Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

18 miliardów złotych w 6 lat. Wielkie inwestycje w sieć gazociągów

0
Podziel się:

Na południu i wschodzie Polski ma powstać 3,5 tysiąca kilometrów nowych gazociągów.

18 miliardów złotych w 6 lat. Wielkie inwestycje w sieć gazociągów
(Gaz System S.A.)

Senat przyjął nowelizację ustawy terminalowej, która ma wyraźnie poprawić bezpieczeństwo energetyczne. _ Powstanie około 3,5 tys. kilometrów gazociągów, głównie w południowej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce i trzy połączenia z sąsiednimi państwami oraz magazyny gazu _- zapowiada resort skarbu.
_ _

aktualizacja 16:25

_ - Nowelizacja ustawy terminalowej będzie katalizatorem wielkich inwestycji w sektorze energetycznym. Będziemy zdolni bardzo sprawnie rozprowadzić surowce energetyczne po całym kraju oraz włączyć się w międzynarodowy system gazociągów. Tym samym w pełni zostanie wykorzystany potencjał terminalu LNG w Świnoujściu - _ powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Nowelizacja ustawy rozszerzyła katalog inwestycji w infrastrukturę gazową, które będą prowadzone przy wykorzystaniu uproszczonej procedury administracyjnej. Dzięki temu w szybszym tempie powstanie około 3,5 tysiąca gazociągów, głownie w południowej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce i trzy połączenia z sąsiednimi państwami oraz magazyny gazu - wylicza resort skarbu.

Chodzi o inwestycje niezbędne do optymalnego wykorzystania możliwości terminalu LNG w Świnoujściu wraz z międzysystemowymi gazociągami Polska-Czechy, Polska-Litwa i Polska-Słowacja. Dzięki budowie interkonektorów Polska stanie się częścią regionalnej sieci przesyłu gazu, co umożliwi eksport ewentualnych nadwyżek surowca.

źródło: Ministerstwo Skarbu

_ _

_ - Ustawa terminalowa poprzez usprawnienie procesu inwestycyjnego odblokuje potencjał spółek Skarbu Państwa, które mają w swoim portfelu projekty o wartości 18 mld złotych do 2020 roku - _ powiedział Włodzimierz Karpiński.

Na podstawie obecnie obowiązującej ustawy terminalowej (ustawa o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu) budowany jest terminal LNG i grupa gazociągów w Północno-Zachodniej części Polski o łącznej długości około 940 km, obejmująca m.in.: Gazociąg Szczecin-Gdańsk, Gazociąg Szczecin-Lwówek, Gazociąg Włocławek-Gdynia, Gazociąg Rembelszczyzna-Gustorzyn.

Większe będą też rezerwy paliw

Dziś również Senat przyjął ustawę o zapasach paliw. Rezerwy ropy i paliw, w tym gazu LPG mają odpowiadać 90-dniowemu średniemu dziennemu ich przywozowi. Ustawę poparło 74 senatorów, nikt nie był przeciwko ani nie wstrzymał się od głosu.

Nowela, wdrażając nową europejską dyrektywę, nakłada obowiązek utrzymywania zapasów odpowiadających co najmniej 90 dniom średniego dziennego przywozu ropy naftowej i produktów naftowych lub 61 dniom średniego dziennego zużycia krajowego, w zależności od tego, która wartość jest wyższa. W przypadku Polski wyższa wartość odpowiada 90 dniom średniego dziennego przywozu.

Regulacja ma też przeciwdziałać przestępstwom podatkowym, towarzyszącym przywozowi paliw z zagranicy. Według autorów szacuje się, że straty dla budżetu państwa z samego tylko tytułu nieodprowadzonych podatków od sprzedanych paliw wyniosły w 2013 roku ok. 4 mld zł. Dlatego nowe przepisy wprowadzają obowiązek składania przez importerów paliw 10 mln zł zabezpieczenia majątkowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)