Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atak na pozycje Kaddafiego trwa. Reżim posłuży się ludźmi jak tarczami?

0
Podziel się:

Amerykańskie i europejskie samoloty zniszczyły główną siedzibę Kaddafiego.

Atak na pozycje Kaddafiego trwa. Reżim posłuży się ludźmi jak tarczami?
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 13:30

Amerykańskie i europejskie wojska nasiliły ataki na oddziały Muammara Kaddafiego. Po osłabieniu libijskiej obrony przeciwlotniczej rakietami Tomahawk, przyszła kolej na bombardowania innych obiektów. Siły dyktatora biorą cywilów z obrzeży Misraty do centrum, by użyć ich jako żywej tarczy - twierdzi cytowany przez agencję Reutera rzecznik rebeliantów. Tymczasem trwa spór o sposób realizacji rezolucji ONZ. Kaddafi oskarża sojuszników o zabijanie cywilów.

Pociski wystrzelone przez koalicjantów trafiły w centrum dowodzenia Kaddafiego w Bab Al-Aziziya na przedmieściach Trypolisu. Na arabskich portalach informacyjnych pojawiła się informacja, że dyktator uciekł z Trypolisu i ukrywa się w pobliżu granicy z Algierią.

Rzecznik libijskiego rządu, Ibrahim Musa, przekonywał dziennikarzy, że siły alianckie atakują ludność cywilną. _ To jest budynek administracyjny, w którym nie pracują wojskowi. Nie dalej jak dwie godziny temu przyszło tu mnóstwo ludzi. Osoby cywilne, całe rodziny z dziećmi chciały bronić tego domu. Mogli państwo sami to zobaczyć i sfilmować. A rakieta, wystrzelona przez państwa zachodnie, spadła 50 - najwyżej 100 metrów stąd _ - przekonywał rzecznik.

Na czele operacji na razie stoją Amerykanie. Sekretarz obrony USA Robert Gates zapewnia jednak, że wkrótce dowództwo przejmą Europejczycy.

Szef amerykańskich połączonych sztabów admirał Mike Mullen podkreśla, że usunięcie Muamar Kaddafiego nie jest głównym celem misji. Mullen przyznał, że jest sobie w stanie wyobrazić, że operacja wojskowa w Libii nie doprowadzi do obalenia Muamara Kaddafiego.

Sześć włoskich myśliwców, które pierwszy raz uczestniczyły w operacji w Libii, wykonało zadanie zniszczenia systemu obrony przeciwrakietowej - podało dowództwo bazy w Trapani na Sycylii, do której maszyny wróciły po dwóch i pół godzinie. W operacji uczestniczyły między innymi maszyny Tornado ECR, wyspecjalizowane, jak wytłumaczono, w neutralizacji obrony przeciwrakietowej.

_ fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif width=14 ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/libia;manifestacja;zwolennikow;kaddafiego;na;ulicach;trypolisu,galeria,5125,0.html) _

_ _

Także jeden z brytyjskich okrętów podwodnych wystrzelił zdalnie naprowadzane rakiety Tomahawk w ramach drugiej fazy ataków na libijski system obrony powietrznej - poinformowało w nocy brytyjskie ministerstwo obrony.

Rzecznik libijskiej armii poinformował, że libijskie dowództwo wydało wszystkim jednostkom rozkaz przestrzegania kolejnego zawieszenia broni, obowiązującego od godz. 21 czasu miejscowego (godz. 20 czasu polskiego).

Niepokojące wiadomości docierają z Misraty otoczonej przez oddziały Kaddafiego.

_ - Misrata jest otoczona przez siły należące do reżimu _, _ żołnierze Kaddafiego ubrani po cywilnemu są w centrum _ - relacjonuje mieszkaniec tego miasta, cytowany przez agencję Reutera. - Siły Kaddafiego biorą cywilów z obrzeży miasta do centrum, by użyć ich jako żywej tarczy - twierdzi natomiast cytowany przez agencję Reutera rzecznik rebeliantów. Powiedział on także, że _ siły reżimu w niedzielę zabiły w Misracie 7 osób. _

Brytyjskie Ministerstwo Obrony wydało komunikat na temat odwołania kolejnej misji samolotów Tornado nad Libią. Ostatniej nocy kilka brytyjskich maszyn zawróciło w ostatniej chwili znad celu w Libii po otrzymaniu ostrzeżenia, że w jego pobliżu znajdują się cywile._ _

NATO zaatakuje na lądzie?_ _

Minister obrony Belgii Pieter De Crem nie wyklucza wysłania wojsk lądowych do Libii. Tak wynika z jego wypowiedzi dla państwowej telewizji RTBF. Pieter De Crem mówił, że wszystkie wysiłki najpierw powinny skupić na zniszczeniu libijskiej obrony przeciwrakietowej i postawieniu Muammara Kadafiego przed sądem. Dodał, że konieczne jest także przygotowanie do drugiego etapu.

_ - Musimy myśleć o tym, co będzie się działo po obaleniu Kadafiego. Sądzę, że obecność wojskowa, wykluczając, że będzie to siła okupacyjna, będzie jednak niezbędna. Dlatego sądzę, że ta operacja potrwa długo. To jest operacja ofensywna, z użyciem broni w powietrzu, ale także na lądzie - _ powiedział De Crem.

Na razie jednak Belgia nie deklaruje udziału w operacji wojskowej, bo wyklucza ją rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rząd w Brukseli zadeklarował natomiast wysłanie sześciu samolotów F-16 oraz około 250 osób do obsługi oraz jednego okrętu._ _

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z KOLEJNEJ FAZY ATAKÓW NA POZYCJE KADDAFIEGO (AP, ang):

Już w piątek władze w Trypolisie postanowiły wstrzymać wszelkie operacje wojskowe, by chronić cywilów, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa. Mimo zawieszenia broni siły Kadafiego kontynuowały w następnych dniach ataki na powstańców w broniących się libijskich miastach, m.in. w powstańczej stolicy Bengazi.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z LIBII (Al Jazeera, ang):

Awantura o realizację rezolucji ONZ

_ Ponad 8 tys. Libijczyków związanych z siłami antyrządowymi walczącymi przeciwko Muammarowi Kadafiemu zginęło w powstaniu przeciwko jego reżimowi - _oświadczył w niedzielę przedstawiciel sił powstańczych Hafiz Ghoga w rozmowie z telewizją Al-Dżazira. _ Liczba naszych zmarłych i męczenników sięga ponad 8 tys. _ - powiedział Ghoga.

Upomniał też sekretarza generalnego Ligi Państw Arabskich Amra Musę, który krytycznie wypowiedział się na temat działań państw koalicji w Libii. Jak przypomina Reuters Liga Państw Arabskich apelowała o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Libią, jednak w niedzielę Musa potępił _ bombardowanie cywili _.

_ To co dzieje się w Libii różni się od celu, jakim było wprowadzenie strefy zakazu lotów, a to czego chcemy to ochrona cywili, a nie bombardowanie kolejnych z nich _ - cytowała wypowiedź Musy egipska agencja prasowa. _ Dziś, kiedy wypowiedział się sekretarz generalny byłem zdziwiony - oświadczył Ghoga . - Jaki mechanizm powstrzyma eksterminację mieszkańców Libii, jaki to mechanizm panie sekretarzu? Jeśli ochrona cywili nie jest obowiązkiem humanitarnym, jaki mechanizm pan nam proponuje? - pytał . _

Tymczasem Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) odrzuciła mieszanie się Iranu i innych krajów w wewnętrzne sprawy swych państw i potwierdziła, że jej członkowie: Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie biorą udział w libijskiej operacji _ dla pokoju i bezpieczeństwa _. _ Odrzucamy jakiekolwiek mieszanie się krajów w nasze wewnętrzne spraw, a wśród nich jest Iran _ - powiedział sekretarz generalny GCC Abdulrahman al-Attijah na konferencji w Abu Zabi.

Pytany o udział swych członków - Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru w zachodniej operacji wojskowej _ Świt Odysei _ przeciwko libijskiemu dyktatorowi Muammarowi Kadafiemu, odpowiedział: _ Jesteśmy w koalicji dla zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa zgodnie z rezolucją ONZ _. Nie wyjaśnił jednak roli, jaką będą pełnić te kraje w operacji i czy wezmą udział w misjach lotniczych nad Libię.

W konferencji regionalnej GCC w Abu Zabi biorą udział: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Oman, Kuwejt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t135555.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;libii;kaddafi;oglasza;zawieszenie;broni,229,0,797157.html) Wojna w Libii. Kaddafi ogłasza zawieszenie broni Libijskie dowództwo wydało wszystkim jednostkom rozkaz przerwania walk. Przeciwko operacji koalicyjnych wojsk protestuje Liga Arabska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t135496.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gina;dziennikarze;francuzi;szukaja;dwoch,165,0,797349.html) Giną dziennikarze. Francuzi szukają dwóch Dave Clark i Roberto Schmidt od piątku nie dają znaku życia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;powiedzialem;ze;nie;walczymy;w;libii,118,0,797046.html) Tusk: Powiedziałem, że nie walczymy w Libii Premier twierdzi, że interwencja Koalicji może zacząć się w każdej chwili.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)