Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biopaliwa reaktywacja

0
Podziel się:

Do końca marca ma być przygotowany i przekazany do konsultacji przez ministerstwo gospodarki projekt nowelizacji ustawy o biopaliwach. Rząd proponuje m.in. rozszerzenie listy biopaliw i biokomponentów o definicje paliw wytwarzanych z surowców odnawialnych.

Do końca marca ma być przygotowany i przekazany do konsultacji przez ministerstwo gospodarki projekt nowelizacji ustawy o biopaliwach. Rząd proponuje m.in. rozszerzenie listy biopaliw i biokomponentów o definicje paliw wytwarzanych z surowców odnawialnych.

Założenia tego projektu zostały przyjęte na początku stycznia 2006 roku przez Komitet Europejski Rady Ministrów (KERM).

Żmuda zaznaczył, że obecnie istnieją już uregulowania prawne dotyczące biopaliw, jednak powstająca ustawa ma przyczynić się do szerszego ich stosowania. Nowe przepisy mają zapewnić szybkie wdrożenie przepisów unijnej dyrektywy, która promuje użycie biopaliw w transporcie.

Jak poinformował, założenia przyjęte przez rząd proponują rozszerzenie listy biopaliw i biokomponentów o definicje paliw wytwarzanych z surowców odnawialnych, między innymi czystego oleju roślinnego, biopaliw syntetycznych, biogazu, biowodoru oraz definicję biomasy.

Żmuda wyjaśnił, że w projekcie ustawy znajdą się przepisy upraszczające procedurę stosowania biopaliw wytworzonych wyłącznie na własny użytek. Działalność ta będzie jednak podlegała rejestracji, a wytworzone paliwo będzie musiało spełniać minimalne wymagania stawiane biopaliwom. Dodał, że paliwo to nie będzie mogło być przedmiotem obrotu.

Nowa ustawa może także zawierać przepisy, które nałożą obowiązek wprowadzania na rynek biokomponentów, w ilości zalecanej dyrektywą, w sposób pozostawiający użytkownikom pojazdów swobodny wybór paliw.

Nowelizacja umożliwi szersze wykorzystanie biopaliw poprzez stosowanie ich w wyznaczonej grupie pojazdów np. w transporcie miejskim. W tym celu do ustawy zostanie wprowadzone pojęcie "wybranych fot pojazdów", w których miałyby zastosowanie biopaliwa o zwiększonym udziale biokomponentów.

Ponadto założono zmianę przepisów o podatku akcyzowym - proponuje się zwolnienie biokomponentów z podatku akcyzowego oraz ustalanie w rozporządzeniach wysokości ulgi akcyzowej dla biopaliw, uwzględniającej rzeczywiste koszty ich wytworzenia.

Według przyjętego przez KERM harmonogramu, do końca marca br. projekt ustawy zostanie przekazany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, zaś do końca maja projekt trafi do Komitetu Rady Ministrów, zaś rząd powinien go rozpatrzyć do końca czerwca br.

Żmuda zauważył, że unijna dyrektywa zakłada, iż do 2010 roku udział biopaliw w paliwach płynnych powinien wynieść 5,75 proc. ich wartości energetycznej. W 2005 roku zużycie biopaliw powinno wynosić w Polsce nie mniej 0,5 proc.

Według danych Ministerstwa Finansów za 7 miesięcy (takie monitorowanie zużycia prowadzi również Urząd Regulacji Energetyki) prawdopodobnie Polsce uda się wykonać to zalecenie dyrektywy.

Zdaniem Komisji Europejskiej, średni udział biopaliw w stosowaniu paliw w 2005 roku, określony na podstawie Narodowych Celów Wskaźnikowych (NCW) powinien wynieść w UE 1,4 proc. Najwięcej biopaliw stosują Szwecja (3 proc.) i Austria (2,5 proc.) oraz Belgia, Hiszpania, Francja, Niemcy, Litwa, Łotwa, Portugalia i Słowacja (po 2 proc.) i Czechy (NCW na 2006 r. - 3,7 proc.). Mniejszy udział biopaliw niż Polska ma Finlandia, Malta i Wielka Brytania.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)