Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wynagrodzenia szefów giełdowych spółek zależne od woli akcjonariuszy?

0
Podziel się:

Decyzja o tym, czy wyniki takich głosowań byłyby wiążące dla władz firm czy też miałyby tylko znaczenie doradcze, powinna należeć do państw unijnych - uważają europosłowie.

Wynagrodzenia szefów giełdowych spółek zależne od woli akcjonariuszy?
(CarlosAndreSantos/iStockphoto)

Europosłowie chcą, by udziałowcy spółek giełdowych co najmniej raz na trzy lata mogli głosować w sprawie wysokości wynagrodzeń dyrektorów. Duże firmy powinny być zobowiązane do ujawnienia informacji o zyskach, podatkach i subsydiach - uznał w środę Parlament Europejski.

W środę w Strasburgu europarlament przyjął swoje stanowisko w sprawie proponowanych przepisów dotyczących ładu korporacyjnego. Opowiedział się za zobowiązaniem dużych przedsiębiorstw i spółek akcyjnych do publikowania informacji - w podziale na kraje - dotyczących zysków lub strat przed opodatkowaniem, zapłaconych podatków oraz otrzymanej pomocy publicznej. Temu obowiązkowi powinny podlegać także przedsiębiorstwa użyteczności publicznej - ocenił PE.

Zdaniem eurodeputowanych udziałowcy przynajmniej raz na trzy lata powinni mieć możliwość głosowania nad polityką wynagrodzeń dla dyrektorów w spółkach giełdowych. Decyzja o tym, czy wyniki takich głosowań byłyby wiążące dla władz firm czy też miałyby tylko znaczenie doradcze, powinna należeć do państw unijnych.

Płace, premie i inne korzyści, jak również dodatkowe emerytury w spółkach giełdowych powinny być ustalane na podstawie jasnych kryteriów. Najistotniejszej części zarobków dyrektorów nie powinno stanowić wynagrodzenie oparte na akcjach spółki - ocenił PE.

Ostateczny kształt nowych przepisów UE o prawach udziałowców zostanie uzgodniony w trakcie negocjacji między PE, rządami państw UE i Komisją Europejską.

Projekt zmiany dyrektywy o prawach akcjonariuszy Komisja Europejska przedstawiła w kwietniu 2014 r. Dotyczy ona około 10 tysięcy spółek notowanych na giełdach w krajach UE. Dzięki nowym przepisom spółkom łatwiej będzie uzyskać informacje o tym, kto jest ich udziałowcem. Firmy doradzające akcjonariuszom, jak głosować na walnych zgromadzeniach, będą zobowiązane ujawniać informacje, na jakiej podstawie przygotowują swoje wytyczne, co ma pomóc w uniknięciu konfliktu interesów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/22/m250646.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/ranking-zarobkow-prezesow-spolek-z-gpw-kto,63,0,1852223.html) *Nawet 678 tys. zł miesięcznie. Zobacz, ile zarabiają prezesi spółek giełdowych * Najlepiej wynagradzają menedżerów prywatne firmy. Spółki Skarbu Państwa są znacznie mniej hojne.
Proponując dodanie do projektu obowiązku ujawniania przez duże firmy i spółki akcyjne informacji o zyskach, podatkach i subsydiach europarlament chce poprawić przejrzystość w dziedzinie podatków i skuteczność walki z unikaniem opodatkowania.

"Obowiązkowa sprawozdawczość w podziale na kraje, powinna nakłonić międzynarodowe korporacje do otwartego deklarowania podatków płaconych w każdym państwie, w którym działają" - oświadczył sprawozdawca PE, włoski socjaldemokrata Sergio Cofferati, cytowany w komunikacie prasowym.

Według danych KE w 13 krajach Unii akcjonariusze mają wpływ na wynagrodzenia dyrektorów. W 15 państwach jest wymóg ujawniania polityki dotyczącej wynagrodzeń, a w jedenastu - ujawniania informacji o wynagrodzeniach poszczególnych dyrektorów.

Zobacz też: Ranking zarobków prezesów spółek Skarbu Państwa Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)