Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Szkocja i Walia szantażują Londyn. Zablokują ustawę dotyczącą Brexitu

11
Podziel się:

Proponowane przez Londyn zapisy ustawy są "jednoznaczną próbą zwiększenia kontroli władz centralnych".

Szkocja i Walia szantażują Londyn. Zablokują ustawę dotyczącą Brexitu
(AP Photo/Geoffroy Van der Hasselt/Pool)

Nicola Sturgeon i Carwyn Jones ostrzegli premier Theresę May, że musi się liczyć z ryzykiem wywołania kryzysu konstytucyjnego, o ile nie wprowadzi poprawek do ustawy dotyczącej Brexitu.

Jak donosi brytyjski dziennik "The Times", premierzy Szkocji i Walii planują wspólnie zablokować zaprezentowane przez rząd w Londynie plany legislacyjne dotyczące planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Jak ocenili, proponowane zapisy nowej ustawy są "jednoznaczną próbą zwiększenia kontroli władz centralnych" i "podkopują założenia dewolucji" (przekazania części uprawnień władzom regionalnym - przyp. red) m.in. w kwestii przepisów dotyczących ochrony środowiska, rolnictwa i rybołówstwa.

Jednocześnie Sturgeon i Jones dodali, że "wielokrotnie próbowali współpracować z brytyjskim rządem i przedstawili konstruktywne propozycje", ale nie zostały one wzięte pod uwagę - więcej na ten temat pisaliśmy w money.pl.

Zgodnie z parlamentarnym zwyczajem nowe przepisy, które mają wpływ na Szkocję, Walię i Irlandię Północną, wymagają zgody ich władz. Nie ma konstytucyjnego precedensu dotyczącego sytuacji, w której ta zgoda nie została udzielona.

Brytyjski rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o Brexicie, która znosi przewagę prawa unijnego nad krajowym. Minister ds. Brexitu David Davis zaprezentował go jako "ważny etap w procesie wyjścia z UE". Głosowanie przewidziane jest na jesień.

Z dniem Brexitu - czyli teoretycznie z końcem marca 2019, gdy mają zakończyć się negocjacje rozwodowe - na mocy tej liczącej 60 stron ustawy straci moc ustawa z 1972 roku o Wspólnotach Europejskich, dzięki której wdrożono do brytyjskiego prawa postanowienia traktatów UE (wcześniej EWG).

Zobacz także: Co dalej po Brexitcie:

Jednocześnie ogłoszony w czwartek projekt ustawy pozwoli na przeniesienie do prawa krajowego znacznej części dorobku prawnego UE z ewentualnymi poprawkami. Chodzi o to, by Zjednoczone Królestwo mogło nadal normalne funkcjonować, gdy z dniem Brexitu prawo UE, w wielu obszarach bardzo drobiazgowe, przestanie tam obowiązywać. Ustawa znosi też jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości UE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
abc
7 lat temu
Wisi mi ta cala UK.....dobrze ze tam nie mieszkam, jak bym mial sie zle czuc jako polak. Obojetnie ile bym mial zarabiac.
Fan
7 lat temu
Szkocja bankrut przy tych cenach ropy Nie wspominajac o Walii Angolom na reke gdyby sie odlaczyli przeciez
Polak z UK
7 lat temu
Zastanawia mnie jak mozna wywolac kryzys konstytucyjny w kraju , ktory nie ma konstytucji?
z uk
7 lat temu
UK TO TRZECI SWIAT MIESZKAM TU TO WIEM JESLI PRZECIETNY POLOK UCIEKL Z WIEZIENIA I UKRYWA SIE TU TO DLA NIEGO TO RAJ JAK MOI SASIEDZI PARA OK 30 TKI ANI PRACY ANI TV ANI INTERNETU ANI RADIA NAWET SIEDZA I ZYJA Z TEGO CO UKRADNA PO SKLEPACH LUB KOMUS TO DLA TAKICH UK TO RAJ.
funt 3zl
7 lat temu
Bieda dla UK hsha