Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

50 tys. kubańskich lekarzy i pielęgniarek pracuje za granicą

0
Podziel się:

Zarabiane przez nich pieniądze stanowią główne źródło dewiz - poinformowała przedstawicielka sektora opieki zdrowotnej.

50 tys. kubańskich lekarzy i pielęgniarek pracuje za granicą
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Pracują oni w około 50 krajach świata, i zarabiane przez nich pieniądze stanowią dla Kuby główne źródło dewiz - poinformowała przedstawicielka kubańskiego sektora opieki zdrowotnej.

_ - Ponad 50 tys. pracowników tego sektora, w tym 25 tys. lekarzy, działa obecnie za granicą _ - powiedziała dyrektor państwowej agencji eksportu usług medycznych Yilian Jimenez, cytowana przez oficjalny dziennik rządowy _ Granma _.

Na pierwszym miejscu wśród krajów korzystających z kubańskich specjalistów jest Wenezuela, gdzie pracuje 30 tys. Kubańczyków, a na drugim miejscu - Brazylia, gdzie zatrudnionych jest 11 tys. kubańskich specjalistów opieki zdrowotnej.

Eksport usług - głównie w ochronie zdrowia, ale także edukacyjnych i sportowych - stanowi podstawowe źródło kubańskich dochodów w dewizach, przynosząc rocznie 8,2 mld dolarów, czyli o wiele więcej niż turystyka, z której wpływa tylko 2,5 mld - mówią oficjalne dane.

Eksport lekarzy _ nie wpływa na jakość świadczonych w kraju usług _ - podkreśliła Yilian Jimenez, dodając, że nasycenie kraju lekarzami jest podobne do _ poziomu w krajach uprzemysłowionych _.

Jak podaje kubańskie ministerstwo zdrowia, na Kubie, zamieszkanej przez 11,1 mln ludzi, jest 76 836 lekarzy, 14 964 dentystów i 88 364 pielęgniarki, czyli średnio 6,9 lekarzy na tysiąc mieszkańców, 1,3 - dentystów i 7,9 pielęgniarek.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze powinni zrezygnować z fartuchów Białe fartuchy, nieodzowny dotąd strój personelu medycznego, mogą być siedliskiem drobnoustrojów groźnych dla chorych.
Jak będą się kształcić pielęgniarki? Zmiany... Posłowie PiS zarzucali, że rząd zlekceważył pielęgniarki i położne, nie wypełniając ustawowych zobowiązań, a problem podnoszony jest w Sejmie w ostatniej chwili.
Chcą sprowadzić 13 tysięcy lekarzy Mimo protestów Federalnej Rady Medycyny, która czuwa nad utrzymaniem standardów zawodu lekarza i reprezentuje tę grupę zawodową, rząd Brazylii zakontraktuje 13 tys. lekarzy.
Z roku na rok jest ich w Polsce coraz mniej W przesłanym dziś raporcie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, podkreślono, że liczba pielęgniarek pracujących przy łóżkach pacjentów systematycznie maleje, natomiast z roku na rok pacjentów przybywa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)