Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: Pensje rosną, ale coraz wolniej

0
Podziel się:

W lutym wynagrodzenia w skali roku wzrosły o 5 procent.

Analitycy: Pensje rosną, ale coraz wolniej
(PAP/EPA)

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w lutym o 5,0 proc. w skali roku, uważają analitycy. W tym samym czasie zatrudnienie spadło - według nich - o 0,1 proc. wobec 0,7 proc. wzrostu w poprzednim miesiącu.

Eksperci są zgodni, że to był kolejny miesiąc powolnego, ale coraz wyraźniejszego spadku dynamiki płac, która z miesiąca na miesiąc będzie się jeszcze pogłębiać.

_ - W związku ze słabnącym popytem na pracę zmniejsza się także presja płacowa, a dodatkowo bardzo słaba jest obecnie pozycja przetargowa pracowników. Oprócz tego, by nie dopuścić do nadmiernych zwolnień, kolejne przedsiębiorstwa rozważają zamrożenie płac, bądź obniżają wysokość premii _ - powiedział ekonomista banku BGŻ, Mateusz Mokrogulski

Analityk zauważył również, że pomimo spadającej dynamiki płac, nadal przyrastają one szybciej niż produktywność pracy, co w zazwyczaj działa proinflacyjnie. Jednak w okresie spowolnienia gospodarczego taki stan może skutkować dalszą falą redukcji zatrudnienia, a to pozwoli przedsiębiorstwom na wygospodarowanie pewnych oszczędności.

Spowolnienie tempa wzrostu wynagrodzeń zauważyli także pozostali eksperci, dodając kilka nowych elementów wpływających na ten fakt. Jednak dużego optymizmu u nich nie widać - przyszłość rysuje się raczej w ciemnych barwach. Uważają, że w kolejnych miesiącach roku należy się spodziewać dalszego spadku rocznej dynamiki wynagrodzeń.

_ - Dodatkowymi, poza słabnącą presją ze strony pracowników, czynnikami spadku tempa wzrostu płac w lutym są wysoka baza wynagrodzenia nominalnego z poprzedniego roku, mniejsza o 1 liczba dni roboczych (zarówno w skali roku jak i miesiąca) przekładająca się na mniejszą liczbę przepracowanych godzin nadliczbowych oraz przestoje z zakładach produkcyjnych. Nie bez znaczenia pozostawać będzie ponadto nasilenie się w tym miesiącu zjawiska nieterminowych wypłat pensji pracowniczych _ - wylicza analityk Banku BPH, Łukasz Szadorski.

_ - Styczniowa poprawa w zakresie wynagrodzeń była prawdopodobnie jednorazowym ewenementem związanym z wypłatami premii za rok 2008, który w wielu firmach okazał się w sumie dobrym okresem. Ten efekt nie będzie już widoczny w danych za luty, a jednocześnie mamy do czynienia z systematycznym pogorszeniem w zakresie zatrudnienia. I to nie zmieni się w perspektywie minimum kilku miesięcy _ - potwierdza główny ekonomista X-Trade Brokers, Przemysław Kwiecień.

Zatrudnienie też się kurczy

Analitycy uważają także, iż spadek zatrudnienia w lutym wyniósł 0,1 procent. Ekonomiści są bardzo zgodni w ocenie tendencji na rynku pracy - przewidują systematyczne pogarszanie się sytuacji i coraz szybszy spadek dynamiki zatrudnienia.

_ - Skutki ograniczania produkcji przez większość przedsiębiorstw coraz wyraźniej widać w danych z rynku pracy i po mocnym wyhamowaniu dynamiki wzrostowej zatrudnienia luty przyniósł nasilenie tej tendencji. Zakładamy, ze liczba miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw wzrosła o około 10 tys., a tym samym liczba zatrudnionych była zaledwie o 0,4proc. wyższa niż przed rokiem _ - szacuje najbardziej optymistyczna ekonomistka banku Raiffeisen, Marta Petka-Zagajewska.

Raport Money.pl
*W 2009 roku pracę straci co najmniej 400 tys. osób * Tym samym stopa bezrobocia może wzrosnąć nawet do 13 proc. - wynika z analizy Money.pl. zobacz raport Money.pl

Także pozostali eksperci uważają, że czas rosnącego zatrudnienia dobiegł końca, ale luty widzą zdecydowanie gorzej niż Bank Raiffeisen. Zauważają również, że od początku 2008 roku obserwujemy systematyczny spadek tempa wzrostu zatrudnienia i wszystko wskazuje na to, że taka tendencja ulegnie w najbliższych 12 miesiącach nie tylko pogłębieniu, a nawet nastąpi spadek tego wskaźnika.

_ - Luty był miesiącem, w którym nastąpiła kolejna fala eskalacji negatywnych trendów na rynku pracy, a zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw silnie spadało. Popyt na pracę nadal spada w działach proeksportowych przetwórstwa przemysłowego, a także w budownictwie w związku z wyraźnym zastojem na rynku mieszkaniowym _ - analizuje ekonomista BGŻ, Mateusz Mokrogulski.

Jego zdaniem pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw będzie się także przekładać na systematyczny wzrost stopy bezrobocia, która według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyniosła na koniec lutego 10,9proc.. Równie pesymistycznie na rynek pracy patrzą eksperci BPH.

_ - W warunkach spowolnienia gospodarczego w sektorze przedsiębiorstw spada popyt na pracę, a potwierdzeniem tego procesu jest liczba ofert pracy zgłaszanych w ciągu miesiąca przez przedsiębiorców do urzędów pracy, która od IV kw. 2008 spada w tempie dwucyfrowym. Można więc oczekiwać, że w lutym po raz pierwszy od 2004 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadnie w ujęciu rok do roku _ - uważa Łukasz Szadorski.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2009 roku spadło o 6,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 8,1proc. i wyniosło 3215,75 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,4 proc., a w ujęciu rocznym wzrosło o 0,7proc. i wyniosło 5374,2 tys. osób.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)