Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Niemczech. Angela Merkel odda resort finansów koalicjantowi?

0
Podziel się:

SPD, która będzie współtworzyć z CDU rząd, chce mieć aż sześć ministerstw - podał dziennik Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Wybory w Niemczech. Angela Merkel odda resort finansów koalicjantowi?
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)

SPD chce mieć w koalicyjnym rządzie Angeli Merkel sześć ministerstw, w tym uważany za kluczowy resort finansów - podał dziennik _ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _. Przed rozpoczęciem negocjacji SPD-CDU toczy się dyskusja o podwyżce podatków.

Kandydatem do objęcia stanowiska ministra finansów jest poseł SPD Thomas Oppermann, odpowiadający za kontakty swojej partii z parlamentem. Obecnie resortem finansów kieruje jeden z najbardziej doświadczonych polityków CDU Wolfgang Schaeuble.

Według _ FAS _ ministerstwo pracy i równocześnie stanowisko wicekanclerza miałby objąć przewodniczący SPD Sigmar Gabriel. W przypadku, gdyby Gabriel zdecydował się na inny resort, ministerstwo pracy miałoby przypaść sekretarz generalnej SPD Andrei Nahles. W polu zainteresowania SPD jest też ministerstwo do spraw rodziny i młodzieży. Kandydatką na to stanowisko jest Manuela Schwesig, obecnie minister spraw socjalnych w Meklemburgii.

Rząd Merkel składa się z 14 resortów oraz będącego w randze ministra szefa urzędu kanclerskiego.

Kierowana przez Merkel CDU i jej bawarska sojuszniczka CSU wygrały tydzień temu wybory do Bundestagu, zdobywając 41,5 proc. głosów. Ponieważ jednak obie chadeckie partie nie zdobyły większości mandatów w parlamencie, a ich dotychczasowy sojusznik FDP nie przekroczył progu wyborczego, Merkel zmuszona jest do szukania nowego koalicjanta. W rachubę wchodzą SPD (25,7 proc.) i Zieloni (8,4 proc.). Merkel preferuje porozumienie z socjaldemokratami, największą partią opozycyjną.

SPD na zjeździe partii w piątek postanowiła rozpocząć w przyszłym tygodniu rozmowy sondażowe z CDU i CSU w sprawie utworzenia wspólnego rządu. Jeżeli umowa koalicyjna zostanie wynegocjowana, to o jej ostatecznym przyjęciu mają zdecydować w referendum wszyscy członkowie partii. SPD liczy 470 tys. członków. Byłby to pierwszy przypadek w historii partii, gdy o wejściu w koalicję rządową decyduje cała partia.

Kierownictwo SPD zdecydowało się na ryzykowny krok ze względu na zastrzeżenia wielu działaczy szczebla regionalnego oraz szeregowych członków partii wobec koalicji z Merkel. Obawiają się oni, że na współpracy skorzysta tylko CDU. Wynik referendum, które odbędzie się najprawdopodobniej w listopadzie, nie jest przesądzony. Odrzucenie porozumienie oznaczać będzie zapewne koniec politycznej kariery Gabriela i innych członków obecnego kierownictwa SPD.

Jednym z najważniejszych tematów negocjacji koalicyjnych będzie sprawa podatków. SPD domaga się zwiększenia stawki dla najlepiej zarabiających do 49 proc. Obecnie najwyższy próg podatkowy wynosi 42 proc., dla małej grupy _ bogaczy _ (o dochodach powyżej 250 tys. euro rocznie) obowiązuje stawka 45 proc.

Merkel wykluczała w kampanii przedwyborczej podwyżkę podatków, ostrzegając, że zwiększenie obciążeń zahamuje wzrost gospodarczy i doprowadzi do likwidacji miejsc pracy. Po wyborach politycy CDU sygnalizowali jednak gotowość do ustępstw w tej sprawie. _ Der Spiegel _ podał w niedzielę, że w ministerstwie finansów rozważana jest możliwość podniesienia stawki dla najbogatszych do 46 lub nawet 48 proc. _ W ten sposób Schaeuble chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom SPD _ - pisze _ Der Spiegel _.

Szef CSU Horst Seehofer powiedział natomiast w wywiadzie dla niedzielnego wydania tabloidu _ Bild _, że podwyżka podatków _ nie wchodzi w rachubę _. - _ Daję obywatelom na to moje słowo _ - podkreślił bawarski polityk.

Czytaj więcej w Money.pl
Po wyborach mówi o podwyżce podatków Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla tygodnika _ Die Zeit _ nie wykluczył, wbrew przedwyborczym zapowiedziom, zgody na podwyżkę podatków dla najbogatszych.
Powyborcze trzęsienie ziemi u Zielonych Były przywódca partii Joschka Fischer krytycznie ocenił kampanię wyborczą partii.
Niemcy bliżej Rosji? To poprawi ich stosunki Cytowany we wtorek przez rządową "Rossijską Gazietę" ceniony w Rosji niemiecki politolog Alexander Rahr przewiduje, że w wypadku utworzenia w Niemczech koalicji CDU/CSU-SPD nastąpi znacząca poprawa stosunków między Moskwą i Berlinem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)