Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

25. rocznica masakry na Tiananman. Sinolodzy domagają się uwolnienia dysydentów

0
Podziel się:

Wśród aresztowanych jest trzech chińskich naukowców oraz adwokat Pu Zhiqiang, znany z występowania w obronie praw człowieka.

25. rocznica masakry na Tiananman. Sinolodzy domagają się uwolnienia dysydentów
(Polaris Images/East News)

Ponad 200 sinologów z państw Zachodu i Azji w opublikowanych dziś dwóch listach otwartych zażądało uwolnienia dysydentów uwięzionych przez władze chińskie przed 25. rocznicą masakry na pekińskim placu Tiananmen.

Starając się uniemożliwić wypowiedzi na temat krwawych represji z 4 czerwca 1989 roku, władze chińskie w ostatnich tygodniach dokonały aresztowań opozycyjnie nastawionych prawników, dziennikarzy i artystów. Informowały o tym rodziny zatrzymanych i organizacje pozarządowe broniące praw człowieka.

Około 80 zagranicznych naukowców - renomowanych sinologów związanych z uniwersytetami amerykańskimi, australijskimi, europejskimi, a także japońskimi i z Hongkongu - zaapelowało w liście otwartym do prezydenta ChRL Xi Jinpinga o uwolnienie zatrzymanych na początku maja pięciu intelektualistów, którzy wzięli udział w prywatnym mieszkaniu w Pekinie w _ seminarium _ na temat wydarzeń na placu Tiananmen.

Wśród aresztowanych jest trzech chińskich naukowców oraz adwokat Pu Zhiqiang, znany z występowania w obronie praw człowieka.

W liście wspomniano także o aresztowaniu znanego dziennikarza Gao Yu za _ ujawnianie tajemnic państwowych _.

_ Jak można dyskusję w prywatnym mieszkaniu między naukowcami, prawnikami i pisarzami, traktować jako +zakłócanie+ (porządku publicznego)? (...) Jest oczywiste, że żadna z tych osób nie popełniła przestępstwa. Zatrzymanie ich jest niesprawiedliwe _ - podkreślają sygnatariusze. Domagają się oni _ bezwarunkowego uwolnienia niesprawiedliwie zatrzymanych obywateli _.

W odrębnym liście otwartym opublikowanym w internecie i skierowanym _ do obywateli chińskich _, ponad 160 naukowców, ekspertów i pisarzy japońskich, tajwańskich i południowokoreańskich wyraża _ głębokie zaniepokojenie _ losem niedawno aresztowanych Chińczyków.

Podkreślono, że _ prowadzili oni rozsądną i spokojną aktywność intelektualną nastawioną na zaleczenie ran i urazów pozostawionych w chińskim społeczeństwie przez tragiczne wydarzenia z 1989 roku _. _ Mamy nadzieję, że ich życiu i zdrowiu nic nie zagraża _ - napisali sygnatariusze listu.

O uwolnienie dysydentów aresztowanych w związku z rocznicą masakry na placu Tiananmen zaapelowały także władze USA, UE i przedstawiciele ONZ zajmujący się prawami człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)