Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka: "Nie spieszmy się do strefy euro"

0
Podziel się:

Pozostawanie poza strefą euro w obecnych burzliwych czasach wydaje się mądrym rozwiązaniem - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w rozmowie z niemieckim dziennikiem Financial Times Deutschland.

Belka: "Nie spieszmy się do strefy euro"
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)

Pozostawanie poza strefą euro w obecnych burzliwych czasach wydaje się mądrym rozwiązaniem - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w rozmowie z niemieckim dziennikiem _ Financial Times Deutschland _.

- _ Tak długo, jak Grecja będzie otwartą raną unii walutowej, euro nie będzie tak atrakcyjne, jak kiedyś było, albo być może będzie w przyszłości _ - powiedział Belka. Jednocześnie zaznaczył, że przystąpienie do strefy wspólnej waluty pozostaje _ strategicznym celem Polski _.

Prezes NBP odmówił oszacowania daty przystąpienia Polski do strefy euro. - _ Jeśli jednak sytuacja w strefie euro się ustabilizuje, mogłoby dojść do nagłego przyspieszenia wejścia polski do euro _ - ocenił. Jego zdaniem na dłuższą metę pozostawanie poza unią walutową jest zbyt kosztowne dla Polski.

- _ Zachowanie własnej waluty, nawet, jeśli obecnie wygląda ona na silną, oznacza, że musimy żyć z poważniejszymi wahaniami kursów _ - powiedział. Dodał, że _ jest to problem szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które stały się kręgosłupem polskiej gospodarki _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t131778.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/brak;euro;nas;uratowal;a;teraz;pograza,180,0,771764.html) "Brak euro nas uratował, a teraz pogrąża"
Zdaniem Belki także strefa euro musi odrobić swoje zadania domowe i na nowo zorganizować oraz wzmocnić swoje instytucje. - _ Dopóki kraje strefy euro nie zbliżą się do siebie ekonomicznie i nie poprawią swoich finansów publicznych, przystąpienie do strefy euro będzie wiązać się z ryzykami zarówno dla starych członków jak i dla krajów nowo przyjętych _ - ocenił prezes NBP. W jego opinii obecnie także wielu Polaków sceptycznie myśli o przyjęciu wspólnej waluty europejskiej.

_ FTD _ komentuje, że wypowiedzi prezesa NBP _ pokazują wiarę, z jaką Polska reprezentuje swoje interesy siedem lat po wejściu do UE _. _ - Polska, jako jedno z niewielu państw wspólnoty mające niezależną walutę, przetrwała kryzys finansowy i gospodarczy bez dramatycznych skutków dla wzrostu gospodarczego _ - napisał dziennik.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;poza;strefa;euro;to;kombinacja;kryzysow;walutowego;i;bankowego,72,0,829768.html) Grecja poza strefą euro to kombinacja kryzysów walutowego i bankowego Zdaniem ekonomistów Polska straciłaby na rynkowych zawirowaniach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/polacy;nie;chca;euro;60;proc;na;nie,27,0,801819.html) Polacy nie chcą euro. 60 proc. na "nie" W marcu tego roku za przyjęciem euro opowiada się 32 proc. Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;zaatakowal;merkel;chodzi;o;euro,147,0,767379.html) Tusk zaatakował Merkel? Chodzi o euro Polski premier skrytykował propozycje Niemiec i Francji w sprawie integracji eurolandu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)