Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpieczeństwo energetyczne. Rosjanie wznowili dostawy ropy do Polski

0
Podziel się:

Od rana nie płyneła ropa z rurociągu "Przyjaźń" do bazy w Adamowie na granicy z Białorusią - poinformował rzecznik PERN.

Bezpieczeństwo energetyczne. Rosjanie wznowili dostawy ropy do Polski
(EAST NEWS/Wojciech Olszanka)

W poniedziałek po południu wznowiono dostawy ropy naftowej do bazy PERN "Przyjaźń" w Adamowie przy granicy z Białorusią. Tłoczenie surowca odbywa się już normalnie - poinformował rzecznik PERN Roman Góralski.

Aktualizacja 17:41

Od rana nie płyneła ropa z rurociągu "Przyjaźń" do bazy w Adamowie na granicy z Białorusią - informował wcześniej rzecznik. Baza ma jednak b. duże zapasy, które wystarczą na kilka dni - zapewnił.

Jak podały rosyjskie media powołując się na rosyjskiego operatora Transnieft, dostawy rosyjskiej ropy do Europy zostały w poniedziałek poważnie zmniejszone z powodu wyrwy w rurociągu Drużba na terytorium Białorusi. Po południu Transnieft zapewnił, że jest gotów do wznowienia dostaw.

- Po incydencie przepływ został najpierw całkowicie przerwany. Potem zdołano go wznowić na jednej z dwóch nitek; druga została poddana reperacji - powiedział rzecznik rosyjskiego operatora Igor Diemin. - Objętość spadła o połowę - wyjaśnił.

Jak powiedział rzecznik PERN Przyjaźń, operatora rurociągu, Roman Góralski, ropa przestała płynąć z Białorusi ok. godz. 10 - Z bazy w Adamowie jednak wypływa dalej. Baza ma bardzo duże zapasy, wystarczą one na kilka dni - zapewnił.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos, do której należy rafineria w Gdańsku przerabiająca głównie ropę dostarczaną rurociągiem Przyjaźń podał, że "firma nie zanotowała w poniedziałek żadnych kłopotów w dostawach do rafinerii w Gdańsku". "Dostawy odbywają się tak jak zwykle" - dodał.

Rurociąg Przyjaźń, został oddany do eksploatacji w 1964 roku. Zaczyna się w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do Niemiec, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier.

Baza w Adamowie przyjmuje ropę naftową otrzymywaną Przyjaźnią z terytorium Białorusi i magazynuje ją w 15 stalowych zbiornikach naziemnych o pojemności 32 tys. m. sześc, 50 tys. m. sześć i 100 tys. m. sześc. Następnie, trzema odcinkami, transportuje ją dalej.

Odcinek wschodni rurociągu "Przyjaźń" łączy bazę w Adamowie z bazą surowcową w Płocku. Odcinek ten osiąga przepustowość 50 mln ton ropy naftowej rocznie.

Odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" prowadzi do bazy ropy naftowej zlokalizowanej w niemieckim Schwedt. Tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch niemieckich rafinerii: PCK Raffinerie GmbH Schwedt oraz TOTAL Raffinerie Mitteldeutschland GmbH w Spergau. Odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" osiąga wydajność 27 mln ton ropy naftowej rocznie.

Pomorski odcinek rurociągu łączy bazę surowcową w Płocku z bazą w Gdańsku. Tędy płynie rosyjska ropa naftowa przeznaczona dla rafinerii w Gdańsku należącej do Grupy Lotos oraz na eksport poprzez naftoport. Rurociągiem Pomorskim można transportować surowiec w dwóch kierunkach. Na trasie Gdańsk-Płock jego przepustowość wynosi ok. 30 mln ton ropy naftowej rocznie, zaś w przeciwnym kierunku rurociąg osiąga wydajność ok. 27 mln ton na rok.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)