Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: 18 gmin nie przeprowadziło przetargów na odbiór śmieci

0
Podziel się:

Od poniedziałku liczba gmin, w których podpisano umowy z wykonawcami wyłonionymi w przetargach zwiększyła się o 49.

Boni: 18 gmin nie przeprowadziło przetargów na odbiór śmieci
(Piotr Blawicki/East News)

Zaledwie 18 z blisko 2,5 tys. gmin w Polsce nie przeprowadziło przetargów na odbiór śmieci - podkreślił minister administracji Michał Boni. Zapowiedział, że wojewodowie nadal będą monitorować sytuację i sprawdzać, czy odpady komunalne są przez samorządy odbierane.

_ - Dla wojewodów były dwa kluczowe cele wdrażania ustawy śmieciowej. Po pierwsze, żeby jak najwięcej samorządów zrealizowało wymogi ustawowe dotyczące przeprowadzenia przetargów, i drugie, aby 1 lipca nie okazało się, że jakikolwiek samorząd nie świadczy usług dla mieszkańców _ - powiedział szef MAC na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

MAC w przesłanym po zakończeniu konferencji komunikacie poinformował, że od poniedziałku liczba gmin, w których podpisano umowy z wykonawcami wyłonionymi w przetargach zwiększyła się o 49. Umowy zostały zawarte już w 2161 samorządach, a w 146 takie dokumenty są przygotowywane.

Na konferencji minister przypomniał, że do 1 lipca tylko 18 samorządów nie przeprowadziło przetargów na wywóz odpadów. _ Myślę, że w ciągu kilku najbliższych dni procedury się zakończą _ - ocenił Boni.

Minister podkreślił, że _ nie ma gminy w Polsce, żeby nie miała partnera do odbioru śmieci _.

Boni poinformował, że wojewodowie będą na bieżąco monitorować sytuację i sprawdzać, czy śmieci są odbierane. Dodał, że sprawdzone zostaną gminy, w których obowiązują od 1 lipca tzw. systemy przejściowe. Dotyczy to gmin, które są w trakcie przetargów, ale nie wyłoniły jeszcze zwycięskich firm. Boni wyraził nadzieję, że postępowania będą kontynuowane.

System przejściowy, o którym wspomniał Boni, obowiązuje m.in. w Warszawie, gdzie firmy, które do 1 lipca odbierały od właścicieli nieruchomości śmieci, będą to robiły przynajmniej do końca stycznia 2014 roku. Gminom, które nie ogłosiły przetargów na odbiór śmieci, grozi kara od 10 tys. do 50 tys. zł.

Od poniedziałku zgodnie z tzw. ustawą śmieciową gminy przejęły obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji.

Dzięki nowemu systemowi, śmieci mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastików, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć. W 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. W 2011 r. ponad 70 proc. śmieci w Polsce trafiło na wysypiska; np. w Niemczech - tylko ok. 0,5 proc. - najmniej w całej Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Śmiecenie w lasach kosztuje nas miliony Rocznie z budżetu państwa idzie 17 milionów złotych na usuwanie dzikich wysypisk śmieci z lasów.
"Ustawa śmieciowa do śmieci". Tak chce SLD Sojusz zwrócił się z apelem do Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, by przyspieszył rozpatrywanie skarg.
To dlatego Gronkiewicz-Waltz straci fotel Najwyższe ceny biletów w Polsce, niekorzystne zmiany w komunikacji, wpadka z uchwałą śmieciową - to sprawi, że do referendum w sprawie odwołania prezydent dojdzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)