Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni o zmianach w OFE. Obiecuje pełne dziedziczenie

0
Podziel się:

Gotowy projekt rządu trafi do ministerstw. Sejm zajmie się nim za dwa tygodnie.

Boni o zmianach w OFE. Obiecuje pełne dziedziczenie
(kprm.gov.pl)

Po posiedzeniu komisji trójstronnej do spraw ubezpieczeń minister Michał Boni podkreślił, że jest pewna wspólnota w myśleniu na temat zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. _ 16 marca w Sejmie mogłoby się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy - _ poinformował Boni. Deklaruje pełne dziedziczenie składek do OFE.

Podczas konferencji prasowej prowadzący konsultacje społeczne w sprawie zmian w OFE Michał Boni wyjaśnił, że gotowy projekt rządu jutro zostanie przekazany odpowiednim ministerstwom.

_ - Planujemy na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, 8 marca, odbyć dyskusję i skierować projekt ws. OFE do parlamentu. Według wiedzy, jaką mam, 16 marca mogłoby się odbyć - jeśli nic nie zakłóci tego kalendarza - pierwsze czytanie _ - powiedział Boni dziennikarzom.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

Minister Michał Boni zaznaczył, że chciałby, by ustawa obowiązywała już od 1 maja.

Szef doradców premiera powiedział, że rząd jest przeciwny wprowadzaniu w systemie emerytalnym zasady dobrowolności. _ Zdecydowanie nie przyjmujemy argumentacji dotyczącej możliwej dobrowolności. Uważamy, że ten system tak jak funkcjonuje, powinien funkcjonować. Zrobiliśmy wszystko, aby była pełna gwarancja praw majątkowych, dziedziczenie, łącznie z wypłatą gotówkową. Żeby (...) oddalić zagrożenia konstytucyjne. I tak samo jesteśmy przeciwni temu, aby składka powróciła do poziomu 7,3 proc. _ - zaznaczył.

Aby ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu, rząd chce, by zamiast 7,3-proc. składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiało 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być księgowane na kontach osobistych w ZUS. Od 2013 r. te proporcje zaczną się zmieniać. W roku 2017 do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc., a 3,8 proc. na subkonto w ZUS-ie. Planowane jest też wprowadzenie ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na emerytury.
Boni powiedział, że podczas spotkania z partnerami społecznymi pojawiła się z ich strony propozycja, aby po roku 2017 do OFE była przekazywana wyższa składka, niż planowane 3,5 proc. _ Wraziłem stanowisko, że jeśli taka rekomendacja zostanie przez parterów społecznych przedstawiona, to ja ją na pewno przedstawię na piątkowym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów i (...) Radzie Ministrów _ - dodał.

Minister podkreślił, że rządowe propozycje zmian w OFE zwiększają _ ofertę trzeciofilarową _. Jak mówił, chodzi o promowanie dodatkowych oszczędności, wykorzystywanych na starość.

Boni wyjaśnił, że nie ma przeszkód, by przyszły emeryt nie mógł wybrać sobie np. Indywidualnego Konta Emerytalnego w funduszu inwestycyjnym czy Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego w towarzystwie emerytalnym. _ Ktoś, kto oszczędza w IKE i IKZE i w momencie, kiedy uzyskuje w przypadku IKE 60 lat, a w przypadku IKZE proponujemy 65 lat (...), idzie do określonych podmiotów i instytucji finansowych, gdzie przekształca oszczędności na rentę dożywotnią, albo co najmniej dziesięcioletnią _ - powiedział. Dodał, że jest to _ jasna promocja dodatkowych oszczędności wykorzystywanych na starość _.

Minister poinformował ponadto o propozycji powołania społecznej rady bezpieczeństwa emerytalnego, usytuowanej przy Komisji Nadzoru Finansowego. Rada miałaby sprawować nadzór nad systemem.

Jak mówił, w skład rady miałoby wejść ośmiu przedstawicieli KT i siedmiu przedstawicieli świata nauki, _ po to, żeby całość, drugi i trzeci filar mógł podlegać takiej ocenie, monitorowaniu, analizom i przedstawianiem rekomendacji _. Dodał, że strona rządowa zgodziła się co do potrzeby powołania takiej rady ze stroną społeczną.

Zaznaczył, że nie jest to ostateczna propozycja. _ Być może zamiast tego rozwiązania będzie komitet monitorujący przy Komisji Trójstronnej. Szukamy praktycznego rozwiązania _ - powiedział.

Boni poinformował, że rząd jest gotowy rozpocząć prace nad projektem ustawy, która wprowadzałaby wielofunduszowość. Mechanizm ten miałby pozwolić na uzależnienie rodzaju inwestycji od wieku klienta, co nie tylko zwiększy oczekiwaną stopę zwrotu, ale także zredukuje ryzyko wobec osób, które zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Teraz kolej na rząd i posłów

Zanim jednak tak się stanie, projekt zmian w OFE musi trafić do Sejmu, później do Senatu i wreszcie na biurko prezydenta. Wcześniej jednak potrzebne będą wnioski z konsultacji społecznych w tej sprawie.

Minister podkreślił, że dyskusja w sprawę zmian w systemie emerytalnym ma merytoryczny charakter. Zaznaczył, że trudniejsza będzie dyskusja w parlamencie.

*POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO: *

Rządowy projekt przewiduje też, iż składki, które zamiast trafić do OFE zostaną zapisane w ZUS-ie, będą waloryzowane o wysokość średniego nominalnego PKB za ostatnie 5 lat. W razie naszej śmierci zgromadzone środki mają być dziedziczone. Osoby dodatkowo oszczędzające na starość będą miały ulgę podatkową.

Wcześniej, na konferencji marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, że Sejm zajmie się zmianami w OFE na specjalnym posiedzeniu w dniach 24-25 marca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zmiany;w;ofe;przy;dziedziczeniu;stracimy;nawet;220;tysiecy;zlotych,191,0,773311.html) Zmiany w OFE. Przy dziedziczeniu stracimy nawet 220 tysięcy złotych W przypadku śmierci bliskiej osoby, zamiast żywej gotówki dostaniemy tylko mglistą obietnicę wsparcia na starość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t128674.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/19;proc;chce;zlikwidowac;ofe;16;proc;woli;likwidacje;zus-u;-;badanie;dla;money;pl,42,0,771882.html) 19 proc. chce zlikwidować OFE! 16 proc. woli likwidację ZUS-u - badanie dla Money.pl Polacy są skołowani w sprawie zmian w emeryturach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t130042.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/armia;uprzywilejowanych;do;kazdego;doplacisz;490;zl,157,0,760477.html) Armia uprzywilejowanych. Do każdego dopłacisz 490 zł Emerytury mundurowych są o 1000 zł wyższe niż świadczenia dla cywili.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)