Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: Plan konsolidacji finansów gotowy w 75 procentach

0
Podziel się:

Rząd chce uzyskać 23 mld zł oszczędności rocznie.

Boni: Plan konsolidacji finansów gotowy w 75 procentach
(kprm.gov.pl)

Rząd chce uzyskać 23 miliardy złotych oszczędności rocznie dzięki wprowadzeniu planu konsolidacji i rozwoju finansów publicznych.

Szef doradców premieraMichał Boni(na zdjęciu) mówi _ Dziennikowi Gazecie Prawnej _, że plan jest gotowy w 75 procentach.

Rząd chce zapobiec przekroczeniuprogu 55 procent relacji długu publicznego do PKB. Gdyby do tego doszło, niezbędne byłyby cięcia wydatków.

10 miliardów oszczędności ma przynieść nowy system zarządzania pieniędzmi, które przepływają przez budżet do agencji i funduszy rządowych. Kolejne 13 miliardów rząd chce uzyskać dzięki zmianom w klasyfikacji długu publicznego.

Rząd liczy też na wysokie wpływy z prywatyzacji w przyszłym roku. Gdyby te warunki udało się utrzymać, dług publiczny byłby na poziomie 3,5-4 procent PKB - przekonuje w rozmowie z _ Dziennikiem Gazetą Prawną _ minister Boni.

Szef doradców premiera wskazuje na konieczność reformy KRUS. Jak zaznacza, w rolnictwie pracuje obecnie 15 procent zatrudnionych, a za kilka lat może to być 5 procent. Nie podaje jednak konkretnego terminu zmian w tej sferze.

Nie będzie podwyżki podatków, podstawą acykliczność

Podwyżki podatków nie są możliwe, zaś istotą reguły wydatkowej, która miałaby znaleźć się w planie konsolidacji finansów publicznch musi być antycykliczność - uważa Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera.

Boni, pytany w rozmowie z _ Dziennikiem _, czy możliwe są podwyżki podatków stwierdził:

_ - Nie. Mamy najwyższe tempo wzrostu w UE, ale ono nie jest jeszcze wystarczające, by drenować kieszenie przedsiębiorców i ludzi. Rozwój wymaga, by były one pełne _ - powiedział.

Na pytanie, czy reguła wydatkowa będzie podstawą planu konsolidacji i rozwoju finansów publicznch odpowiedział, że nie przesądzałby o mechanizmie.

_ - Są różne modele. Musimy to do marca czy kwietnia przedyskutować z ekonomistami, także z różnymi partnerami. Istotną takiej reguły musi być antycykliczność. To znaczy oszczędza się wtedy, gdy są wyższe dochody i lepsza sytuacja gospodarki. Ale gdy jest gorzej, stać nas na podtrzymanie inwestycji _ - powiedział.

_ - Choć nie należy wykluczać, iż także w sytuacji, jaka jest czy będzie w najbliższych latach, silne mechanizmy reguły wydatkowej obniżające poziom wydatków powinny zadziałać _ - dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

Raport Money.pl
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * Minister finansów zapowiada, że w budżecie państwa na 2010 rok zabraknie ponad 52 mld złotych na sfinansowanie zaplanowanych wydatków. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)