Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budowlanka nadal niechlubnym liderem

0
Podziel się:

W czterech branżach na siedem wzrosły przeterminowane długi.

Budowlanka nadal niechlubnym liderem
(shotbydave/iStockphoto)

W czterech na siedem przebadanych branżach gospodarki wzrósł poziom przeterminowanych długów. _ Liderem _ nadal jest budowlanka, chociaż największy ich przyrost odnotowało AGD. Przyczyną są trudności w sprzedaży sprzętu. Widać jednak symptomy poprawy.

Pomimo że rośnie wartość należności płaconych w terminie, to w czterech na siedem branżach zwiększył się procent tzw. trudnych długów. To te, których termin płatności minął cztery miesiące temu - wynika z raportu przygotowanego przez Euler Hermes Collections, który przeanalizował bieżące płatności i zadłużenie w wybranych branżach dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych w kwietniu br.

Jak czytamy w raporcie największy wzrost przedterminowych długów odnotowała branża AGD, na co niewątpliwy wpływ mają: niska zbywalność produktów oraz zaleganie ich w magazynach.

Nadal jednak najwięcej trudnych długów odnotowuje się w branży budowlanej, choć na przełomie roku ich procent zmniejszył się z 11,1% do 9,6%.

źródło: Money.pl na podstawie Program Analiz Branżowych Euler Hermes Collections z Grupy Allianz

Poprawa tego wskaźnika w budowlance to efekt trzech czynników. Po pierwsze, krótka i ciepła zima, dzięki czemu praktycznie nie ustały prace wykończeniowe. Po drugie Polacy, czując lepszą sytuację finansową, zaczęli więcej budować. Zaobserwowano także lekkie drgnięcie w inwestycjach publicznych.

W opracowaniu wzięto pod uwagę należności wybranych branż konsumpcyjnych, tj. artykuły spożywcze, opakowania, RTV, kosmetyki, AGD oraz branż inwestycyjnych: stalowa i materiały budowlane, za miesiąc kwiecień. Łączna suma należności wyniosła 9,5 mld złotych i pochodziły one od blisko 80 tysięcy monitorowanych odbiorców.

Trzeci czynnik to zastój w branży budowlanej po zakończeniu Euro 2012. Znaczny procent firm, w skutek braku przepływów finansowych, musiało ogłosić upadłość, co z kolei spowodowało wejście do gry dużych graczy, którzy nie musząc walczyć cenowo, zaczęli więcej zarabiać.

Najbezpieczniej w branży spożywczej

Porównując z kolei wskaźniki dotyczące wartości należności spłacanych w terminie, okresu średniego spływu należności oraz procent trudnych długów, to najlepsza sytuacja występuje w branży spożywczej.

To jedna z największych branż, generuje ona 1,9 - 2,4 mld zł należności miesięcznie. - _ Producenci artykułów spożywczych - jak wyjaśnia Michał Modrzejewski - dystrybuując produkty szybko zbywalne mają krótki okres obiegu należności, który nadal systematycznie spada od 2011 roku. Stoi za tym wysoka koncentracja rynku po stronie hurtowników i dystrybutorów, jak również samych producentów, szczególnie w branży mięsnej. _

Poprawa spływu bieżących należności

Większość z przebadanych przez Euler Hermes Collections branż otrzymała w kwietniu br. swoje należności szybciej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Gdy w przypadku branży artykuły spożywcze, opakowania, RTV, kosmetyki i materiały budowlane zmiany w stosunku r/r oscylują w granicach 1-3%, to w branży AGD odnotowano spadek o ponad 12%. Na drugim biegunie znalazła się branża stalowa, która poprawiła swój wynik o ponad 16%.

źródło: Money.pl na podstawie Program Analiz Branżowych Euler Hermes Collections z Grupy Allianz

Wzrost zamówień, przy jednoczesnym zadłużeniu z przeszłości

Ewidentnie poprawił się spływ bieżących należności, choć że wynik nie jest jeszcze tak dobry, jak miało to miejsce w 2011 roku. _ - Przeszkodą są w dalszym ciągu zobowiązania z poprzednich kwartałów. Ciągle duża jest liczba firm, które nie odczuły jeszcze poprawy albo już na nią nie mają szans - zniknęły z rynku lub są w trakcie upadłości. Zobowiązania od nich, znacznie przeterminowane, wciąż są wartościowo dużą częścią należności, które wykazują ich dostawcy. _

_ Mamy zatem do czynienia z pewną polaryzacją rynku - zwiększają się zamówienia, rozpoczął się częściowy dopływ nowych środków, lecz firmy wciąż posiadają spore obciążenia z przeszłości. Gospodarka nabiera prędkości, niemniej musimy postawić pytanie jak szybki, jak duży i jakiej wielkości zysk przyniesie wzrost popytu, zwłaszcza na rynku wewnętrznym. Czy skala tego wzrostu pozwoli większej ilości firm uciec od długów z przeszłości i szybko wypracować rekompensujące je nadwyżki? _ – pisze w raporcie Michał Modrzejewski.

Branże, w przeważającej większości, odnotowały spadek średniego okresu spływu należności. Najbardziej zauważalne skrócenie ilości dni wystąpiło w branży kosmetycznej. 8 dni mniej na spłatę należności czekają dostawcy w branży stalowej, a 7 dni - w branży materiałów budowlanych.

Kłopoty RTV i AGD

Wydłużenie czasu spłaty należności nastąpiło wyłącznie w segmentach RTV i AGD, dla którego odnotowano również największy spadek wartości spłacanych należności. Obydwie branże to rynek kilkunastu większych producentów, a zatem nie ma w nim możliwości zmiany dostawcy - co generalnie powinno zmobilizować do szybszego regulowania należności.

Problemem dystrybutorów stały się jednak, narastająca z roku na rok, konkurencja sprzedaży w internecie, mniejszy niż oczekiwano popyt świąteczny oraz niedostosowana do rentowności struktura kosztów. Opóźnienia w większym stopniu dotyczą branży AGD.

Stal zintegrowana z budowlanką

Z kolei 16,5% wzrost wartości spłacanych należności ewidentnie wpłynął na skrócenie średniego okresu spływu należności w branży stalowej. Niemniej popyt w tym segmencie rynku nadal oscyluje na bardzo niskim poziomie bez prognoz na poprawę.

W Europie nadal występuje nadwyżka mocy wytwórczych nad popytem, przy jednoczesnej tendencji wyprowadzania produkcji stali poza Europę, gdzie ze względu na koszty dbania o klimat wytwarzanie jej jest bardzo drogie. Jedyna szansa na poprawienie tegorocznych wyników to wzrost inwestycji budowlanych, z którymi branża stalowa jest mocno związana.

Podsumowanie

Zdaniem autorów raportu do końca roku sytuacja w spłacaniu należności powinna się poprawiać. Moment na który przewidywane jest odwrócenie trendów to I kwartał 2015 roku, kiedy to przypada maksymalny poziom cyklu koniunkturalnego. Po tym terminie nie odczujemy rażącego pogorszenia, optymizm wśród konsumentów nadal będzie wysoki, niemniej mogą pojawić się pierwsze sygnały spowolnienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Które firmy płacą na czas? Zobacz badanie Zobacz, czy przedsiębiorcy przebadani dla Money.pl przez instytut badania opinii Mands płacą faktury na czas.
Urzędnicy pomogą walczyć z zatorami Z danych KRD BIG wynika, że niemal osiem na dziesięć przedsiębiorstw ma problem z wyegzekwowaniem należności od kontrahentów. W efekcie zatory płatnicze są jedną z największych barier w rozwoju polskich firm.
Koniuktura w tej branży poprawi się Z dzisiejszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu 2013 roku w budowie było 12 tys. 522 mieszkań, czyli o 1,1 proc. więcej niż we wrześniu 2012 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)