Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Australia wycofuje się z Afganistanu przed czasem

0
Podziel się:

Wśród powodów wcześniejszego wyjścia z Afganistanu Gillard wymieniła poprawę bezpieczeństwa w tym kraju.

Australia wycofuje się z Afganistanu przed czasem
(PAP/EPA)

Australia zamierza prawie rok wcześniej niż planowano wycofać z Afganistanu większość swych żołnierzy, gdyż kończą oni już misję przekazywania siłom afgańskim odpowiedzialności za bezpieczeństwo w jednym z regionów - ogłosiła premier Julia Gillard.

Wśród powodów wcześniejszego wyjścia z Afganistanu Gillard wymieniła poprawę bezpieczeństwa w tym kraju, a także śmierć przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena oraz innych wysokich rangą członków tej organizacji terrorystycznej.

W grupie krajów, które nie są członkami NATO, Australia ma w Afganistanie najliczniejszy kontyngent, który składa się z 1550 żołnierzy. Mają oni wrócić do Australii do końca 2013 roku.

Australia planowała wycofać się z Afganistanu do końca 2014 roku, jednak już w listopadzie 2011 roku szefowa rządu mówiła, że może dojść do tego wcześniej. Najliczniejszy w Afganistanie kontyngent amerykański ma zostać wycofany do końca 2014 roku.

_ - To jest wojna, która ma swój cel. To jest wojna, która ma swój koniec _ - mówiła Gillard w siedzibie Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej (ASPI) w Canberze.

Zadaniem australijskich żołnierzy w Afganistanie jest szkolenie brygady wojsk afgańskich, która ma przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo w prowincji Uruzgan, w środkowej części kraju.

Gillard oczekuje, że prezydent Afganistanu Hamid Karzaj w najbliższych miesiącach ogłosi przejęcie przez siły afgańskie odpowiedzialności m.in. za tę prowincję. Proces wycofywania żołnierzy australijskich zajmie od 12 do 18 miesięcy. Oznacza to, że większość z nich opuści Afganistan do końca 2013 roku. Szefowa rządu nie podała konkretnej daty wyjścia z Afganistanu, podkreślając, że początek tego procesu zależy od Karzaja.

Premier dodała, że możliwe jest, iż po 2014 roku w Afganistanie pozostaną żołnierze australijskich sił specjalnych. Władze Australii będą też pomagać w finansowaniu afgańskiego wojska.

Gillard zapowiedziała, że na majowym szczycie NATO w Chicago podpisze z prezydentem Karzajem porozumienie o partnerstwie australijsko-afgańskim. Szefowa rządu podkreśliła, że w interesie narodowym Australii leży to, aby Afganistan ponownie nie stał się bezpieczną przystanią dla terrorystów.

Czytaj więcej w Money.pl
Śmierć w polskiej armii. Nie wrócili z patrolu Starszy szeregowy Rafał Nowakowski zginął w Afganistanie, gdy pod pojazdem polskiego patrolu wybuchł improwizowany ładunek wybuchowy.
Chcą miliona złotych za śmierć na misji Rodziny 12 żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie, domagają się od MON zadośćuczynień za śmierć swoich bliskich.
Będą bolesne cięcia w armii. MON złamie opór - _ Te zmiany przeniosą znaczącą redukcję etatów i kosztów. Można się spodziewać się oporu. Ale te zmiany są po prostu niezbędne _- tak plan reformy armii tłumaczy Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)