Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budowa gazoportu w Świnoujściu. Będzie gotowy w 2014 roku?

0
Podziel się:

- Wszystkie prace na budowie są bardzo zaawansowane - zapewnił minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.

Budowa gazoportu w Świnoujściu. Będzie gotowy w 2014 roku?
(PAP/Marcin Bielecki)

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski powiedział w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), że jest wielka szansa, że powstający w tym mieście gazoport zostanie oddany do użytku w 2014 r.

Budzanowski wizytował plac budowy, gdzie spotkał się z dziennikarzami. Jak podkreślał, Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi systematyczny nadzór nad inwestycją. - _ Wszystkie prace na budowie są bardzo zaawansowane _ - powiedział.

Przypomniał, że latem ubiegłego roku podczas załamania na rynku budowlanym w gazoporcie pracowało około 60 osób, a dziś jest ich ponad 1000. Jak dodał, obecnie działa tu około 40 podwykonawców, a docelowo ma być ich 150.

Minister wyraził nadzieję, że w sezonie wiosenno-letnim zostaną nadrobione opóźnienia w realizacji inwestycji. Nie określił jednak rozmiarów tych opóźnień.

Zdaniem szefa resortu skarbu państwa jest szansa, że pierwszy tzw. gaz techniczny, potrzebny do sprawdzenia działania instalacji gazoportu, będzie odebrany w połowie przyszłego roku.

- _ Na pierwszym miejscu stawiamy precyzyjne wykonanie tych instalacji, bo to najbardziej zaawansowana technologia w Polsce realizowana dziś w obszarze energetycznym _ - powiedział Budzanowski.

Minister pytany o medialne doniesienia na temat problemów finansowych głównego wykonawcy inwestycji, włoskiej firmy Saipem, odparł, że jest zaskoczony tymi sugestiami. - _ Firma jest zadłużona _ - przyznał. - _ Jest natomiast jedną z najważniejszych spółek, które realizują tego typu obiekty na całym świecie _ - dodał.

Budzanowski przypomniał, że interweniował w sprawie sytuacji finansowej spółki Saipem u swojego odpowiednika we Włoszech i uzyskał zapewnienie, że termin zakończenia prac w gazoporcie w 2014 r. zostanie dotrzymany.

Minister powiedział, że jest przekonany, iż najważniejsze elementy konstrukcyjne gazoportu powstaną jeszcze w tym roku. Wyjaśnił, że już 90 proc. urządzeń znajduje się na placu budowy, a to oznacza pewność, że zostaną one zamontowane.

Natomiast prezes spółki Polskie LNG Rafał Wardziński powiedział, że na budowie zakończono już realizację około 3 tys. spośród 6 tys. zadań inwestycyjnych. Obecnie realizowanych jest 600 takich zadań.

Wardziński poinformował również, że aby ustrzec się ryzyka związanego z kryzysem w branży budowlanej zdywersyfikowano podwykonawców.

- _ Ewentualna upadłość któregokolwiek z nich nie będzie miała zasadniczego wpływu na budowę _ - przekonywał.

Polskie LNG S.A. jest spółką celową powołaną w 2007 roku do budowy terminalu LNG w Świnoujściu, czyli instalacji do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

W pierwszym etapie eksploatacji terminal LNG pozwoli na odbiór 5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. W kolejnym etapie, w zależności od wzrostu zapotrzebowania na surowiec, możliwe będzie zwiększenie zdolności regazyfikacyjnej do 7,5 mld m sześć., co stanowi około 50 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Obecnie nasz kraj zużywa około 14 mld m sześc. gazu rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Obsuwa w jednej z największych inwestycji Przyczyną jest kryzys w branży budowlanej, który wywołał falę upadłości.
Biją się o gazoport. Kto pierwszy, ten... Litwa i Estonia rywalizują o unijne dofinansowanie budowy gazoportu. Każdy z krajów przyśpiesza prace, bo Komisja Europejska jeszcze tej jesieni wybierze projekt, który wesprze.
Nie chcą Hydrobudowy na budowie gazoportu Konsorcjum, które jest generalnym wykonawcą terminalu LNG w Świnoujściu, odstąpiło od umowy z Hydrobudową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)