Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

30 mld euro zysku z pięciu lat w Unii

0
Podziel się:

Od 1 maja 2004 roku do unijnej kasy przekazaliśmy 12 mld euro. W tym samym czasie zyskaliśmy ponad 42 mld euro.

30 mld euro zysku z pięciu lat w Unii
(PAP/Wojtek Szabelski)

Jak oszacował Money.pl, pięć lat w Unii Europejskiej to dla Polski czysty zysk w wysokości 30 mld euro. Do tej pory do unijnej kasy przelaliśmy 12 mld euro, w tym samym czasie zyskaliśmy ponad 42 mld euro.

W budżecie na 2009 rok zarezerwowano ponad 2,9 mld euro na składki do wspólnotowej kasy. Do końca tego roku do Brukseli przekażemy więc 14,9 mld euro. Daje nam to po około 400 euro na każdego Polaka. W tym czasie każdy z nas _ dostał _ 1,1 tys. euro.

Zasady obliczania unijnej składki

Eurokraci kosztują

W tym roku budżet Wspólnoty wyniesie 136 mld euro, z czego 7,7 mld euro to wydatki związane z unijną biurokracją. Największa część tej kwoty stanowią wydatki Komisji Europejskiej - ok 3,5 mld euro. Parlament Europejski będzie kosztował w tym roku 1,53 mld euro. Blisko 2 mld pójdzie na Trybunał Obrachunkowy, Trybunał Sprawiedliwości, Radę Europejską, szkoły europejskie oraz na emerytury unijnych urzędników.

*Najwięksi krezusi - komisarze *

Jak wykorzystujemy unijne środki?

Jedna piąta wszystkich pieniędzy, które UE wyda na politykę spójności, może trafić do Polski. W latach 2007-2013 możemy zyskać 67 mld euro.

Rolnicy korzystają najwięcej

To w jakim stopniu rolnicy korzystają na wspólnej polityce rolnej, doskonale obrazuje konstrukcja budżetu Wspólnoty. Wydatki na zasoby naturalne (środowisko, rybołówstwo, rozwój obszarów wiejskich) wyniosą w tym roku blisko 59 mld euro. Stanowi to ponad 40 proc. unijnego budżetu.

W 2009 polscy rolnicy na płatności do gruntów rolnych otrzymają w sumie prawie 3 mld euro. Od początku naszej obecności we Wspólnocie nasi rolnicy zainkasowali w sumie 9,3 mld euro.

Blisko 30 proc. kosztów budowy dróg pokrywa Bruksela

Od początku naszego wejścia do wspólnoty do 2008 roku, dzięki unijnym środkom wybudowano blisko 200 km autostrad, 160 km dróg ekspresowych i ponad 130 km obwodnic.

Te statystyki nie brzmią imponująco, ale od 2008 do 2012 roku na budowę dróg Generalna *5 mm *długość autostrady wybudowanej za unijne pieniądze na jednego Polaka
Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza wydać 121 mld zł z czego ponad 35 mld zł wpłynie z unijnej kasy, czyli około 8,1 mld euro.

Jak wymienia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, najważniejsze przetargi na budowę autostrad w pierwszym kwartale tego roku to 66 kilometrów autostrady A1 z Torunia do Kowala, 50-kilometrowy odcinek autostrady A4 z Rzeszowa do Korczowej oraz 90-kilometrowy fragment autostrady A2 między Warszawą a Łodzią.

Fundusze wspierające budowę dróg

Firmy wykorzystują plusy wspólnego rynku

Z danych GUS wynika, że w ciągu minionej pięciolatki wartość wymiany handlowej Polski z krajami Wspólnoty wzrosła z 136 mld do 259 mld euro.

Jak wynika z danych Lewiatana, co druga polska firma w sektorze MSP eksportuje, w wyniku czego około 20 proc. dochodów tego sektora pochodzi ze sprzedaży za granicę, głównie na rynku unijnym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)