Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie komisja śledcza w sprawie Orlenu

0
Podziel się:

Sejm przyjął uchwałę o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać sprawę nadzoru państwa nad Orlenem oraz okoliczności zatrzymania przez Urząd Ochrony Państwa w lutym 2002 roku ówczesnego prezesa tej spółki Andrzeja Modrzejewskiego. Za projektem opowiedziało się 397-iu posłów, przeciw było 17-tu, a 11-tu wstrzymało się od głosu.

Zgoda wszystkich klubów na przyjęcie uchwały dotyczącej Orlenu była możliwa dzięki wcześniejszemu przegłosowaniu poprawek Socjaldemokracji Polskiej. Przewidywały one osłabienie kategoryczności nazwy komisji. Komisja będzie miała zbadać zarzut nieprawidłowości w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa w spółce Orlen, a także - jak mówi uchwała - zarzut wykorzystywania służb specjalnych do nielegalnych nacisków na organy wymiarów sprawiedliwości w celu uzyskania postanowień służących do wywierania presji na członków zarządu Orlenu.

Sejm przyjął również poprawkę SdPl, wytyczającą zakres działania komisji. Będzie ona miała zbadać uwarunkowania i konsekwencje zatrzymania Andrzeja Modrzejewskiego. Ma także przyjrzeć się zawieranym przez Orlen kontraktom z punktu widzenia energetycznego bezpieczeństwa państwa, a także zbadać, czy zawieranym kontraktom nie towarzyszyły prowizje.

Przyjęcie poprawek Socjaldemokracji Polskiej spowodowało, że za uchwałą zagłosowało SLD, które do tej pory było sceptyczne wobec projektu. Sejm jednocześnie odrzucił poprawkę Sojuszu, aby posiedzenia komisji były niejawne.

Marszałek Sejmu Józef Oleksy zapowiedział, że Prezydium Sejmu wystąpi z inicjatywą zmiany ustawy o komisji śledczej, aby uniknąć problemów, które wystąpiły podczas działania komisji śledczej badającej tak zwaną aferę Rywina.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)