Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni rozmawiał z rabinem i muftim o uboju

0
Podziel się:

Czy możliwe jest kontynuowanie uboju dla potrzeb religijnych w ramach działających w Polsce mniejszości wyznaniowych.

Boni rozmawiał z rabinem i muftim o uboju
(Piotr Blawicki/East News)

Szef MAC Michał Boni wystąpił do Rządowego Centrum Legislacji o pilną interpretację, czy po odrzuceniu w Sejmie projektu o uboju rytualnym możliwy jest ubój dla potrzeb mniejszości wyznaniowych w Polsce. Boni spotkał się z naczelnym rabinem Polski i rozmawiał z muftim RP.

Tematem poniedziałkowych rozmów ministra z Michaelem Schudrichem - naczelnym rabinem Polski oraz Tomaszem Miśkiewiczem - muftim RP była sytuacja, w jakiej znalazły się wspólnoty żydowska i muzułmańska po odrzuceniu przez Sejm rządowego projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny.

Jak poinformowało MAC w komunikacie, Boni wystąpił do Rządowego Centrum Legislacji, oczekując pilnej interpretacji, czy w świetle odrzucenia przez Sejm projektu ustawy, możliwe jest kontynuowanie uboju dla potrzeb religijnych w ramach działających w Polsce mniejszości wyznaniowych.

_ Uważam za niezbędne wyjaśnienie, pod względem prawnym, wątpliwości co do przeprowadzania uboju rytualnego według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne _ - czytamy w piśmie Boniego do RCL.

Według komunikatu MAC Boni zaznaczył, że w jego ocenie _ art. 9 ust. 2 ustawy o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej, który mówi, że w celu realizacji prawa do sprawowania obrzędów i czynności rytualnych związanych z kultem religijnym, gminy żydowskie dbają o zaopatrzenie w koszerną żywność, o stołówki i łaźnie rytualne oraz o ubój rytualny - na gruncie obowiązujących przepisów prawa dopuszcza możliwość uboju rytualnego w celu zaspokojenia własnych religijnych potrzeb gminy wyznaniowej żydowskiej _.

Przywoływany przepis stanowi, że _ w celu realizacji prawa do sprawowania obrzędów i czynności rytualnych związanych z kultem religijnym, gminy żydowskie dbają o zaopatrzenie w koszerną żywność, o stołówki i łaźnie rytualne oraz o ubój rytualny _.

Szef resortu administracji w piśmie do RCL powołuje się na opinie prawników, iż artykuł ten jest równoznaczny z uznaniem dopuszczalności uboju rytualnego. Cytowani przez Boniego eksperci oceniają bowiem, że sformułowania _ gminy żydowskie dbają o ubój rytualny _ nie sposób rozumieć inaczej niż jako przyznanie gminom żydowskim uprawnienia m.in. do dokonywania uboju w sposób wyznaczony rytuałem religijnym.

W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

Krytycznie o decyzji Sejmu wypowiedziało się MSZ Izraela, a także społeczność żydowska, w tym naczelny rabin Polski Michael Schudrich i reprezentujący gminy żydowskie Piotr Kadlcik, a także Amerykański Komitet Żydowski (AJC) i działająca w USA żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL).

_ Policzek wymierzony w nas, ale przede wszystkim w Konstytucję RP, która powinna gwarantować prawa wyznaniowe wszystkim obywatelom _ - tak zakaz uboju rytualnego skomentował z kolei mufti RP Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Urzędnicy zabierają się za Białystok Minister Boni wziął w poniedziałek w Białymstoku udział w posiedzeniu specjalnego podlaskiego zespołu.
Michał Boni twierdzi, że internet zrewolucjonizuje nasze życie Minister zaznaczył, że do połowy roku 2015 będziemy mieli przeszło 30 tysięcy kilometrów nowych linii światłowodowych.
Wspieranie innowacyjności wymaga zrozumienia kontekstu jej rozwoju Big Tent V4 Innovation to konferencje organizowane przez firmę Google na całym świecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)