Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Bitwa o gaz. Zapłacimy więcej za błękitne paliwo

8
Podziel się:

Nowe prawo o zapasach strategicznych spowoduje podwyżki cen gazu w każdy polskim domu – alarmują eksperci na łamach dziennika „Rzeczpospolita”.

Bitwa o gaz. Zapłacimy więcej za błękitne paliwo
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Nowe prawo o zapasach strategicznych spowoduje podwyżki cen gazu w każdy polskim domu – alarmują eksperci na łamach dziennika „Rzeczpospolita”.

Powodem do obaw dla milionów Polaków, ale również samej branży, jest projekt zmian dotyczący obowiązkowych zapasów gazu w Polsce. Dokument został już przyjęty przez rząd i w obecnej formie ma mocno faworyzować PGNiG.

Cena gazu nieznana

Ekspertów szczególnie niepokoi kosztowny obowiązek utrzymywania zapasów gazu przez rok – nawet po zaprzestaniu jego importu. Co zaskakujące, takiego wymogu nie nałożono na podmioty wydobywające gaz lub kupujące go na terenie Polski.

Nieznana jest również cena po jakiej później ma być odsprzedawane importowane paliwo. Jej wysokość ustali rząd. W tej sytuacji import gazu do Polski przez niezależne podmioty będzie kompletnie nieopłacalny.

– Wejście w życie nowych przepisów spowoduje, że zniknie ekonomiczne uzasadnienie importu gazu do Polski przez niezależnych dostawców. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na pojawienie się chętnych, innych niż PGNiG, do korzystania np. z terminalu LNG w Świnoujściu, Baltic Pipe czy z innych planowanych gazociągów – alarmuje na łamach „Rzeczpospolitej” Ireneusz Sawicki, członek zarządu obracającej gazem firmy Handen.

Będzie drożej

Według dziennika nowe przepisy mogą spowodować wzrost cen dla finalnych odbiorców o 5–7 proc., a Polska może narazić się na sankcję z Brukseli i interwencję Europejskiej Federacji Przedsiębiorstw Obrotu Energią EFET

Sama grupa PGNiG przyznaje natomiast, że widzi potrzebę zmian w ustawie o zapasach, które by wyjaśniły wątpliwości interpretacyjne – czytamy na stronie rp.pl

Krzysztof Suwart

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Gość
7 lat temu
I kto tu rządzi? KORPORACJE
ZK590
7 lat temu
mamy najdroższy węgiel na świecie a czy gaz jest gdzieś po wyższej cenie jak gaz dla Kowalskiego ? Polak musi marznąc i rzadko się myć bo i woda jedna z najdroższych ?
mojeimie
7 lat temu
apteki dla aptekarzy, a gaz dla gazowników
sed45631
7 lat temu
Przecież te dupki nic nie potorfią dobrze załatwić bo nie dostali w łapę!!!!!!!!!!!!!!!!
asd
7 lat temu
Moze nawet podrozec i o 25% tylko niech zaczna kupowac ten gaz za 25% tego co obecnie placimy... Nie dosc ze placimy najwiecej w EU za gaz a jestesmy krajem tranzytowym to jeszcze placimy za gaz ktorego ledwo w polowie wykorzystujemy i kontrakt z gazpromem mamy chyba do 2021 albo 2022r a chciano jeszcze dluzej. Zgadnijcie ktora partia POdpisala ta cudowna umowe...