Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBA analizuje zawiadomienie ws. przetargu na śmigłowce dla armii. Będzie kontrola

4
Podziel się:

CBA analizuje zawiadomienie dotyczące możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka. Potem podejmie kontrolę w tej sprawie - dowiedziała się PAP w piątek w CBA.

CBA analizuje zawiadomienie ws. przetargu na śmigłowce dla armii. Będzie kontrola
(KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER)

Zawiadomienie Dworczyka CBA otrzymało w środę. To wniosek o dokonanie weryfikacji procedur przetargowych, zastosowanych w 2015 r. przy dokonywaniu wyboru dostawcy śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii - tłumaczył wtedy PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Uzasadnieniem wniosku są doniesienia medialne, w sprawie przetargu wygranego przez Caracale oferowane przez Airbus Helicopters - mówił.

Kaczorek powiedział PAP w piątek, że zawiadomienie jest analizowane, a po tej analizie zostanie podjęta kontrola. - Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje, że obecnie trwa analiza przedkontrolna procedur przetargowych, zastosowanych przy dokonywaniu wyboru dostawcy śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii - wygranego przez śmigłowiec H225M Caracal, oferowany przez Airbus Helicopters - powiedział PAP. Po zakończeniu analizy CBA - na mocy swoich uprawnień ustawowych - rozpocznie kontrolę w tym zakresie - zaznaczył.

W piątek minister obrony Antoni Macierewicz wywiadzie telewizyjnym pytany o komisję śledczą, której powołania w sprawie przetargu na śmigłowce domaga się PO, powiedział, że jej powołanie "byłoby naprawdę bardzo ciekawe", ale zaznaczył, że komisja powinna powstać natychmiast po tym, jak sprawę zakończy badać CBA i jeśli odpowiednie instytucje nie poradzą sobie z wyjaśnieniem sprawy. - Jeżeli CBA nie wyjaśni tej sprawy, jeżeli nie pokaże tej dokumentacji, a ja ją mam już przygotowaną, spaczkowaną do użytku CBA, to wtedy oczywiście komisja śledcza będzie potrzebna - powiedział.

Na początku października Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. PO poinformowało o złożeniu zawiadomienia w prokuraturze w związku z zaprzestaniem rozmów z dostawcą śmigłowców.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012. W kwietniu ub. r. MON do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M caracal. MON podało, że tylko ta oferta spełniła wymogi formalne. Oferty konkurencji odrzucono m.in. ze względu na zbyt odległy termin dostawy (śmigłowce AW149 oferowane przez WSK-PZL Świdnik będące własnością Leonardo) i brak uzbrojenia (Black Hawk w wersji eksportowej, które oferowało PZL Mielec należące do amerykańskiej firmy Sikorsky). 30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu.

Decyzję MON kwestionowały m.in. związki zawodowe działające w zakładach, których oferty zostały odrzucone. PZL Świdnik skarżył postępowanie w sądzie.

Wybór Caracala wzbudził zastrzeżenia PiS. Partia zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu przez wymagania preferujące maszynę europejskiego koncernu. Zastrzeżenia wyrażał również prezydent Andrzej Duda.

Minister obrony na początku urzędowania podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce. W ubiegłym tygodniu w Mielcu zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. We wtorek MON zapowiedziało nowe postępowanie w sprawie zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej. Wg resortu będą w nim mogły uczestniczyć wszystkie trzy podmioty, które brały udział w przetargu.

Szef MON podał w czwartek w Sejmie, że pierwsze śmigłowce zamówione dla wojska w nowym, zapowiedzianym we wtorek postępowaniu, zostaną dostarczone w 2018 r.

Aleksander Główczewski

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
mp
7 lat temu
Najciekawsze jest Jurgieltnicy z Partii Oszustów , dlaczego mieliśmy zapłacić 2 razy tyle niż się należy. Tylko bez ściem o offsetach , bo to były obiecanki , w rzeczywistości tylko montaż 25 szt.Karakanów.Ktoś za przekęnt na 6,5 mld. zł powinien beknąć , a może oszuści uważacie inaczej?
RYMER
7 lat temu
MAJĄC PAPIERY CBA DOSTAŁO WYTYCZNE OD PiS JAK NALEŻY MATACZYĆ I OBCIĄŻAĆ OPOZYCJĘ !!!! Z BLIDA BYŁO TO SAMO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zenon
7 lat temu
Dlaczego PO tak zawzięcie broni obcych interesów w Polsce.Czy są zakładnikami obcych,czy tą słuzalczość i donosy mają w mózgach.A moze ta PO,jest tylko wykonawcą poleceń Międzynarodówki Lewackiej.
Kamil
7 lat temu
Turcy za te same pieniądze kupili 100 śmigłowców. Chyba jednak jest cos nie tak.