Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa w PSL. "Palikot ma fachowców tylko od konopii"

0
Podziel się:

Ruch Palikota ma wymaganej liczby posłów niezbędnej do złożenia wniosku o wotum nieufności wobec rządu.

Afera taśmowa w PSL. "Palikot ma fachowców tylko od konopii"
(Jakub SZAMETO/East News)

Klub Ruchu Palikota chce złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska w związku z tzw. aferą taśmową. Nie ma jednak wymaganej liczby posłów niezbędnej do złożenia wniosku. Pozostałe kluby parlamentarne są przeciwne tej inicjatywie.

Aby złożyć taki wniosek, potrzebne jest poparcie minimum 46 posłów, a klub RP liczy 43.

_ - Rząd, który by w wyniku tego konstruktywnego wotum nieufności powstał, byłby rządem fachowców. Nie składałby się ani z Janusza Palikota, ani z Jarosława Kaczyńskiego, ani ze Zbigniewa Ziobro, ani z Leszka Millera, ani z innych polityków. Byłby to rząd fachowców - taki, jaki jest we Włoszech i innych krajach dzisiaj w Europie, gdzie jest bardzo trudna sytuacja _ - powiedział w środę dziennikarzom lider RP Janusz Palikot.

Według niego taki rząd mógłby dokonać wielu niezbędnych zmian zapowiedzianych w expose Tuska oraz zapowiadanych przez wiele innych partii, a nierealizowanych. Dodał, że jednym z zadań nowego rządu byłoby doprowadzenie w ciągu kilku miesięcy do kolejnych wyborów.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na prezesa Rady Ministrów.

Palikot, pytany, kto mógłby zostać premierem, odparł, że we wniosku pozostało puste miejsce na nazwisko fachowca. Dodał, że może je podać któraś z partii, z którymi Ruch Palikota zamierza w tej sprawie rozmawiać. Na pierwszym miejscu wymienił SLD, później PiS i SP.

_ - Niech Leszek Miller dopisze nazwisko, jakie chce, fachowca związanego z SLD, typu Marek Belka. (...) Niech PiS zaproponuje prof. (Michała) Kleibera, którego wielokrotnie proponował na różne ważne funkcje czy kogokolwiek innego, kto ma pewną pozycję zawodową i pewien autorytet zawodowy _ - mówił.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/229/m240101.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/waldemar;pawlak;u;premiera;powazna;rozmowa;z;szefem;rzadu,84,0,1126740.html) *Koalicji zagraża dwóch "sfrustrowanych ludzi"? Pawlak odpowiada * Wicepremier rozmawiał już dziś z szefem rządu Donaldem Tuskiem. Po konferencji wiceszef Ruchu Artur Dębski złożył w sekretariatach klubów SLD, PiS i SP pisma, w którym zwraca się o spotkanie ws. wniosku. _ - Żadnych oficjalnych odpowiedzi nie otrzymałem, złożyliśmy pismo, będę się jutro dowiadywał o stanowisko klubów _ - powiedział Dębski.

Szef SLD Leszek Miller wyliczając warunki, jakie spełniać musi inicjatywa w sprawie konstruktywnego wotum nieufności - minimum 46 posłów, którzy podpiszą się pod takim wnioskiem, nazwisko kandydata na premiera, 231 posłów, którzy ten wniosek przegłosują - stwierdził, że _ pan Janusz Palikot nie ma żadnego z tych trzech warunków _.

Sam pomysł zmiany rządu ocenił jako nierealny. _ - Chyba że pan Janusz Palikot przekona PO, żeby głosowała za odwołaniem własnego rządu. Jeżeli przekona, to OK, wchodzimy w to _ - stwierdził szef Sojuszu.

Pomysł Ruchu Palikota krytycznie ocenia również PiS. Według szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka jest to _ inicjatywa, która ma pomóc Donaldowi Tuskowi _. _ Palikot nie jest dla nas wiarygodny _ - powiedział Błaszczak.

Jak zaznaczył, PiS rozważając swoje plany polityczne na jesień zastanawiało się nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu. _ - Być może jest tak, że informacje o tym przedostały się do Palikota, stąd też i jego nagłe ożywienie, bo przecież dotychczas zupełnie nie reagował w sprawie dotyczącej "afery taśmowej" _ - ocenił Błaszczak.

Powtórzył, że PiS zgłosi wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie tzw. afery taśmowej w PSL. Błaszczak powiedział, że powołanie tej komisji _ jest niezbędne, by pokazać mechanizmy rządu koalicji PO-PSL _.

Sekretarz klubu PO Paweł Olszewski inicjatywę RP nazwał _ parlamentarnym cyrkiem _. _ - Palikot znowu występuje z bezsensowną inicjatywą, próbując zaistnieć w przestrzeni medialnej. Traktuję tę inicjatywę jako parlamentarny cyrk, do którego Palikot zdążył nas już przyzwyczaić _ - powiedział Olszewski.

Według Stanisława Żelichowskiego z PSL _ Palikot ma fachowców tylko od konopi _. _ - Wprawdzie resort rolnictwa jest chwilowo nieobsadzony, ale rolnictwo to coś więcej niż konopie. Polska działa normalnie, rząd ma większość. Nie ma żadnego powodu dla konstruktywnego wotum nieufności _ - powiedział polityk PSL.

Także lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro negatywnie ocenił inicjatywę Ruchu Palikota. _ - Zdajemy sobie sprawę, że dziś nie jest możliwe składanie wniosku o wotum nieufności wobec premiera i całego rządu, bo byłoby to takie bicie piany i rzecz nieefektywna niestety _ - powiedział Ziobro.

Dodał, że taki wniosek z punktu widzenia arytmetyki sejmowej jest obecnie nie do przeprowadzenia. _ - Janusz Palikot w rzeczy samej jest cichym koalicjantem Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej, o czym świadczą głosowania w najważniejszych sprawach, jak choćby sprawa emerytalna, która do czerwoności rozgrzała polską scenę polityczną _ - powiedział Ziobro.

W tle wniosku Ruchu Palikota jest sprawa ujawnionego przez _ Puls Biznesu _ nagrania rozmowy szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z resortem rolnictwa.

Przywołany w niej został również minister rolnictwa Marek Sawicki, m.in. w kontekście sprawy o przekroczenie uprawnień przez dwóch byłych prezesów ARR, w tym Łukasika, przy zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników. Sawicki zeznawał w tej sprawie.

W efekcie ujawnionej rozmowy prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające dotyczące zeznań Sawickiego. Ponadto prokuratura wszczęła też postępowanie sprawdzające, a CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. ws. nadzoru Agencji Rynku Rolnego nad podległymi jej spółkami.

Pokłosiem całej sprawy była wtorkowa zapowiedź Sawickiego, że zrezygnuje z funkcji ministra rolnictwa. W środę przed południem Sawicki spotkał się już z szefem rządu Donaldem Tuskiem.

Palikot stwierdził, że rozmowa Serafina i Łukasika to _ nieprawdopodobny przykład korupcji, kolesiostwa i partyjniactwa z udziałem najważniejszych funkcjonariuszy publicznych _.

_ Dymisja Sawickiego, choć słuszna i uzasadniona, nie załatwia tej sprawy. Jeszcze bardziej bulwersujące dla wielu ludzi w naszym kraju jest to, że o tym wszystkim wiedział zarówno Pawlak, jak i Tusk, i całymi latami tuszował sposób funkcjonowania PSL _ - oświadczył Palikot. Dodał, że nagrania _ od kilku miesięcy krążyły po Warszawie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, co Palikot chce ugrać na aferze w PSL Ruch Palikota chce złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.
Koalicji zagraża dwóch "sfrustrowanych ludzi"? Pawlak odpowiada Wicepremier rozmawiał już dziś z szefem rządu Donaldem Tuskiem.
Afera taśmowa w PSL obali rząd Tuska? Janusz Palikot namawia SLD do wystawienia wspólnego kandydata na premiera.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)