Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Brexit. Polska straci ważnego partnera handlowego?

62
Podziel się:

Wielka Brytania to drugi największym odbiorca produkowanych w Polsce towarów. Na Wyspach mieszka około 800 tys. Polaków, działa tam także około 40 tysięcy założonych przez naszych rodaków firm.

Brexit. Polska straci ważnego partnera handlowego?
(Dave Kellam/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Wielka Brytania to drugi największy odbiorca produkowanych w Polsce towarów, więcej sprzedajemy tylko Niemcom. Na Wyspach mieszka około 800 tysięcy Polaków, działa tam także około 40 tysięcy założonych przez naszych rodaków firm. Dla nich wszystkich wyjście Wielkiej Brytanii z UE może być sporym problemem.

Czy Wielka Brytania jest dla polskiej gospodarki ważna? Wystarczy spojrzeć na dane GUS. W 2015 roku polski eksport do Zjednoczonego Królestwa był warty 50,5 mld zł. Więcej sprzedaliśmy tylko do Niemiec. Wielka Brytania okazała się ważniejszym rynkiem dla polskich towarów niż leżące o wiele bliżej Czechy czy Węgry. Co sprzedajemy Brytyjczykom? Przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego, ale także urządzenia mechaniczne i elektryczne, żywność, samochody, samoloty i statki oraz meble.

Polska ma też sporą nadwyżkę w handlu z Wyspami, ponieważ wartość naszego importu w 2015 r. została oszacowana przez GUS na 19,7 mld zł. Sprowadzamy wyroby przemysłu elektromaszynowego i przemysłu chemicznego oraz urządzenia mechaniczne.

Wśród firm z polskim rodowodem, w Wielkiej Brytanii działają między innymi Integer, Fakro, Nowy Styl, Inglot, Comarch, Black Red White, Forte, Amika. Ale to te najbardziej znane. Według szacunków, na Wyspach działa około 40 tysięcy firm założonych przez Polaków. Wśród nich są zarówno założone przez rodaków mieszkających i pracujących na Wyspach, jak i takie, które założyli Polacy pracujący w kraju. Robią to ze względu na korzystniejsze dla przedsiębiorców warunki prowadzenia biznesu na Wyspach. Przykładowo - Wielka Brytania znajduje się na 15. miejscu w rankingu „Paying Taxes” wskazującym stopień skomplikowania systemu podatkowego. Dla porównania, Polska zajmuje w tym zestawieniu 58. lokatę. Ponadto brytyjski fiskus pobiera mniejszą część dochodu firmy niż polski. Czy Brexit zmieni warunki prowadzenia firm przez Polaków - jeszcze nie wiadomo.

Skoro już jesteśmy przy rodakach pracujących w Wielkiej Brytanii, jak podaje ministerstwo rozwoju, 82 proc. Polaków na Wyspach ma pracę. Co czwarty zatrudniony jest w przemyśle, co piąty w hotelarstwie. Popularnymi branżami są także: budownictwo, ochrona zdrowia i pomoc społeczna oraz edukacja i administracja. Około 150 tys. Polaków na Wyspie pracuje na samozatrudnieniu.

W Wielkiej Brytanii mieszka około 850 tys. Polaków. O tym, co może ich teraz czekać pisaliśmy tutaj.

Zobacz także: Zobacz także: Reakcja rynków finansowych na Brexit
wydarzenie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
lol
8 lat temu
nie kupujcie tesco ,niech spadaja angole
Midas
8 lat temu
Już się czytać nie chce tych dziennikarskich bredni wypisywanych na temat Brexitu. A może by tak napisać o tym że 20 maja br. Sejm 221 głosami Prawa i Sprawiedliwości uchwalił ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w której znajduje się między innymi art. 201 ust. 1 dającą pełnie władzy dla banksterskich uprawnień banków, o tym że EBC oddłuża miliardami euro państwa UE oczywiście te "najlepsze" Niemcy 167 mld a ani grosza Grecji bo ona ma być widocznie niemiecka.
julo
8 lat temu
Pora zerwać Konkoprdat
Mateusz
8 lat temu
Polska eksportuje samochody, samoloty, statki?? albo coś jest ze mną nie tak albo z tym artykułem bo nie znam polskich marek w tej kategorii
ETam
8 lat temu
Pisanie Lolska z małej litery to wiocha. Ikonografika, dymek na poziomie Tesco.
...
Następna strona