Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

20 lat od zakończenia Okrągłego Stołu

0
Podziel się:

Zapoczątkowały one upadek komunizmu i przemiany polityczne w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

20 lat od zakończenia Okrągłego Stołu
(PAP/Damazy Kwiatkowski)

20 lat temu, 5 kwietnia 1989 roku przedstawiciele komunistycznej władzy i solidarnościowej opozycji zakończyli obrady Okrągłego Stołu.

**Zapoczątkowały one upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Wynikiem obrad Okrągłego Stołu była między innymi, legalizacja "Solidarności", wprowadzenie pluralizmu politycznego, wolności słowa oraz niezawisłości sądów. Ustalono też termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów oraz wolnych wyborów do Senatu.

Okrągły Stół były rezultatem negocjacji podjętych przez władze komunistyczne z częścią opozycji w połowie sierpnia 1988 roku, w sytuacji narastającej fali strajków i protestów społecznych.

| Rozmowa Money.pl z uczestnikiem obrad |
| --- |
| [

]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/frasyniuk;z;komunistami;rozmawialem;ale;nie;pilem,213,0,441301.html ) Frasyniuk: Z komunistami rozmawiałem, ale nie piłem |

Obrady Okrągłego Stołu rozpoczęły się 6 lutego. Prowadzili je: minister spraw wewnętrznych generał Czesław Kiszczak i przewodniczący Komisji Krajowej, nielegalnej wówczas, "Solidarności" Lech Wałęsa.

Pierwszego dnia obrad przy Okrągłym Stole zasiadło 57 osób reprezentujących partie polityczne, związki zawodowe i duchowieństwo. Rozmawiano w trzech głównych zespołach: do spraw gospodarki i polityki społecznej, reform politycznych i pluralizmu związkowego. Przez blisko 4 tygodnie w obradach uczestniczyły 452 osoby.

Warto przypomnieć, że w siedzibie Urzędu Rady Ministrów w Warszawie przy słynnym już stole z Henrykowa uczestnicy rozmów spotkali się tylko dwukrotnie, na inaugurację i zakończenie obrad. Rozmowy w zespołach prowadzone były w kilku innych miejscach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)