazwisko pada też w kontekście listy obejmującej Podlasie oraz Warmię i Mazury.

Czarnecki najchętniej wystartowałby na Dolnym Śląsku. Ale nie będzie miał szans na _ jedynkę _, jeżeli partia postawi na wiceprezesa Adama Lipińskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku kandydował z pierwszego miejsca dolnośląsko-opolskiej listy PiS, zdobywając mandat europosła, prof. Ryszard Legutko. Teraz ponownie ma otrzymać _ jedynkę _ na którejś z list. Miał wystartować w Małopolsce, ale tu coraz pewniejsze wydaje się, że na czele listy stanie poseł Andrzej Duda (zastępował rzecznika PiS Adama Hofmana, został szefem sztabu w wyborach do PE).

Partia planowała wystawienie w Krakowie, popularnego w prawicowym elektoracie, Antoniego Macierewicza. Miałby za zadanie wyraźnie pokonać szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobrę. Sam Macierewicz - szef parlamentarnego zespołu smoleńskiego deklaruje jednak niechęć do startu w eurowyborach.

Być może ostatecznie Legutko pokieruje listami na Śląsku. Tu do tej pory dominowało przekonanie, że liderem będzie senator Bolesław Piecha. Na Dolnym Śląsku wystartuje posłanka Izabela Kloc, ale nie z _ jedynki _. W woj. podlaskim też na razie daleko od ostatecznych rozwiązań. Ma tu startować poseł Krzysztof Jurgiel, współpracujący z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze w czasach PC.

Z obecnych europosłów najsłabszą pozycję ma Konrad Szymański, który dostał się do PE z Wielkopolski. Podobno teraz nie ma większych szans na _ jedynkę _, ale jego start z dalszych pozycji nie jest wykluczony. W obecnej kadencji PE z PiS odeszło kilku europosłów (m.in. Ziobro, Jacek Kurski, Paweł Kowal, Marek Migalski). Kaczyński pytany o to, kto znajdzie się na listach, odpowiada, że zdecyduje _ kryterium merytoryczne i kryterium lojalności _.

SLD - tu główny kandydat ma _ jednoznaczne poparcie _

Wiceszef SLD oraz b. premier Józef Oleksy będzie liderem listy Sojuszu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wielkopolskim - poinformował w środę w Poznaniu na konferencji prasowej szef SLD Leszek Miller.

- _ Cieszę się, że propozycja, żeby Józef otwierał listę w Wielkopolsce znalazła jednoznaczne poparcie. Jestem przekonany, że wraz z koleżankami i kolegami będą ubiegać się o mandaty, a w Brukseli odniosą sukces. Nie muszę przybliżać jego sylwetki. Jego dorobek jest imponujący, utrzymuje kontakty z ludźmi lewicy w Europie. Jednym słowem to kandydat wymarzony _ - powiedział szef SLD.

Zdaniem Oleksego najbliższa kadencja PE będzie ważna w kontekście przyszłości UE. _ Europa wchodzi w fazę zwątpienia w efektywność działania wspólnoty europejskiej. Sprawy europejskie od momentu otrzymania akcesji przez Polskę stały się ważną częścią polskiego losu i wyobrażeń, dlatego Polska i Europa są ze sobą bardziej zespolone niż 10 lat temu _ - powiedział Oleksy.

Obecnie w Parlamencie Europejskim z listy SLD w okręgu wielkopolskim zasiada Marek Siwiec, który w grudniu 2012 roku zrezygnował z członkostwa w partii. - _ Nie wiem, czy będziemy walczyli o ten sam elektorat, bo Marek zrezygnował z poparcia elektoratu, którym się posłużył wchodząc do Parlamentu Europejskiego. To ma swoją wymowę polityczną i moralną. Marek wyrzekł się Sojuszu, dzięki któremu 10 lat był obecny w Parlamencie Europejskim _ - mówił Oleksy.

Pełna lista kandydatów z regionu zostanie zaprezentowana 2 lutego. SLD w obecnej kadencji europarlamentu ma sześciu posłów w Parlamencie Europejskim. To: Wojciech Olejniczak, Joanna Senyszyn, Lidia Geringer de Oedenberg, Janusz Zemke, Bogusław Liberadzki i Adam Gierek.

Nieoficjalnie źródła PAP w Sojuszu informują, że oczekiwanie władz partii jest takie, żeby do PE kandydowali wszyscy posłowie Sojuszu, a przynajmniej ci najbardziej znani. _ Przewodniczący SLD Leszek Miller ma zamiar rozmawiać i osobiście zachęcać do startu każdego z nich. Myślę, że jeśli ktoś z nich nie będzie kandydował, będzie to wyjątek _ - powiedział PAP polityk z władz Sojuszu.

Listę warszawską otwierać ma obecny europoseł, b. szef Sojuszu Wojciech Olejniczak; _ jedynką _ w okręgu obejmującym mniejsze miasta Mazowsza i powiaty wokół stolicy ma być b. kosmonauta Mirosław Hermaszewski. W Łodzi z pierwszego miejsca wystartować ma prawniczka i gwiazda telewizyjna Weronika Marczuk.
_ _

_ Lokomotywą _ wyborczą SLD w Poznaniu ma być wiceszef partii, b. premier Józef Oleksy; we Wrocławiu (okręg obejmujący województwa dolnośląskie i opolskie) - europosłanka od 2004 roku Lidia Geringer de Oedenberg. Listę olsztyńską (okręg ten obejmuje województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie) otwierać ma poseł Tadeusz Iwiński, bydgoską - europoseł Janusz Zemke, a gorzowską (obejmującą woj. lubuskie i zachodniopomorskie) - europoseł, b. minister transportu Bogusław Liberadzki. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że z tego okręgu mógłby kandydować też b. szef SLD Grzegorz Napieralski.

W Katowicach na szczycie listy miałby się znaleźć reprezentujący Unię Pracy europoseł Adam Gierek, a tuż za nim - poseł, lider śląskiego SLD Marek Balt. Do startu z _ jedynki _ w Gdańsku namawiany jest b. marszałek Senatu, amerykanista, prof. Longin Pastusiak. On sam jednak wyklucza kandydowanie. _ Uważam, że trzeba dać szansę młodszym, choć chętnie zaangażuję się w kampanię wyborczą i będę wspierał kolegów _ - zadeklarował Pastusiak w rozmowie z PAP.

Ostatecznych rozstrzygnięć co do miejsc pierwszych nie ma też jeszcze w Rzeszowie, Lublinie i Krakowie (okręg ten obejmuje województwa małopolskie i świętokrzyskie). W Małopolsce listę mieliby otwierać: europosłanka i wiceszefowa Sojuszu Joanna Senyszyn lub lider partii w Świętokrzyskiem, eurodeputowany w latach 2004-2009 Andrzej Szejna.

Europa Plus chce walczyć z Platformą

Listy Europy Plus w eurowyborach mają być znane 30 stycznia. Trwają rozmowy m.in. z Magdaleną Środą, Kazimierą Szczuką, Wandą Nowicką, Robertem Biedroniem i Anną Grodzką. Niemal pewne są _ jedynki _ dla Marka Siwca (Wielkopolska) i Ryszarda Kalisza (Warszawa).

Z pierwszych miejsc na listach Europy Plus wystartują prawdopodobnie także Robert Kwiatkowski (Dolny Śląsk), Jan Hartman (Małopolska), Paweł Piskorski (woj. zachodniopomorskie i lubuskie), Kazimierz Kutz (Śląsk). Te informacje potwierdził w środę PAP rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek.

Twój Ruch wystartuje w wyborach do PE w ramach powołanej na początku 2013 r. inicjatywy lidera TR Janusza Palikota i Marka Siwca - Europa Plus, w której skład wchodzą, oprócz TR, także stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza, Stronnictwo Demokratyczne czy Partia Demokratyczna. Współtwórcą Europy Plus jest b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Palikot poinformował, że listy z nazwiskami kandydatów, a także komitet honorowy Europy Plus zostaną przedstawione 30 stycznia. _ Większość już jest ustalona, trwają rozmowy dotyczące dwóch czy trzech okręgów _ - powiedział Palikot. Zaznaczył, że na listach wyborczych praktycznie nie będzie nazwisk posłów Twojego Ruchu.

Lider TR powiedział, że trwają rozmowy w sprawie kandydowania, a także _ szerszego porozumienia, dłuższej, kilkuletniej współpracy _ z Magdaleną Środą i Kazimierą Szczuką. Środa i Szczuka potwierdziły PAP, że takie rozmowy się odbywają.

Z kolei według rzecznika Twojego Ruchu rozmowy ws. startu w wyborach odbywają się m.in. z wicemarszałek Sejmu Wandą Nowicką. Również Nowicka potwierdziła w środę PAP, że takie rozmowy się odbywają. Jak mówił do startu w wyborach namawiani są obecni posłowie TR Anna Grodzka i Robert Biedroń. _ Chcielibyśmy, by przynajmniej jedna z tych osób zgodziła się kandydować - mają gwarantowaną jedynkę na liście wyborczej _ - powiedział Rozenek. Rzecznik Twojego Ruchu nie chciał zdradzić, z jakich okręgów osoby te mogłyby ewentualnie startować.

Palikot zapowiedział, że w lutym i marcu działacze, kandydaci TR i Europy Plus do PE objadą 2,5 tys. gmin i powiatów. Pytany na środowej konferencji o rywalizację z SLD, odpowiedział: _ Nie damy rady z SLD, z góry uważamy, że są w resentymentach PRL-owskich lepsi. Będziemy walczyć z Platformą _.

Czytaj więcej w Money.pl
Łatwiej będzie można zostać europosłem Usuwają one błąd ze wzoru na obliczanie limitu wydatków na kampanię podczas eurowyborów i wprowadzają ułatwienia dla kandydatów w wyborach do PE bez obywatelstwa polskiego.
Nie zostawiają na Cameronie suchej nitki _ Podważanie fundamentalnych wolności, na których opiera się UE, jest niedopuszczalne _ - piszą w liście przesłanym do premiera brytyjskiego rządu.
"Nie dostałem propozycji kandydowania" Były przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego i wicepremier, a teraz szef Ochotniczych Straży Pożarnych nie wystartuje w wyborach do europarlamentu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)