Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjski rząd dopłaca do rachunków za energię

0
Podziel się:

Ponad 20 mln funtów wypłacono w postaci dopłat do rachunków za energię osobom mieszkającym poza Wyspami.

Brytyjski rząd dopłaca do rachunków za energię
(skywaytoheaven/iStockphoto)

Brytyjski Departament ds. Pracy ujawnił, że w roku podatkowym 2012-2013 ponad 20 mln funtów wypłacono w postaci dopłat do rachunków za energię osobom mieszkającym poza terytorium Wielkiej Brytanii.

Chodzi o dopłaty do rachunków za energię dla osób powyżej 60. roku życia. Brytyjski rząd dopłaca najuboższym spośród nich nawet 300 funtów rocznie (średni roczny rachunek za energię w Wielkiej Brytanii to obecnie około 1300 funtów rocznie).

Z danych rządowych wynika, że w roku podatkowym 2012-2013 zanotowano aż 70-proc. wzrost świadczeń w ramach tego programu na rzecz osób zamieszkujących poza Wielką Brytanią. Wypłaty te wyniosły łącznie 21,4 mln funtów.

Według departamentu tak duży wzrost jest wynikiem zeszłorocznego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł, że prawo do świadczeń z tego tytułu mają nie tylko osoby na stałe związane z Wielką Brytanią (mieszkające tam przez większą część roku), ale także ci, którzy z krajem tym byli związani czasowo (np. pracując tam przez pewien okres). Wyrok ten sprawił, że liczba osób uprawnionych do zasiłku wzrosła z dnia na dzień o 60 proc. i wyniosła niemal 120 tys. osób.

Departament przyznaje, że nie jest w stanie precyzyjnie określić, jaka część tych pieniędzy trafia do kieszeni Brytyjczyków mieszkających za granicą, a jaka wypłacana jest obywatelom innych krajów UE.

Najwięcej środków z zasiłku trafiło na konta w Hiszpanii (8,8 mln funtów) oraz Francji (5,1 mln funtów). Rząd dostrzegł już ten problem i postanowił zmienić zasady przyznawania zasiłku. Od 2015 roku otrzymać go będą mogły osoby mieszkające poza Wielką Brytanią tylko, jeśli średnia temperatura w kraju ich zamieszkania nie będzie wyższa niż w najcieplejszym miejscu Wielkiej Brytanii.

Zdaniem przeciwników zasiłku, w tym organizacji konsumenckich, jest to niewystarczająca zmiana, gdyż środki z tego programu w ogóle nie powinny trafiać do osób mieszkających poza Wielką Brytanią, gdyż to mieszkańcy tego kraju ponoszą koszty programu płacąc więcej za energię. W sumie w ramach programu rząd wypłacił osobom po 60. roku życia 2,1 mld funtów.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy zmiana dostawcy prądu się opłaca? Tylko w tym roku zrobiło to blisko 40 tysięcy osób - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki.
Przełom w energetyce? Dzięki ściekom Powstające przy oczyszczaniu ścieków osady są odpadami, ale odpowiednio przetworzone mogą być np. źródłem energii cieplnej i elektrycznej. Mogą też być wykorzystane w rolnictwie.
To zaważy na losie Unii Europejskiej Premier David Cameron zapowiedział referendum w sprawie wystąpienia ze Wspólnoty na 2017 rok, ale część jego frakcji konserwatywnej chce referendum już w przyszłym roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)