Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcyza na gaz. Sejm zgodził się na poprawki

0
Podziel się:

Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, które rozszerzają zakres zwolnień z tego podatku.

Akcyza na gaz. Sejm zgodził się na poprawki
(farvatar/iStockphoto)

Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, które rozszerzają zakres zwolnień z tego podatku. Nowela - implementując regulacje unijne - wprowadza akcyzę na gaz ziemny.

Poprawki głosowano łącznie. W głosowaniu wzięło udział 436 posłów, poparcie dla zmian zadeklarowało 426 posłów, 10 było przeciw.

Przyjęte poprawki sprowadzają się do zwolnienia z akcyzy gazów najniższej jakości - z podgrup Ln i Lm. Zgodnie z polskimi przepisami gaz ziemny dzieli się na gaz ziemny wysokometanowy (grupa E) oraz zaazotowany - grupa L, zawierająca podgrupy Lw, Ls, Ln i Lm, w zależności od kaloryczności. Kaloryczność grup Ln i Lm jest najniższa. Brak zapisów przewidzianych w poprawkach spowodowałby, że gazy o najniższej wartości energetycznej podlegałby takim samym stawkom, jak gazy wysokokaloryczne.

Nowelizacja implementuje do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy 2003/96/WE dotyczącej opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Obecnie w Polsce obowiązuje zwolnienie z akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych, jednak - zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym - zwolnienie to wygasa z końcem października 2013 roku.

Nie oznacza to, że od listopada cały zużywany w Polsce gaz ziemny zostanie opodatkowany. Ustawa przewiduje bowiem liczne zwolnienia. Obejmą one gaz przeznaczony do celów opałowych przez gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, wojsko, szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, żłobki i kluby dziecięce, szpitale, przychodnie i inne podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także organizacje pożytku publicznego.

Zwolnione z akcyzy będą też paliwa gazowe przeznaczone do celów opałowych; chodzi o przewóz towarów i pasażerów koleją, wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu (kogeneracja), prace rolnicze, ogrodnicze, hodowlę ryb oraz leśnictwo, procesy mineralogiczne, elektrolityczne, metalurgiczne itp. Zwolnieniem objęto również biogaz, używany w kogeneracji.

Zwolnieniu podlegać będzie także użycie wyrobów gazowych w celach opałowych przez zakłady energochłonne, w których wprowadzony został system podnoszący efektywność energetyczną. Za taki system projekt uważa m.in. ETOS - czyli zwolnienie obejmuje instalacje objęte europejskim systemem handlu emisjami. Zakład energochłonny definiuje się, jako podmiot, u którego udział zakupu wyrobów gazowych w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 5 proc. w skali roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd chce wprowadzić nowy podatek Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który nakłada akcyzę na gaz ziemny, trafił ponownie do komisji finansów.
Poprawki do projektu reformy procedury karnej Sejmowa komisja ponownie zajmie się reformą procedury karnej mającą prowadzić m.in. do skrócenia procesów.
To rozwiązanie będzie niekorzystne dla firm Jeżeli rząd zaakceptuje propozycje dotyczące zwolnień z akcyzy w wersji resortu finansów, to z ulgi tej skorzysta tylko kilka przedsiębiorstw - ostrzegają urzędnicy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)