Na skróty
  • Na żywo w Money.pl:
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeBędzie można wycofać pieniądze z OFE?
2010-01-12 06:35

Będzie można wycofać pieniądze z OFE?

Autor: (PAP), (PK), (EI)

Będzie można wycofać pieniądze z OFE?
[fot: kprm.gov.pl]

Resort pracy, któremu szefuje Jolanta Fedak (na zdjęciu), proponuje rewolucję w systemie emerytalnym. Chce, żebyśmy pieniądze z OFE mogli przeznaczać na dowolny cel. Związkowcy plany chwalą, ale warunkowo. Pracodawcy i politycy bezwarunkowo krytykują.

W propozycjach chodzi o to, aby przechodząc na emeryturę można było wziąć pieniądze z OFE i przekazać je do ZUS-u lub na Indywidualne Konto Emerytalne albo wydać na dowolny cel, czyli na przykład wpłacić do banku lub kupić wnukowi mieszkanie. Ta ostatnia możliwość dotyczyłaby osób, które uzbierają w ZUS kapitał umożliwiający wypłatę podwójnej najniższej emerytury miesięcznie.

Propozycje resortu zakładają też rezygnację z pomysłu tworzenia zakładów emerytalnych, które wypłacałyby emerytury z OFE. Wszystkie emerytury wypłacałby ZUS.

Największa rewolucja dotyczy jednak zmiany wysokości składki, która trafią do OFE. Zamiast 7,3 procent trafiałoby tam 3 procent pensji pracownika, a pozostałe 4,3 proc. dostawałby ZUS (poza 12,29 procent, które otrzymuje obecnie).

Suchej nitki na pomyśle nie pozostawiają politycy opozycji. Zdaniem Marka Wikińskiego z Lewicy, rząd chce uszczuplić wpływy OFE na korzyść ZUS po to, żeby ograniczyć deficyt budżetowy. - Bez tego nastąpiłaby katastrofa polityczna Platformy Obywatelskiej - uważa Wikiński.

Zdaniem posła, takie działania jednak są skuteczne tylko w krótkim okresie.

POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO:

(dźwięk: Money.pl)

Poseł Lewicy ma również zastrzeżenia odnośnie kosztów możliwości wybrania pieniędzy z konta OFE. - Propozycja ministerstwa przewiduje, że od wypłaconych jednorazowo pieniędzy należałoby zapłacić 19 procent podatku dochodowego. To jest ogromna suma, bo prawie jedna piąta zgromadzonych na starość oszczędności - uważa Wikiński.

W podobnym tonie pomysły krytykuje PiS. - Odnieść można wrażenie, że rząd w sposób desperacki poszukuje pieniędzy w budżecie, żeby załatać rekordową dziurę budżetową. Jest to ryzykowna gra, bo może skutkować tym, że emeryci mogą stracić na wysokości emerytur - uważa Mariusz Błaszczak z PiS.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

(dźwięk: Money.pl)

Miliony biedaków i koniec systemu emerytalnego

Pomysły resortu pracy krytykują także przedstawiciele pracodawców. - Pieniądze gromadzone w OFE mają cel emerytalny i nie może być mowy o tym, by były konsumowane w inny sposób - twierdzi Wojciech Nagel, ekspert Business Centre Club.

Jego zdaniem, gdyby tak się stało, to za kilka lat, po wejściu w życie przepisów proponowanych przez resort pracy, mielibyśmy miliony biedaków, bez przyzwoitego zabezpieczenia emerytalnego.

Nagel dopuszcza jedynie możliwość przekazywania pieniędzy gromadzonych w OFE na IKE, bo im jest bliżej do systemu kapitałowego.

PKPP Lewiatan propozycje resortu pracy ocenia jako likwidację systemu emerytalnego w obecnej formie.

- Zabranie części składki z OFE i przekazanie jej do ZUS uchroni rząd przed koniecznością zmiany definicji długu publicznego i przekroczeniem tzw. progów ostrożnościowych, ale narazi przyszłych emerytów na straty. Może to prowadzić do upadku OFE i obniżenia emerytur - mówi Małgorzata Rusewicz, ekspertka Lewiatana.

Związki zawodowe: to dobry pomysł

Innego zdania są związki zawodowe, które oceniają propozycje resortu pracy pozytywnie. Związkowcy czekają jednak, że zostaną one przekazane Komisji Trójstronnej, gdzie będą jeszcze dyskutowane.

- W założeniach resortu pracy jest zabezpieczenie emerytury minimalnej oraz zapis, że ludzie będą mogli sami decydować, co zrobią z pieniędzmi, które odkładali z pensji przez dziesiątki lat na swoim indywidualnym koncie. To dobry pomysł, zgodny z postulatami naszego związku - uważa Wiesława Taranowska, ekspertka OPZZ.

Nie obawia się ona, że ludzie będą przeznaczali pieniądze wybrane z OFE na konsumpcję. Przypomniała, że obecnie średnia emerytura wynosi około 1300 zł i ludzie za to żyją.

- Nie ma więc powodu, by nie mieli pobierać takiego samego świadczenia z ZUS, a pieniądze zgromadzone w OFE wykorzystać w dowolny sposób, na przykład na leczenie. Dobrym rozwiązaniem jest też propozycja przekazywania środków z OFE do IKE - dodała Taranowska.

Komentarz

ChochołowskiBartosz Chochołowski,
Money.pl

Pomysły rządu na kilometr pachną złodziejstwem. Nie chodzi o to, że OFE są fajne, dobre i nie można ich tykać. Można, a nawet trzeba, bo system emerytalny rząd powinien udoskonalać, a nie niszczyć.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie emerytury będą otrzymywać dzisiejsi 20- i 30-latkowie. Nawet emerytury 40-latków pozostają tajemnicą. Dlatego nie wnikam, jak zapowiadane zmiany wpłyną na wysokość świadczeń. Martwią mnie dwie inne kwestie.

Pierwsza jest taka, że rząd proponuje zamianę naszych prawdziwych pieniędzy na wirtualne. Czyli zabierze nam oszczędności z OFE i da obecnym emerytom. Te pieniądze oddadzą nam osoby, które dziś mają parę lat, albo jeszcze się nie urodziły. Nie podoba mi się taki układ. Wolałbym, aby moje dzieci pracowały w większym stopniu na siebie, a nie na mnie.

Druga moja obawa jest związana z wiarą. Jakoś nie wierzę w intencje rządu. Mam delikatne przeczucie, że wcale nie chodzi mu o to, że uchronić nas przed łupieżcami z OFE, a raczej o łatanie naszym kosztem budżetowej dziury. Po co zmieniać konstytucję, aby znosić limity zadłużenia państwa. Prościej przeksięgować pieniądze z OFE do ZUS-u i hulaj dusza piekła nie ma.

Takiego działania prędzej spodziewałbym się po socjalnej władzy firmowanej przez SLD lub PiS, ale jednak od rządu PO oczekiwałbym obietnicy, że zreformuje finanse publiczne, aby móc obniżyć składki na ZUS, aby więcej przekazywać do OFE (czy do jakiegokolwiek innego systemu prawdziwego pozazusowskiego sposobu oszczędzania). I taką reformę reformy emerytalnej bym zrozumiał.

Gdyby Donald Tusk zamiast mówić, że zabieramy wam pieniądze, powiedział, że od dziś, każdy kto rozpoczyna pracę, 100 procent składki emerytalnej odkłada na siebie i nic nie wpłaca do ZUS-u, to ja na takiego premiera bym zagłosował. Nie ważne, czy znów chciałby być premierem, czy wolałby być prezydentem. Ale złodziejstwa w żadnym wydaniu nie poprę.

Raporty Money.pl
Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru?
Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
(PAP) , (PK) , (EI)
Tagi:ofe, reforma, błaszczak, fedak, mariusz błaszczak
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Będzie można wycofać pieniądze z OFE?

maria.boczula@onet.pl / 83.10.72.* / 2014-03-20 18:46
Chciałabym się dowiedzieć czy mogłabym wybrać i przekazać na konto IKE w Banku moje pozostałe środki pienięzne w EFE? Nadmieniam, że w br. nabywam prawo do emerytury od miesiąca sierpnia.

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

CZERWONY KAPTUREK9 / 77.113.118.* / 2010-01-13 13:23
PANI MINISTER CHYBA ZA DUŻO WCIĄGNĘŁA Z SENATOREM PIESIEWICZEM...OFE TO MOJA KASA..BO Z ZUS TO NIC MŁODZI NIE DOSTANĄ

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

111111111111111111111111111111111111 / 77.113.118.* / 2010-01-13 13:17
ZABRAĆ ZUS A DAĆ OFE.... NIECH LUDZIE SAMI WYBIORĄ...KTO JESZCZE UFA BANKRUTOWI ZUS...PRECZ Z RZĄDAMI PO-PSL

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

Tamerlan / 91.208.10.* / 2010-01-13 13:05
Należy umozliwić przeniesienie pieniędzy z kont OFe na Indywidualne Konta Emerytalne. Wtedy KAŻDY będzie dokładnie wiedział, ile pieniędzy ma dla siebie i tylko siebie.
11111111111111111111111111111 / 77.113.118.* / 2010-01-13 13:18
PRZECIEŻ TO MASZ W OFE

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

Smutny / 195.235.15.* / 2010-01-12 14:06
Gdyby Donald Tusk zamiast mówić, że zabieramy wam pieniądze, powiedział, że od dziś, każdy kto rozpoczyna pracę, 100 procent składki emerytalnej odkłada na siebie i nic nie wpłaca do ZUS-u, to ja na takiego premiera bym zagłosował

a ja nie bo Tusk jak mowi to tylko mowi.
Elendir / 2010-01-13 09:02 / Łowca czarownic

każdy kto rozpoczyna pracę, 100 procent składki emerytalnej odkłada na siebie i nic nie wpłaca do ZUS-u, to ja na takiego premiera bym zagłosował

Ale pewnie żaden emeryt by na takiego nie zagłosował. Ani nawet ci, co są blisko emerytury.

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

Nikodem Dyzma / 83.17.250.* / 2010-01-12 13:05
A jak już wycofam te pieniądze to zwrócą mi również tą część, którą brali za zarządzanie ?
sssssssssssssssssssssssssssssssssssss / 95.40.168.* / 2010-01-13 08:06
a zus odda ci za zarządzanie...
111111111111111111111111111111111111 / 77.113.118.* / 2010-01-13 13:21
co ty wycofasz???jeśli w wieku 60 lat wrócisz do zus to wierzysz w to ,że w wieku 65 lat dostaniesz gotówkę od ZUS

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

Info-maniak / 194.9.223.* / 2010-01-12 11:45
95% Polaków nie potrafi lub nie chce inwestować, waloryzacja środków na kontach ZUS to fikcja (wirtualne odsetki, które w przyszłości ktoś będzie musiał zapłacić, albo się umorzy odpowiednią ustawą). Prywatne OFE zarządzane przez profesjonalistów ciągle wydają się najlepszym pomysłem. Płacimy im niemałe pieniądze za usługę pomnażania naszych pieniędzy, więc zacznijmy więcej wymagać. Wystarczy wyciągnąć konsekwencję za działalność na szkodę klientów. Pod sąd tych, którzy podejmowali decyzję sprzedaży akcji za bezcen. W styczniu wywalali KGHM nawet po 23 zł, a sama dywidenda (płatna w lipcu) to prawie 12 zł.
Rocklin / 89.167.41.* / 2010-01-12 21:50
Oczywiście.

W normalnym kraju ZUS nazwano by "piramidą finansową".
Nikodem Dyzma / 83.17.250.* / 2010-01-12 13:18
Po 20 latach rządów postkomunistycznych wierzysz jeszcze, że ktoś poniesie odpowiedzialność za działanie na szkodę państwa lub obywateli ?
Gdyby za takie działania groziła faktyczna odpowiedzialność karna to nie byłoby tylu chętnych na stanowiska premierów, ministrów, postów, senatorów, radnych, prezesów, członków rad nadzorczych itd.
squun / 77.112.77.* / 2010-01-12 12:04

ZUS to fikcja (wirtualne odsetki, które w
przyszłości ktoś będzie musiał zapłacić, albo się umorzy
odpowiednią ustawą).


Dokładnie to samo można powiedzieć o obligacjach w OFE.


Prywatne OFE zarządzane przez
profesjonalistów ciągle wydają się najlepszym pomysłem


Tak ale tylko w sytuacji gdy mamy NADWYŻKI w budżecie, obecnie inwestujemy tylko w dług, każdy bierze z tego prowizję przez co rośnie on jeszcze szybciej a i tak spłacać go będą przyszłe pokolenia!!!
Info-maniak / 194.9.223.* / 2010-01-12 12:58
Tworzenie dodatkowych podatków (zabranie składek OFE) nie jest rozwiązaniem. Trzeba ciąć wydatki. Jak jest kryzys to nie ma premii i podwyżek w budżetówce, BMW dla rządzących, orlików przy szkołach i kwiatków na skwerkach Stolycy.
OFE dają chociaż cień szansy na to, że jak będziemy już społeczeństwem dziadziusiów, to zostaną dla nas jakieś grosiki na wegetację.
Chyba, że rząd planuje, że za parę lat ściągniemy tu kilkanaście milionów młodych Chińczyków, którzy zapewnią ciągłość składek na ZUS.
Nikodem Dyzma / 83.17.250.* / 2010-01-12 13:24
Już widzę jak głosiciele solidarnego państwa solidaryzując się z ubożejącym społeczeństwem rezygnują z diet: europosłów, posłów, senatorów i dotacji z budżetu na partię.
No może chociaż częściowo je obniżają.
squun / 77.112.77.* / 2010-01-12 13:23

OFE dają chociaż cień szansy na to, że jak będziemy już
społeczeństwem dziadziusiów, to zostaną dla nas jakieś
grosiki na wegetację.


A gdzie jest kasa z ofe ????!!!!!
Akcje, obligacje....wszystko trzeba wykupić, i tak zapłacą przyszłe pokolenia. Ale dzięki ofe na dzień dobry rąbali nas na 7% naszej składki (obecnie 3,5%)

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

Binarek / 2010-01-12 10:53 / Tysiącznik na forum
"Zdaniem Marka Wikińskiego z Lewicy, rząd chce uszczuplić wpływy OFE na korzyść ZUS po to, żeby ograniczyć deficyt budżetowy"

Co za pieprzenie lewicy
Lepiej wpłacać wielkim firmom OFE i generować deficyt niż pozowlić ludziom decydować o tym jak mają oszczędzać pieniądze
Pilsener / 2010-01-12 13:38 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"oszczędzać", haha, wypluj to słowo. Przekazywanie pieniędzy do ZUS lub OFE to nie oszczędzanie, lecz zwykłe płacenie podatków klasie pasożytniczej, od biedy można to nazwać oscylatorem marnotrawstwa, kasa trafia do ZUS, potem do OFE, OFE musi kredytować rząd który to kredyt on bierze by mieć kasę dla ZUS - na każdym etapie suta prowizja, im więcej obrotów koła tym większe podatki i niższe emerytury - dlatego oddaję połowę pensji dla rządu, mam pracować do 67 lat i przez 4 lata pobierać emeryturę w wysokości 30% ostatniej pensji. Ten system obrazuje jasno funkcjonowanie państwa polskiego, które tkwi w kole biedy: państwo zabierze i część z tego odda, potem znów z tego co oddało część zabierze i trwa to tak długo, aż zostaniesz z niczym albo wyjedziesz z tego chorego i złodziejskiego kraju.
arch / 2010-01-12 11:10 / Tysiącznik na forum
Ręka POdniesiona na władzę zostanie odrąbana!

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

squun / 77.114.0.* / 2010-01-12 10:28
Założeniem reformy emerytalne było okraść uczciwie pracujących ludzi z ich ciężko zarobionych pieniędzy !!!

Emerytura z kilku filarów, po co ?!
To tylko powielanie kosztów, przecież wpłacane są ciągle te same składki a OFE to tylko kolejna ręka która po nie sięga!

OFE byłby super ale gdybyśmy startowali od zera! A tak wyszedł półśrodek gorszy od tego co było pierwotnie!!!
Nikodem Dyzma / 83.17.250.* / 2010-01-12 13:30
Tym bardziej, że OFE inwestuje w obligacje czyli w dług, który między innymi generuje ZUS.

Re: Polska- kraj hazardu !

50-tka / 81.15.193.* / 2010-01-12 10:04
Najgorsze w tym kraju jest to , że nic nigdy nie jest pewne i nie zależy od obywateli. Zasady funkcjonowania państwa są hazardem bo dziś rząd stanowi tak , a jutro na odwrót i nic nie można tak naprawdę zaplanować. My nie jesteśmy krajem demokracji. Najlepsza rada to wyjechać na 15 lat do pracy na "zachód" i tam wypracowac swoją emeryturę- bo tyle trzeba mieć lat pracy np. w Dojczlandzie. A potem już spać spokojnie.
Nikodem Dyzma / 83.17.250.* / 2010-01-12 13:32
W Norwegii wystarczy 5 lat pracy.
squun / 77.114.0.* / 2010-01-12 10:33

wyjechać na 15 lat do pracy na
"zachód" i tam wypracowac swoją emeryturę- bo tyle trzeba mieć
lat pracy np. w Dojczlandzie


Ależ w Polsce też wystarczy 15 lat pracy trzeba tylko należeć do uprzywilejowanej grupy społecznej !!!

Jak czytamy w "DG", w Polsce kilkanaście grup zawodowych nie jest objętych powszechnym systemem emerytalnym. Albo nie płacą oni w ogóle składek, albo opłacają je w niewspółmiernie niskiej wysokości w stosunku do otrzymywanych później świadczeń. Większość z nich może też odejść na świadczenia zdecydowanie wcześniej niż osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny. Tak jest miedzy innymi w przypadku rolników, górników, policjantów, żołnierzy czy prokuratorów.

Z obliczeń wynika, że do samych emerytur rolników i górników budżet dopłaca rocznie około 20 miliardów złotych. Kosztowne są również świadczenia żołnierzy, policjantów i strażaków ponieważ ich emerytury są ustalane na podstawie ostatnich poborów, a resort obrony i spraw wewnętrznych nie muszą płacić za nich składek.

Zupełnie jak w folwarku zwierzęcym wszyscy są równi ale świnie są równiejsze !!!

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

Jacqb / 2010-01-12 09:43 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Pieprzona Platforma. Sie juz nie nabiore... wrzuce pusta karte.
lezdrub / 79.185.82.* / 2010-01-12 17:34
jacqb. To tak jabyś nie poszedł na wybory.
Jak masz tak głosować, to lepiej ten czas poświęć na coś przyjemnego.
arch / 2010-01-12 10:37 / Tysiącznik na forum
Wyluzuj się , POmysł super-Przyszłośc pod palmami !

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

p66 / 81.15.192.* / 2010-01-12 09:34
Złodziejem. Byle tylko utrzymac się przy władzy.

Zbędna dyskusja

Pilsener / 2010-01-12 09:32 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
I mamy dać się wciągnąć w dyskusję nad wyższość OFE nad ZUS lub odwrotnie? Przecież OFE powstało po to, by wykazać wyższość ZUS i emerytur państwowych nad oszczędzaniem na wolnym rynku, by politycy nie obawiali się o tysiące stołków w ZUSie i utraty kontroli nad naszą kasą. Trzeba REFORMY systemu, tak, by spełniał następujące założenia:
- emerytura zależy tylko i wyłącznie od zgromadzonego kapitału, a nie tak jak teraz - od klucza partyjnego
- kapitał jest TYLKO i WYŁĄCZNIE własnością osoby, która go gromadzi i może być dziedziczony w wypadku nagłej śmierci
- każdy sam decyduje kiedy przechodzi na emeryturę, może ją też zawiesić w dowolnym momencie albo pobierać emeryturę i pracować
- każdy sam decyduje u kogo gromadzić kapitał i w jakiej wysokości opłacać składki, BEZ PROŚREDNICTWA POLSKIEGO, ZŁODZIEJSKIEGO RZĄDU
- każda emerytura jest wolna od JAKICHKOLWIEK PODATKÓW czy innych przymusowych opłat - przecież to jest dochód obywateli od
którego już odprowadzono podatek!
- rząd zachęca obywateli do oszczędzania na emeryturę pozwalając odliczyć od dochodu składki, wspiera organizacja pozarządowe i robi wszystko, by odkładanie na starość było opłacalne (czyli odwrotnie niż dziś, bo dziś oszczędzanie w OFE czy ZUS to jak u Madoffa albo Grobelnego)

To co teraz słyszymy to szczyt hipokryzji. Najpierw politycy specjalnie uwalili reformę emerytalną każąc choćby OFE kupować papiery skarbowe czy ograniczać inwestycje (a co za tym idzie - wyniki), a teraz mają pretensje, że OFE mają słabe wyniki czy kupują papiery skarbowe. To jest chore, jak cały ten kraj. Muszę teraz płacić na obecnych emerytów do ZUS, na swoją znikomą emeryturę w OFE po czym zostaje mi 400 euro na życie i jeszcze mam z tego odkładać na swoją emeryturę, tak?

Domagam się od polskiego rządu natychmiastowego zaprzestania polityki okradania przyszłych pokoleń dla doraźnych celów politycznych.
squun / 95.40.192.* / 2010-01-12 09:51
OFE się nie sprawdziły tylko kolesie wzięli kasę pora to OFE zlikwidować. Dość już nakradli.
bimberr / 83.28.54.* / 2010-01-12 11:55
to nie OFE się nie sprawdziło, tylko polski rząd, który nie pozwala funduszom inwestować tak jak chcą, każe OFE kupować obligacje skarbowe, które przynoszą kiepski zysk, a Państwo ma się u kogo zadłużać
Pilsener / 2010-01-12 13:27 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ta, to świetny układ - obligacje polskiego rządu schodzą jak ciepłe buły. Nie zpominajmy też o łańcuszku prowizji, jaki płacimy gdy kasa trafia:
- do ZUS - prowizja
- z ZUS do OFE - prowizja
- kasa leży w OFE - prowizja
- kasa trafia do zakładów emerytalnych (czy ... wie czego) - prowizja
- kasa trafia w końcu do nas - podatek, czyli prowizja

Wszystko po to, by przekonać nas, że INACZEJ jak w ZUS czy za pośrednictwem partii się nie da. Fundusze obligacji działające na wolnym rynku biorą 1,5% za zarządzanie a można je kupić bez prowizji. Przy dużych pakietach opłata za zarządzanie może być mniejsza. Czy potrzebny jest tłum anali czy specjalistów przy kupowaniu obligacji skarbowych i spółek z W20?
squun / 77.112.77.* / 2010-01-12 12:00
no tak lepiej byłoby za te pieniądze kupić akcje i obligacje lehman brothers!

OFE to może sobie inwestować ale NADWYŻKI składek emerytalnych a nie dług! Jak można inwestować dług ??!! Każdy z niego bierze działkę a one tylko rośnie!!!
arch / 2010-01-12 11:36 / Tysiącznik na forum
Obłuda i spryt to dwa najważniejsze składniki inteligencji głupców.

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

moje_zdanie / 78.8.255.* / 2010-01-12 09:05

Pierwsza jest taka, że rząd proponuje zamianę naszych prawdziwych pieniędzy na wirtualne. Czyli zabierze nam oszczędności z OFE i da obecnym emerytom. Te pieniądze oddadzą nam osoby, które dziś mają parę lat, albo jeszcze się nie urodziły.

Większość pieniędzy, które "znajdują" się w OFE, zostały ulokowane w obligacjach. Innymi słowy: "Te pieniądze oddadzą nam osoby, które dziś mają parę lat, albo jeszcze się nie urodziły."

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

squun / 95.40.192.* / 2010-01-12 08:35

można było wziąć pieniądze z OFE i przekazać je do ZUS-u lub na Indywidualne Konto Emerytalne albo wydać na dowolny cel, czyli na przykład wpłacić do banku


No tak wzięli kasę od OFE za napychani im kieszeni a teraz pora wziąć kasę od innych instytucji IKE, banki itp.

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

Garand / 2010-01-12 08:27 / portfel / Bywalec forum
Odp:
Zdecydowanie to pierwsze...
Ratowanie ZUSu i łatanie dziury budżetowej pieniędzmi obywateli to priorytet rządzących, nieważne z której strony są...
i to jest właśnie najgorsze, nie ważne, kto przyjdzie po kolejnych wyborach i tak wszystko sprowadzi się do tego, że będziemy mieli mniej...
squun / 95.40.192.* / 2010-01-12 08:39

że
będziemy mieli mniej...


zapytaj mundurowych czy jak biorą 3 tyś. emerytury w wieku 45 lat to mają mniej

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

xyzxxx / 193.109.244.* / 2010-01-12 08:25
wreszcie jakieś konkrety,. Polacy potrafia zadbać o swoją starość, oddajcie im tylko ciężko zarobione przez nich pieniądze.
Dosycćj już finansowania lekkoduchów w OFE, wysokich dla nich pensji i trzynastek. Nie dla zakładów emertytalnych!

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

dgen / 2010-01-12 07:54 / Tysiącznik na forum
następnym krokiem będzie nacjonalizacja III filara, czyli wszystkich prywatnych polis, programów inwestycyjnych i emerytalnych i wcielenie ich do ZUS-u
Pilsener / 2010-01-12 09:36 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jak w Wenezueli albo ZImbabwe.. bo rządach socjalisty tęskniącego za PRLem niczego innego się nie spodziewam, mam nadzieję tylko, że nie dobierze się do moich kont w Austrii.

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

JanuszPOlikot / 2010-01-12 07:42 / Tysiącznik na forum
wziąć pieniądze z OFE i przekazać je do ZUS-u lub na Indywidualne Konto Emerytalne albo wydać na dowolny cel, czyli na przykład wpłacić do banku lub kupić wnukowi mieszkanie. Dotyczyłoby to osób, które uzbierają w ZUS kapitał umożliwiający wypłatę podwójnej najniższej emerytury miesięcznie."

To znaczy że w tym kraju są równi i równiejsi,bo jak widać z tego przywileju skorzystają tylko najlepiej zarabiający.
Nie ulega wątpliwości "Aby wszystkim żyło się lepiej" -D.Dyzma Tusk
to prawie tak jak mówił E. Gierek "Aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej"

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

maly jasiu / 149.156.197.* / 2010-01-12 07:28
Propozycja Fedak idzie dokladnie w przeciwna strone niz nakazuje rozsadek. ZUS zbankrutowal. Zebrane w nim skladki przepadly i przyszli emeryci nic z nich nie zobacza. Dalsze pchanie pieniedzy w te instytucje to pieniadze wyrzucone w bloto. Trzeba wzmacniac OFE i przenosic tam coraz wieksza czesc skladki.
Jeszcze lepszym rozwiazaniem jest pozwolic ludziom samym zadbac o swoja emeryture - zlikwodowac ZUS i OFE a 40% pensji zabierane dotychczas na rozne skladki oddac ludziom. Niech sami o sobie mysla. Przy okazji pozbedziemy sie kilkudziesieciu tysiecy urzednikow - samo oszczednosci.
Opowiesci Pana z Biznes Center o tym ze ludzie sa nieodpowiedzialni sa tylko czesciowo prawdziwe - ten Pan mianowicie jest nieodpowiedzialny. Przeciez to co zrobil ZUS tez trudno nazwac wysoko odpowiedzialnym.
Nikodem Dyzma / 83.17.250.* / 2010-01-12 14:01
Jasiu - pieniądze w OFE zostały "zainwestowane" w obligacje, czyli w dług, czyli też ich już nie ma bo zostały przejedzone przez naszych polityków.
Wniosek jest taki, że Twojej emerytury nie ma ani w OFE ani w ZUS'ie.
squun / 95.40.192.* / 2010-01-12 07:43
Jasiu spakuj książki i idź do szkoły bo jesteś jeszcze mały !

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

rewolta / 77.253.185.* / 2010-01-12 07:18
na to rząd nie pozwoli bo przecież najpier ofe miało być i przechodzić na uposażonego ostatnio słyszałem ze przepadaja jak umrzesz w takim razie nie mam prawa do pomostówki anie do pieniędzy także my młodzi wezmiemy karabiny i zrobimy porządek w kraju
squun / 95.40.192.* / 2010-01-12 07:48

ofe miało być i
przechodzić na uposażonego


jak fikniesz zanim zaczniesz pobierać emeryturę to przechodzi

Re: Fedak jest złodziejem, czy dobroczyńcą?

.wiejskababa / 95.41.225.* / 2010-01-12 07:02
nareszcie ktoś dostrzegł że pieniądze w ZUS to wirtualny zapis, natomiast OFE to prawdziwe pieniądze, i jak rząd raz je zabierze to zobaczymy ucho od śledzia na starość...panie Bartoszu, mądrze Pan mówi!
Krzysiek3670 / 195.117.111.* / 2010-01-12 16:28
ja jestem normalnym 40 paro latkiem przez całe życie pracowałem z powodu wiecznego kryzysu w polsce za najniższą krajową ciesząc się jak szef dorzucił parę groszy do ręki . Mam uzbierany jakiś kapitał początkowy w zusie i pare groszy w ofe za 20 lat jak przejdę na emeryturę to za pierwsze 500 zl. kupię pistolet i pujdę do najbliższego banku po kasę , tam mnie oczywiście złapią i mam wikt i opierunek do końca życia zapewniony :) .
A jak sie uda no to może na starość pożyje...
Myślę że takich jak ja desperatów za 20 lat będzie multum no cóz...
squun / 95.40.192.* / 2010-01-12 07:46
Wpis usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
ormo / 83.27.119.* / 2010-01-12 09:52
Fedak to największy szkodnik.Już wprowadziła przepis,że osoby nie muszą rozwiązywać umowy o pracę żeby dostać emeryturę.I dostają emeryturę jednoczęsnie dalej pracują.A to dotyczy samch przydupasów i elity,czlonków rządu,związkowców,profesorów i innych którzy skutecznie blokują miejsca pracy młodym.Wyhwalić Fedak z rządu,to szkodnik,który później mówi,że ZUS nie ma kasy.