Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. Sędzia i prokurator będą ukarani?

0
Podziel się:

Na pierwszy ogień pójdzie prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sprawdź, komu jeszcze grozi kara.

Afera Amber Gold. Sędzia i prokurator będą ukarani?
(PAP/Adam Warżawa)

Krajowa Rada Sądownictwa wystąpiła o postępowanie dyscyplinarne wobec prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego. Z kolei Krajowa Rada Prokuratorów * *poparła wniosek o odwołanie szefowej prokuratury rejonowej w Gdańsku-Wrzeszczu Marzanny Majstrowicz, za zły nadzór nad śledztwem w sprawie Amber Gold. Przedstawiciele koalicji i opozycji są wyjątkowo zgodni - _ to dobre decyzje _.

Na zdjęciu sędzia Ryszard Milewski

O dyscyplinarkę dla Milewskiego wnioskował minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Ma to związek z nagraniem rozmowy telefonicznej, w trakcie której osoba podająca się za asystenta szefa kancelarii premiera miała ustalać z Milewskim szczegóły związane m.in. z posiedzeniem sądu dotyczącym zażalenia na areszt szefa Amber Gold.

W oświadczeniu, które sześcioosobowe prezydium KRS przyjęło jednomyślnie, napisano, że wniosek do rzecznika dyscyplinarnego wystosowano _ w związku z uzasadnionym podejrzeniem naruszenia _ przez Milewskiego _ zasad etyki sędziowskiej _.

_ - Nie przesądzając wyniku tego postępowania, prezydium KRS wyraża dezaprobatę wobec postawy sędziego Milewskiego, za dopuszczenie do tych wątków rozmowy, które mogły wywołać wrażenie wpływania na niezawisłość sędziowską _ - napisało prezydium Rady.

Jednocześnie kierownictwo KRS nazwało zachowanie sędziego z Gdańska _ incydentalnym _ oraz stwierdziło, że pojawiające się przy tej okazji _ głosy, zmierzające do wystawienia generalnie negatywnych ocen całemu środowisku sędziowskiemu i generalnie wymiarowi sprawiedliwości, są bezpodstawne i krzywdzące _.

To nie pierwszy wniosek o podjęcie czynności dyscyplinarnych wobec Milewskiego. O to samo wystąpiło już kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Jak powiedział na konferencji prasowej w Warszawie sędzia Górski, rzecznik rozpoczął już postępowanie wyjaśniające.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/168/m243368.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;chce;odtajnic;notatke;abw;do;premiera;o;amber;gold,183,0,1160887.html) *Notatka ABW do Donalda Tuska odtajniona? * Podczas posiedzenia speckomisji szef ABW Krzysztof Bondaryk zaprezentował posłom treść notatki, jednak nie odtajnił jej. Zgodnie z procedurą, jak wyjaśniał Górski, w następnej kolejności rzecznik albo przedstawia sędziemu zarzuty, albo odmawia wszczęcia postępowania dyscyplinarnego (w tym drugim przypadku organ, który zainicjował postępowanie, ma prawo zaskarżyć decyzję rzecznika do Sądu Najwyższego). Jeśli sprawa trafi do sądu dyscyplinarnego (składa się on z trzech zawodowych sędziów sądu apelacyjnego), ma on 30 dni na rozpoznanie sprawy. Od jego werdyktu przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego.

Możliwe kary to w kolejności: upomnienie, nagana, usunięcie z pełnionej funkcji, przeniesienie na inne stanowisko oraz usunięcie z zawodu. Dyscyplinarki sędziowskie są jawne dla mediów. Górski zapewniał, że postępowanie w sprawie Milewskiego toczy się sprawnie.

_ - Zdaniem prezydium pan prezes Milewski miał prawo rozmawiać z osobą, niezależnie kto tam się powołuje, ale w pewnym momencie, kiedy wątki tej rozmowy zaczęły dotyczyć przebiegu postępowania, wtedy nie powinno się tej rozmowy kontynuować _ - wyjaśnił Górski.

W uchwale, w której prezydium KRS zwróciło się do rzecznika dyscyplinarnego o podjęcie czynności wobec Milewskiego, napisano m.in., że omawianie przez niego w rozmowie telefonicznej kwestii związanych z toczącym się postępowaniem ws. Amber Gold wywołuje wątpliwości co do bezstronnego wykonywania obowiązków przez samego Milewskiego, _ a także innych sędziów orzekających w Sądzie Okręgowym w Gdańsku _ oraz _ osłabia zaufanie do niezawisłości sędziowskiej _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m197005.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prowokacja;dziennikarska;w;gdanskim;sadzie;ruch;palikota;chce;dymisji;gowina,171,0,1159595.html) *Domagają się dymisji Gowina. "To samo dno" * Politycy Ruchu Palikota domagają się, by minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podał się do dymisji. Według nich wymiar sprawiedliwości w Polsce spadł już na samo dno. Pytany o ten fragment uchwały Górski podkreślił, że zastrzeżenia prezydium KRS dotyczą tylko Milewskiego. _ - Ta rozmowa mogła sprawiać takie wrażenie, że właśnie ci inni sędziowie jakby są podatni na jakieś pozaprawne kwestie _ - tłumaczył przewodniczący KRS.

26 września - niezależnie od wtorkowej uchwały prezydium KRS - cała Rada zajmie się wnioskiem ministra sprawiedliwości o odwołanie Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Jak zastrzegał Górski, skierowanie sprawy do rzecznika dyscyplinarnego nie przesądza odwołania Milewskiego z funkcji. _ - Kwestia odwołania z funkcji prezesa tylko bardzo luźno łączy się z postępowaniem dyscyplinarnym. Podstawą odwołania jest bardzo generalna klauzula, która mówi o naruszeniu dobra wymiaru sprawiedliwości _ - wyjaśnił przewodniczący KRS.

Na przyszłotygodniowe posiedzenie KRS został zaproszony Milewski. Rada chce zapoznać się z jego stanowiskiem, ma też odpowiadać na pytania członków KRS. Głosowanie w sprawie odwołania sędziego z funkcji jest jawne, chyba że o utajnienie zwróci się któryś z członków Rady. Opinia KRS jest wiążąca dla ministra sprawiedliwości.

"To słuszna decyzja"

Politycy wszystkich sił parlamentarnych są zgodni - decyzja Krajowej Rady Sądownictwa o wystąpieniu o postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Milewskiego jest słuszna. Goście radiowej Jedynki wskazywali, że postawa gdańskiego sędziego było naganne i należy je napiętnować.

Poseł PO Adam Szejnfeld nie ma wątpliwości, że decyzja prezydium KRS jest słuszna. - _ Oczywiście musimy pamiętać, że to jest tylko wniosek i nie rozstrzyga o jego rozpatrzeniu. Wydaje mi się, że sprawy jednak są tutaj oczywiste - _tłumaczy Szejnfeld.

Poseł PiS Marcin Mastalerek uważa, że konsekwencje wobec sędziego Milewskiego powinny iść znacznie dalej. - _ To bardzo dobrze, że decyzja została podjęta. Trzeba będzie się w najbliższym czasie zastanowić nad tym, czy nie powinien zostać uchylony immunitet sędziego i czy nie powinna się nim zająć prokuratura _ - twierdzi poseł PiS.

Z kolei Jan Bury z PSL uważa, że Milewski swoim postępowaniem jak najbardziej zasłużył na wyciągnięcie konsekwencji. - _ On nie rozumie, co to znaczy niezawisłość sądów i sędziego. Ja nawet nie wiem, czy on powinien pracować w zawodzie sędziego. To jest w ogóle pytanie. Krajowa Rada nie miała wyjścia i dzisiaj prezydium złożyło jedyny słuszny wniosek - _wyjaśnia poseł Ludowców.

Krajowa Rada Prokuratury poparła wniosek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o odwołanie szefowej prokuratury rejonowej w Gdańsku-Wrzeszczu Marzanny Majstrowicz za zły nadzór nad śledztwem ws. Amber Gold.

Decyzję w tajnym głosowaniu podjęło 22 członków KRP (na 25 członków Rady - nie było m.in. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina). Stało się to po siedmiu godzinach obrad nad tą sprawą, z udziałem samej zainteresowanej. Za zgodą na odwołanie Majstrowicz z funkcji było 21 członków Rady; jedna osoba się wstrzymała.

_ - Mamy do czynienia z całkowitym zaniechaniem realizowania nadzoru służbowego przez panią prokurator _ - powiedział dziennikarzom przewodniczący KRP prok. Edward Zalewski. Dodał, że prokurator nie rozumiała zapewne zasad nadzoru. Obawia się on, że podobna sytuacja może mieć miejsce także w innych prokuraturach.

Zalewski ujawnił, że Majstrowicz nie wydawała _ oczywistych _ poleceń w sprawie; nie prowadziła też żadnych analiz. Dodał, że wprawdzie decyzje o odmowie, a potem o umorzeniu śledztwa ws. Amber Gold zapadały, gdy Majstrowicz nie była jeszcze szefową prokuratury, ale - jak podkreślił - _ po analizie można było uniknąć błędów, które potem popełniono _.

Według Zalewskiego również zwierzchni nadzór służbowy nie był zgodny z regulaminem prokuratury. Rada zwróciła uwagę, że ocena pracy tych prokuratorów nie należy do kompetencji KRP. _ - My nie możemy zlecić żadnej kontroli _- dodał Zalewski.

Wysłuchanie Majstrowicz przez Radę trwało trzy godziny. Poseł RP Armand Ryfiński mówił, że _ większość tłumaczenia była bardzo infantylna _. _ Z wysłuchania pani prokurator wynika, że popełniła tak wiele błędów, tak wiele zaniedbań, że nawet trudno to komentować; to woła raczej o litość _ - dodał. Zapowiedział, że będzie za jej odwołaniem.

Członek Rady poseł PiS Mirosław Piotrowicz mówił, że będzie za odwołaniem prokurator, bo przekonuje go argumentacja Seremeta, a _ prokuratura jest dziś za blisko świata polityki _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/208/125136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/prezes;w;paranoi;czyli;temida;po;gdansku,59,0,1159995.html) *Prezes w paranoi, czyli Temida po gdańsku * O kolejnej - sądowej - aferze pisze Jan Płaskoń.

W sierpniu Seremet, przedstawiając działania prokuratury w sprawie Amber Gold, zapowiedział, że zwróci się do Rady o wyrażenie zgody na odwołanie prokuratora rejonowego Gdańsk-Wrzeszcz _ z powodu nienależytego wypełniania obowiązków służbowych _.

Prokuratura Generalna nie ujawniła szczegółów, ale decyzje prokuratury w sprawie Amber Gold w latach 2009-11 Seremet uznał za _ nietrafne merytorycznie _. Jak mówił, wiele faktów świadczy o _ niedoskonałości _ pracy prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu.

Najpierw odmówiła ona śledztwa, po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła (to także zostało uchylone), a następnie zawieszono dochodzenie i zwlekano z jego odwieszeniem. Ostatecznie śledztwo w lipcu br. przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Szef prokuratury rejonowej odpowiada za nadzór nad pracami wszystkich prokuratorów z tej jednostki i za prawidłowość ich działań. Bez zgody KRP nie można odwołać prokuratora z funkcji przed upływem kadencji - wniosek Seremeta był precedensowy: kadencyjny prokurator nie był jeszcze nigdy odwoływany z pełnionej funkcji. Teraz - po decyzji Rady - prokurator generalny może odwołać Majstrowicz ze stanowiska.

Zalewski poinformował, że na tym posiedzeniu Rada zajmie się też pomysłem likwidacji KRP. Według zapowiedzi resortu sprawiedliwości ma powstać projekt nowej ustawy o prokuraturze, który przewidywać ma m.in. likwidację KRP i zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego. _ - Byłoby nam miło, gdyby pan minister zaszczycił nas obecnością _ - oświadczył Zalewski.

- _ Likwidacja Krajowej Rady Prokuratury to tak naprawdę jest likwidacja niezależnej prokuratury. To jest likwidacja całe ustawy o prokuraturze, co pociąga za sobą szereg poważnych konsekwencji, takich jak brak konkursów na stanowiska, kwestia wysuwania kandydatur na prokuratora generalnego, kwestia stania na straży zbioru etyki zawodowej - _wyjaśnia przewodniczący KRP.

Prokuratorzy informują, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie przedstawiło im projektu nowej ustawy. O propozycjach nowych przepisów dowiadują się z mediów.
W skład Krajowej Rady Prokuratury wchodzą między innymi minister sprawiedliwości, prokurator generalny i przedstawiciel prezydenta. Gremium to ma bronić niezależności prokuratorów.

Czytaj więcej w Money.pl
"To kompromitacja. Powinni go wykluczyć" Szef Solidarnej Polski mówił w radiowej Jedynce, że środowisko sędziowskie powinno energicznie zadziałać i wykluczyć Ryszarda Milewskiego z zawodu.
Afera Amber Gold. Gowin podjął decyzję - _ Ktokolwiek by był autorem tej prowokacji, to niestety była to prowokacja udana _ - twierdzi minister sprawiedliwości.
Kempa i SP pozbawi sędziów immunitetu? _ - Ile jeszcze trzeba dowodów na to, żeby absolutnie w polskim parlamencie powołać komisję śledczą? _ - pyta Beata Kempa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)