Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Wzrost bezrobocia jest nieunikniony? Zaskakujące konsekwencje rewolucji przemysłowej

63
Podziel się:

Już za 9 lat 35 proc. zawodów może być wykonywanych przez maszyny. Sztuczna inteligencja i automatyka już teraz wypiera człowieka z rynku pracy, a w przyszłości udział robotów może być jeszcze większy.

Wzrost bezrobocia jest nieunikniony? Zaskakujące konsekwencje rewolucji przemysłowej
(money.pl)

Już za 9 lat 35 proc. zawodów może być wykonywanych przez maszyny. Sztuczna inteligencja i automatyka już teraz wypiera człowieka z rynku pracy, a w przyszłości udział robotów może być jeszcze większy. Czy to oznacza, że w dłuższej perspektywie wszyscy przejdziemy na zasiłki? - Nasze analizy dotyczące barier kolejnej rewolucji przemysłowej pokazują, że tak naprawdę brakuje nam ludzi. I wszystkie zmiany, które nastąpią w jej ramach dają szansę na nowe miejsca pracy - mówi Tomasz Hajduk dyrektor branż przemysłowych w Siemens Polska.

Brytyjscy naukowcy szacując udział robotów w globalnej produkcji i usługach w 2025 roku wskazali kilka najbardziej zagrożonych zawodów. Jak się okazało o przyszłość mogą martwić się kierowcy, barmani i oczywiście pracownicy fizyczni zakładów produkcyjnych. Generalnie jednak globalne bezrobocie nam nie grozi, bo jak przekonuje Tomasz Hajduk sama produkcja, obsługa i projektowanie robotów wymaga ogromnej liczby ludzi. - Na jedno zrobotyzowane miejsce przypada 10 miejsc pracy normalnych pracowników. Robotykę stosuje się, nie żeby zastąpić normalną pracę, ale by pomóc człowiekowi - mówi Tomasz Hajduk z Siemensa.

Z badań "Smart Industry Polska 2016" przeprowadzonych przy współpracy Siemensa wynika też, że polskie firmy gotowe są inwestować w najnowsze technologie. Ponad 70 proc. przedsiębiorców nawiązało współpracę z innymi ośrodkami badawczymi działającymi w powiązanych branżach, a ponad 60 proc. prowadziło własne prace badawczo rozwojowe.

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego ciągle słyszymy, że polskie firmy nie są innowacyjne? - Jedną z barier jest kapitał. Nie tylko ten finansowy, ale też ludzki. W o wiele lepszej sytuacji są polskie firmy, które powstały na bazie kapitału zagranicznego, bo tam wciąż transfer wiedzy jest znacznie szybszy - mówi Hajduk.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Michał
2 miesiące temu
Czytam ten artykuł w 2024r czyli 8lat z tych 9 o których mówił "expert" po I nic😆 mieszkam w Szkocji lokalna firma autobusowa próbowała autonomicznego pojazdy na prostej trasie ...nadal wymaga nadzoru człowieka i całe szczęście bo raz gdyby nie bariery ochronne zjechał by z mostu😆 testy zawieszono...ale mamy juz szcztyczna inteligencję. W każdym razie sam będą kierowcą ciężarówki o pracę się nie boję 😆
LUDZ
8 lat temu
% OPODATKOWANIA ZYSKÓW FIRMY POWINIEN BYĆ UZALEŻNIONY OD ILOŚCI ZATRUDNIANYCH OSÓB NP. CZEMU FIRMA KTÓRA MA ZATRUDNIANYCH 2 PRACOWNIKÓW I TYM SAMYM ZYSKU PŁACI WIĘCEJ PODATKU NIŻ TA CO WYKORZYSTUJE ROBOTY. CZAS NA ZMIANY
LUDZ
8 lat temu
ZAKŁADY ZAMIENIAJĄCE LUDZI NA ROBOTY POWINNI PŁACIĆ WIĘKSZE PODATKI,BO TEN CO ZATRUDNIA PRACOWNIKÓW PŁACI OPRÓCZ DOCHODOWEGO TAKŻE ZA PRACOWNIKÓW
inż
8 lat temu
człowiek to też robot, ale bardzo zaawansowany technologicznie
alex
8 lat temu
Warto przeczytać książkę pt.: „Co ro.bić, by zwasze mieć pracę i więcej zar.abiać”. By starać się o dobrze płatną pracę oprócz dyplomu ze szkoły czy uczelni trzeba mieć umiejętności. Świat się zmienia i coraz to inne umiejętności są potrzebne. Produkcja jest przeno.szona do innych krajów, wchodzą nowe technologie itd.
...
Następna strona