Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Agencje ratingowe zaniżają ocenę Polski?

0
Podziel się:

Ekspert: Polska zasługuje na wyższy rating, niż przyznają jej instytucje międzynarodowe.

Agencje ratingowe zaniżają ocenę Polski?
(kryczka/iStockphoto)

Polska zasługuje na wyższy rating, niż przyznają jej instytucje międzynarodowe - uważa główny ekonomista firmy ubezpieczeniowej Kuke SA Piotr Soroczyński.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych opublikowała piątą edycję ratingu krajów. Polska, podobnie jak w majowej edycji raportu, otrzymała ocenę A+.

Piotr Soroczyński wskazuje, że pozycję naszego kraju obniżają między innymi zatory płatnicze, problemy branży budowlanej i spożywczej oraz wzrost liczby upadających firm. Z drugiej strony sytuacja w wielu dziedzinach się poprawia - podkreśla ekonomista._ _

_ - Mamy nacisk na równoważenie budżetu, na posunięcia instytucjonalne, które stabilizują sytuację. W naszej opinii jesteśmy niedowartościowani w ocenach agencji ratingowych - _mówi Soroczyński.

Jedynym państwem, spośród 60 ocenianych, którego rating obniżono, jest Hiszpania. _ Powodem takiej decyzji są głównie kłopoty branży budowniczej i sektora bankowego, ale problemów jest więcej - _ dodaje Piotr Soroczyński. _ - Ten kraj pogrążył się w głębokiej recesji - _ argumentuje.

Na podwyższenie ratingu zasłużyły: Belgia, Bułgaria, Irlandia, Litwa, Łotwa, Rosja, Węgry i Włochy. W tych krajach, według ekspertów Kuke SA, poprawia się terminowość regulowania należności przez firmy, a w niektórych widać pierwsze efekty ograniczania deficytów finansów publicznych.

_ Podkreślamy jednak, że ze względu na panującą niepewność w europejskiej gospodarce nadal utrzymuje się wysokie ryzyko regulowania płatności wobec polskich eksporterów. W większości przypadków oceny krajów zaprezentowane w maju, wciąż poprawnie odzwierciedlają obecnie panującą sytuację zarówno w Unii Europejskiej w tym strefie euro jak i pozostałych ocenionych krajów - _ czytamy na stronie Kuke.

Blisko 88 procent udziałów w firmie Kuke SA posiada Skarb Państwa, a pozostałe ponad 12 procent należy do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)