Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biblioteki w Polsce. Protestujący deklarują chęć współpracy z MAC

0
Podziel się:

Organizatorzy protestu STOP likwidacji bibliotek zamierzają aktywnie uczestniczyć w opracowaniu jak najlepszego programu rozwoju dla bibliotek.

Biblioteki w Polsce. Protestujący deklarują chęć współpracy z MAC
(Iwanczuk/Reporter)

Organizatorzy protestu _ STOP likwidacji bibliotek _ zamierzają aktywnie uczestniczyć w opracowaniu jak najlepszego programu rozwoju dla bibliotek. Wypracowanie takiego programu zaproponował bibliotekarzom minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Wczoraj Boni wycofał się z pomysłu łączenia bibliotek szkolnych i publicznych. Jednocześnie zaproponował środowiskom samorządów i bibliotekarzy stworzenie programu rozwoju bibliotek oraz współpracy między bibliotekami szkolnymi i publicznymi, który miałby być finansowany z funduszów programu Cyfrowa Polska

Minister administracji i cyfryzacji złożył deklarację podczas spotkania z przedstawicielami środowiska bibliotekarskiego. Uczestniczyli w nim m.in. dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Danuta Brzezińska, były prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski, obecnie doradca Prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz współorganizator protestu obywatelskiego _ STOP likwidacji bibliotek _ Juliusz Wasilewski.

Spotkanie związane było z trwającymi pracami nad projektem ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. W projekcie założeń ustawy znalazły się zapisy dotyczące możliwości łączenia bibliotek. Wywołały one falę krytyki. Zdaniem protestujących zapisy te mogłyby doprowadzić do likwidacji bibliotek szkolnych.

_ - Od początku protestu zaznaczaliśmy, że jesteśmy zwolennikami modernizacji i sensownych zmian, jednak projekt MAC prowadził w przeciwnym kierunku. Cały merytoryczny wysiłek, jaki dotychczas angażowaliśmy w krytykę, zamierzamy przenieść na prace nad rozwiązaniami, które pozwolą dokończyć proces przekształcania bibliotek szkolnych w nowoczesne centra informacji _ - napisał Wasilewski w oświadczeniu.

Jednocześnie zaznaczył: _ będziemy przyglądać się postępowaniu MAC i pilnować, by deklaracje weszły w życie, a pomysł likwidacji bibliotek nigdy już nie przyszedł nikomu do głowy - zarówno centralnie, jak i w poszczególnych gminach _.

Projekt założeń do projektu ustawy o świadczeniu usług przez samorządy został przedstawiony w styczniu. Jak poinformował resort administracji i cyfryzacji najwięcej uwag do projektu, zgłoszonych za pośrednictwem społecznego portalu konsultacyjnego mamzdanie.org.pl, dotyczyło bibliotek szkolnych i ośrodków pomocy społecznej.

Przeciwko możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną opowiedziały się m.in. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego i SLD. SLD złożył w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym każda szkoła musi mieć bibliotekę.

W internecie list otwarty do ministra administracji i cyfryzacji - popierający akcję _ STOP likwidacji bibliotek _ - przeciwko zapisowi w projekcie dotyczącemu bibliotek szkolnych podpisało ponad 52 tys. osób.

Ustawa o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, nad którą pracuje MAC, ma umożliwić samorządom oszczędności dzięki m.in. wspólnemu wykonywaniu zadań. Zakłada m.in. wprowadzenie związków gminno-powiatowych jako formy wspólnej realizacji zadań przez jednostki samorządu. Kwestia łączenia bibliotek była jednym z elementów przygotowywanych zmian.

Czytaj więcej w Money.pl
Boni rozmawiał o tym z ważną komisarz UE Zmiana unijnych przepisów dotyczącą ochrony danych osobowych była tematem spotkania ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego z komisarz Viviane Reding.
Będziemy rajem dla piratów? Apel do Tuska Twórcy krytykują propozycję zniesienia odpowiedzialności właścicieli wyszukiwarek za udostępnianie nielegalnych danych. Przeciwne temu zapisowi jest także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Samorządy nie doceniają tych inwestycji Główną barierą rozwoju bibliotek jest obecnie nastawienie prowadzących je samorządów - uważa Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)