Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpłatne porady prawne dla rodzin 500+

33
Podziel się:

Zdaniem posła Jarosława Szlachetki, obecnie pomoc prawna działa źle, a przeznaczane na nią środki (ok. 100 mln rocznie) są marnotrawione.

Bezpłatne porady prawne dla rodzin 500+
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Ministerstwo Sprawiedliwości chce poszerzyć krąg osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy prawnej - poinformował wiceminister Marcin Warchoł. Zapowiedział, że z takiej pomocy będą mogli korzystać m.in. beneficjenci programu 500 plus, bezrobotni i niepełnosprawni.

W czwartek w Sejmie o ewentualne zmiany w bezpłatnej pomocy prawnej pytali posłowie PiS. Zdaniem posła Jarosława Szlachetki, obecnie pomoc prawna działa źle, a przeznaczane na nią środki (ok. 100 mln rocznie) są marnotrawione.

Krytycznie funkcjonowanie bezpłatnej pomocy prawnej ocenił także wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. - Jedna ze sztandarowych reform PO-PSL, tak szumie reklamowana w mediach w okresie kampanii wyborczej, okazała się fiaskiem, totalną klapą - powiedział. Poinformował, że z bezpłatnej pomocy prawnej korzysta jedynie ok. 2 proc. uprawnionych, a 77 proc. osób nie wie o możliwości skorzystania z niej.

Warchoł skrytykował też jakość świadczonych usług. - W większości są to informacje, które można uzyskać na infolinii, a nie porady prawne, że już nie wspomnę o bezpośredniej pomocy w sporządzeniu pisma procesowego - powiedział.

Wiceminister poinformował, że resort przygotował propozycje zmian w funkcjonowaniu bezpłatnej pomocy prawnej, a część tych reform już jest wprowadzana. Przypomniał, że w wyniku ustawy "Za życiem" od 1 stycznia tego roku z bezpłatnej pomocy prawnej mogą także korzystać kobiety w ciąży. - Szacujemy, że 560 tys. nowych beneficjentów trafi do tego systemu. To są kobiety, które potrzebują tej pomocy - powiedział Warchoł.

Zdaniem wiceministra obecnie krąg osób, które mogą korzystać z bezpłatnych porad "nie pokrywa się z realnymi potrzebami". Wskazał, że resort chce, by z bezpłatnej pomocy mogły też korzystać osoby otrzymujące świadczenie 500 plus (są to prawie 3 mln rodzin). MS planuje, że z bezpłatnych porad będą też mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością (ponad 3 mln osób) i bezrobotne.

MS planuje też określić próg dochodowy, poniżej którego potrzebujący będą mogli otrzymać bezpłatną pomoc prawną (obecnie taką możliwość mają ci najubożsi, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej).

- Szacujemy, że ponad 8 mln osób uprawnionych trafi do systemu. System to wytrzyma - może z powodzeniem cztery, pięć osób korzystać na dyżurze z tego typu pomocy prawnej, a nie jedna osoba, jak to jest obecnie - powiedział Warchoł. Zapewnił, że zapowiedziane zmiany są przygotowywane i "niebawem zostaną ogłoszone".

Od 1 stycznia 2016 r. w Polsce jest udzielana nieodpłatna pomoc prawna osobom, którym w ciągu roku poprzedzającego zwrócenie się o pomoc przyznano świadczenie z pomocy społecznej; możliwość skorzystania z takiej pomocy mają też osoby poniżej 26. i powyżej 65. roku życia, a także kombatanci, weterani, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ci, którzy w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych znaleźli się w sytuacji zagrożenia lub ponieśli straty.

Pomoc obejmuje m.in. poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym i o przysługujących uprawnieniach, sporządzenie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe albo postępowanie sądowo-administracyjne, ustanowienie adwokata. Nie może dotyczyć spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia).

Zgodnie z ustawą, w kraju miało działać ponad 1,5 tys. punktów udzielania porad w przeciętnym wymiarze pięciu dni w tygodniu, co najmniej przez cztery godz. dziennie. Pomoc świadczą adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem.

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
matka jedynak...
7 lat temu
Może jeszcze jakieś pomysły,co jeszcze mają finansować rodzice jedynaków?Czy to jakaś nerwica na tle wielodzietnych w tym rządzie jest.Już teraz koszty ponoszone przez rodziców na utrzymanie trojga dzieci są mniejsze niż na utrzymanie jedynaka.
kicior
7 lat temu
WARCHOŁ SKOŃCZ Z TĄ OCENĄ POPRZEDNIKÓW, BO JAK NARZAIE JESZCZE W NICZYM SIĘ NIE WYKAZAŁES I NIE MASZ PRAWA WYPOWIADAĆ SIĘ NA TEN TEMAT. WPROWADŻ TE SWOJE ZMIANY!, poczekamy , zobaczymy jaka będzie Twoja efektywność działań. Przeanalizujemy, porównamy i dopiero wtedy ocenimy wykorzystując skalę porównawczą. Wszyscy jesteście żałośni pisiowce. z tym wypominaniem błędów poprzedniej ekippy..Powiedzcie swojemu prezesowi , ze macie swój rozum i nie potrzebne wam instrukcje do tego co macie mówić. Rozumię, że wasza wiedza jest ograniczona, bo staliście sie w wiekszości posłami, ministrami z dnia na dzień"ale wrodzona inteligencja " powinna pomóc wam wybrnąc z kazdej sytuacji, Natomiast robienie wypominek już na wstępie prowokuje rozmówców do ataków, których żródłem są nagminne wasze wpadki wynikające z braku kompetencji. . Bądżcie choć w jednym niezłomni, nie odbierajcie poczty ze wskazówkami od prezesa dwa razy dziennie, ponieważ wpływa to bardzo zle na samoocenę. Złóżcie sobie postanowienie-- raz na tydzień- i tak wiele jak dla mnie. I wtedy przekonasz sie ty Warchoł i inni poddani, że wasi rozmówcy nie będą złośliwi w stosunku do was, a przede wszystkim odbicie wasze w lustrze stanie się bardziej przyjazne. ZŻyczę powodzenia w realizacji przedsięwzięcia 100%
Gość
7 lat temu
A Polacy mówią, że nie ma kasy ?!
ja
7 lat temu
Ja matka jedynaka bardzo proszę o to aby rodzice wielodzietni przestali się martwić o moją emeryturę.Dziękuję bardzo za troskę,ale nigdy nie oczekiwałam żeby ktoś decydował się na kolejne dziecko po to, żeby ono pracowało na moją emeryturę.W związku z tym nie czuje się zobowiązana do alimentów w postaci 500+.
Gorszy Sort
7 lat temu
"Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie", nic nie biorę od państwa, a więc mój małoletni syn nie ma żadnych zobowiązań wobec tego państwa.
...
Następna strona