Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Benzyna z plastikowej torebki? Genialny pomysł Polaka

29
Podziel się:

Pozyskiwanie benzyny i olejów napędowych z plastikowych odpadów nienadających się do recyklingu - to polska technologia zaprezentowana na barcelońskiej 64. Międzynarodowej Wystawie Innowacji.

Benzyna z plastikowej torebki? Genialny pomysł Polaka
(ADAM NOCON)

Autorem pomysłu jest ekipa badaczy kierowana przez Adama Hańderka. Technologia została uhonorowana w Barcelonie jedną z nagród głównych i złotym medalem z wyróżnieniem.

Co roku na świecie jest produkowanych 311 milionów ton tworzyw sztucznych, ponad 20 procent z nich kończy na wysypiskach śmieci. Plastikowe torby, wykładziny, ubrania - wszystko to nie podlega recyklingowi. Jedynym sposobem na ich neutralizację było spalanie.
Zespół kierowany przez Adama Hańderka jako pierwszy na świecie opracował technologię, dzięki której śmieci te są przerabiane na benzynę i oleje napędowe zgodne z normami europejskimi

Zespół Adana Hańderka współpracuje z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie. Naukowcy rozpoczęli już rozmowy z ewentualnymi inwestorami.

Polscy naukowcy którzy w tym roku przyjechali do Barcelony w 14 różnych zespołach, zostali uhonorowani łącznie trzema nagrodami głównymi i 14 medalami złotymi i srebrnymi. Wystawa Innowacji potrwa do wieczora.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Iwan
7 lat temu
Technologia przetwarzania pozwala tworzyć paliwa na poziomie cząsteczkowym,także to najlepszy rodzaj paliwa, idealnie można je mieszać z dodatkami, z tym że recykling i jego wspieranie przez państwo w polsce leży. Zakopywanie śmieci, spalanie składowanie to marnotrawienie ogromnych ilości pieniędzy, na recyklingu zarabia się ogromne pieniądze
LEON
7 lat temu
Tak czytam Państwa komentarze i wnioskuję, że było już kilka firm które zajmowały się tym samym. Padły. Rozumiem, tak bywa. Jednak spróbujmy życzyć ludziom, którzy to obecnie robią sukcesów, Wspierajmy się, takie ciężkie czasy nadeszły, lepiej życzyć sobie powodzenia!Pozdrawiam Państwa.
Rudy
7 lat temu
Gratulacje dla zespołu, Oby się Państwu powiodło w imię ochrony środowiska.
Tomek
7 lat temu
W Polsce juz kilka ładnych lat temu pod Bełchatowem istniał taki zakład, podobno nie by w sos ORLENOWI i LOTOSOWI to urzędnicy w białych rękawiczkach załatwili właściciela i pozostawili go z kilkudziesięcioma milionami niezapłaconych akcyz, vatów i innych podatków. Z tego co mi wiadomo reaktywują się na tyle skutecznie że produkcja na ruszyć praktycznie na dniach. Dali spokój paliwom płynnym ale ze śmieci będą produkować wysokoenergetyczne paliwa stałe.
ja
7 lat temu
Jest to oczywiście nieprawda. Pierwsza na świecie była firma Changing World Technologies z West Hempstead (NY). Opatentowali to już w 2003 roku. Obecnie takich firm jest już kilka i liczba rośnie, bo proces nie jest skomplikowany.
...
Następna strona