Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel mediów publicznych do polityków

0
Podziel się:

Szefowie publicznych mediów Andrzej Siezieniewski, Jan Dworak i Piotr Frydryszek podpisali wspólny apel do parlamentarzystów o jak najpilniejsze rozwiązanie kwestii abonamentu radiowo telewizyjnego. Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski alarmował, że na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego 30-ego września przyszłego roku znikną podstawy prawne do ściągania abonamentu.

Siezieniewski podkreślił, że w najgorszym przypadku oznacza to, że Polskie Radio będzie zmuszone przerwać nadawanie, bo w trzech czwartych jest finansowane z abonamentu.

9 września 2004 Trybunał Konstytucyjny uznał, że abonament radiowo- telewizyjny należy obowiązkowo płacić ale niezgodne z Konstytucją są przepisy ustawy o radiofonii i telewizji mówiące o tym, że wysokość opłat abonamentowych określa w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Trybunał uznał, że wysokość abonamentu powinna być ustalana w drodze ustawy. Trybunał postanowił, że przepisy rozporządzenia KRRiT będą obowiązywały jeszcze przez rok, do czasu przyjęcia przez Sejm nowych rozwiązań w tej sprawie.

Szefowie publicznych mediów przekazali wspólny apel o uregulowanie kwestii abonamentowej : Danucie Waniek przewodniczącj Krajowej Rady Radiofonii oraz Józefowi Oleksemu marszałkowi Sejmu i wicepremierowi Jerzemu Hausnerowi. Apel poparli również przedstawiciele środowisk twórczych. Minister kultury Waldemar Dąbrowski oświadczył, że odbiera apel z wielką powagą i w poczuciu zobowiązania najwyższej wagi. Dąbrowski zadeklarował w imieniu rządu, że dołoży wszelkich starań by uregulować ten - jak to określił - bardzo poważny problem.

Prezes Telewizji Polskiej Jan Dworak przypomniał, że w Europie nie ma żadnego kraju w którym nie istniałyby media publiczne. Ostrzegał, że ich zniknięcie oznacza poważne straty dla polskiej kultury, jak chociażby koniec finansowania przez telewizję polskich filmów. Dworak krytykował parlamentarzystów, mówiąc że opóźnienie prac nad nowelizacją ustawy o Radiofonii i Telewizji świadczy o ich stosunku do jednej z najważniejszych instytucji państwa i samego państwa.

Szef stowarzyszenia Radia Publicznego Piotr Frydryszek podkreślał z kolei, że jeżeli istnienie mediów publicznych zostało kiedyś w Polsce zaakceptowane to obowiązkiem państwa jest zapewnienie im warunków egzystencji i rozwoju. Frydryszek alarmował, że na prace legislacyjne pozostaje 11 miesięcy, a wliczając w to czas wyborów, w praktyce zostaje 8-9 miesięcy a to bardzo mało czasu.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, obowiązek płacenia abonamentu dotyczy wszystkich gospodarstw domowych oraz instytucji, w których znajduje się odbiornik radiowy bądź telewizyjny. Powinny one zostać zarejestrowane na poczcie, która następnie pobiera od użytkowników opłaty.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)