Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atom we Francji. Za cztery lata zamkną najstarszą elektrownię jądrową

0
Podziel się:

Socjalistyczny prezydent Francois Hollande ogłosił zamknięcie za cztery lata najstarszej francuskiej elektrowni jądrowej w Fessenheim, w Alzacji.

Atom we Francji. Za cztery lata zamkną najstarszą elektrownię jądrową
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Socjalistyczny prezydent Francois Hollande ogłosił zamknięcie za cztery lata najstarszej francuskiej elektrowni jądrowej w Fessenheim, w Alzacji. Podtrzymał też sprzeciw rządu wobec wydobycia gazu łupkowego przy użyciu obecnie dostępnych metod.

_ - Fessenheim, która jest najstarsza w naszych zasobach (energetyki jądrowej - PAP) będzie zamknięta w końcu 2016 roku na warunkach, które gwarantują bezpieczeństwo dostaw w regionie, rekonwersję siłowni oraz zachowanie wszystkich miejsc pracy _ - powiedział Hollande otwierając paryską konferencję na temat ochrony środowiska.

Szef państwa francuskiego powtórzył w ten sposób swoją zapowiedź z kampanii wyborczej, po raz pierwszy precyzując termin likwidacji elektrowni w Fessenheim. Dodał, że jej zamknięcie powinno być _ wzorcowym przykładem udanego demontażu _ siłowni atomowej.

Hollande podtrzymał też w piątek inną swoją wyborczą obietnicę, mówiąc o tym, że chce zmniejszyć udział energii atomowej w produkcji energii elektrycznej we Francji z obecnych 75 proc. do 50 proc. w roku 2025. Kadencja Hollande'a kończy się w 2017 roku.

Prezydent podkreślił także, że sprzeciwia się wydobyciu gazu łupkowego, gdyż obecne technologie są zagrożeniem dla środowiska. Hollande zaznaczył, że zwrócił się już do minister środowiska Delphine Batho, aby _ natychmiast _ odrzuciła siedem wniosków o zezwolenie na eksploatację tego surowca z powodu obaw władz lokalnych.

_ - Jeśli chodzi o badanie i eksploatację niekonwencjonalnych węglowodorów, taki pozostanie mój kurs przez całe pięć lat (kadencji prezydenckiej) _ - powiedział Hollande, którego zdaniem gaz łupkowy _ wywołuje wiele pytań _.

Przyjęta w czerwcu ubiegłego roku przez parlament ustawa zakłada, że we Francji nie wolno wydobywać gazu i oleju łupkowego za pomocą szczelinowania hydraulicznego. Nie jest jednak wykluczona eksploatacja tego surowca w przyszłości, pod warunkiem, że będzie się to odbywać przy użyciu metod przyjaznych dla środowiska. Na podstawie tych przepisów poprzedni prawicowy rząd Francji odebrał w 2011 roku przyznane wcześniej, m.in. koncernowi Total, trzy licencje na wydobycie gazu łupkowego.

_ - Przy obecnym stanie naszej wiedzy nikt nie może powiedzieć, że eksploatacja gazu i oleju łupkowego za pomocą szczelinowania hydraulicznego, czyli jedynej dziś znanej techniki, jest wolna od dużego ryzyka dla zdrowia i środowiska _ - uzasadnił Hollande.

Dodał, że zdarzyło mu się słyszeć _ często przesadzone argumenty ekonomiczne i szacunki dotyczące złóż _ gazu łupkowego. Hollande zaproponował także w piątek, aby Francja była gospodarzem konferencji ONZ na temat zmian klimatu w 2015 roku, a więc roku kiedy mają zostać zawarte światowe porozumienia dotyczące zahamowania globalnego ocieplenia Ziemi. _ Aby zaznaczyć moją wolę sukcesu, ogłaszam, że nasz kraj jest gotowy, aby zorganizować tutaj - w Paryżu - tę konferencję _ - zapowiedział prezydent.

W otwartym w piątek dwudniowym spotkaniu w Paryżu bierze udział kilkunastu francuskich ministrów oraz 300 przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, związków zawodowych i przemysłu. Wśród głównych tematów konferencji są transformacja krajowej energetyki, wprowadzenie proekologicznego systemu podatkowego oraz ograniczenie zanieczyszczeń, wywoływanych przez przemysł i rolnictwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Francji dokonał niemożliwego Prawica i lewica zjednoczyły się w krytyce pomysłów Francois Hollande'a. Szuka 30 miliardów euro by zasypać dziurę w budżecie.
Multimiliarder wyrzeknie się kraju przez podatki Jego fortuna jest czwarta na świecie według magazynu Forbes i wyceniana na 41 mld dolarów.
Hollande: Obniżymy deficyt ponizej 3 procent Francois Hollande przyznał, że jest to wielkie wyzwanie w obliczu kryzysu i spowolnienia wzrostu gospodarczego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)