Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny gazu. Eksperci wskazują sposób na obniżki

0
Podziel się:

Ich zdaniem, w Polsce powinien powstać węzeł gazowy, dzięki któremu ceny surowca mogłyby spaść.

Ceny gazu. Eksperci wskazują sposób na obniżki
(GAZ-SYSTEM S.A.)

W Polsce powinien powstać hub gazowy, dzięki któremu ceny surowca mogłyby odzwierciedlać realia rynkowe - wynika z raportu Instytutu Sobieskiego. Takie huby działają w USA, a kupowany w nich gaz jest kilkakrotnie tańszy, niż importowany przez Polskę z Rosji.

Huby (węzły) gazowe to punkty obrotu surowcem, dzięki którym mogą kształtować się rynkowe ceny gazu. Ceny te są niższe niż płacone w ramach kontraktów długoterminowych, które często indeksowane są cenami ropy naftowej, czy produktów ropopochodnych.

W USA huby przyczyniły się do szybkiej liberalizacji rynku gazu. Obecnie najważniejszym z nich jest Henry Hub, względem którego ustala się kurs gazu na Nymex. Cena gazu w tym hubie wynosi obecnie ok. 70 dolarów za 1 tys. metrów sześć., podczas gdy za rosyjski gaz, zgodnie z formułą cenową opartą o ceny ropy naftowej (która obecnie jest stosunkowo wysoka - w środę za baryłkę Berent trzeba zapłacić ok. 117 dol.), Polska płaci obecnie ok. 500 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych. Podobne huby, jak w USA, funkcjonują też w Europie Zachodniej. Hub może mieć charakter fizyczny (np. punkt odbioru gazu rosyjskiego w Baumgarten, w Austrii) lub wirtualny (np. giełda gazu w Wielkiej Brytanii).

W tej sytuacji jak podkreśla - nie ma żadnych szans na niższe rachunki. Sprzedaż gazu dla zwykłych odbiorców jest dla PGNiG i tak mocno deficytowa, nasze stawki za gaz należą do najniższych w Unii Europejskiej. Mniej od nas lub podobnie jak my płacą na przykład Rumuni, Łotysze, Estończycy, Brytyjczycy, Bułgarzy i Litwini. Gaz najdroższy jest w Szwecji, Danii i Holandii.

źródło: Money.pl na podstawie danych Eurostat i URE

Tematyce cen gazu poświęcony jest raport Instytutu Sobieskiego, zaprezentowany na konferencji prasowej. Obecny na niej ekspert rynku energetycznego dr Robert Zajdler podkreślał, że hub gazowy powinien powstać także w Polsce. _ Ten hub potrzebny jest z kilku powodów. Jesteśmy stosunkowo dużym krajem, będziemy mieli terminal LNG, mamy gazowe połączenia transgraniczne. Dodatkowo planowane połączenia gazowe z rynkiem słowackim i litewskim, plus potencjalne możliwości gazu łupkowego, sprawiają, że zapewniony zostanie określony wolumen gazu, którym będzie można handlować w takim hubie _ - powiedział.

Uczestnicy konferencji podkreślali też, że w kontrakcie gazowym PGNiG-Gazprom powinna zmienić się formuła, w oparciu o którą ustalana jest cena rosyjskiego gazu. Ich zdaniem oparcie jej o ceny ropy jest przestarzałe i nie odzwierciedla obecnych realiów rynkowych. _ Przyczyną jest przede wszystkim rozwój rynku LNG i rozbudowa terminali LNG w różnych rejonach świata. (...) Pozwala to na dostarczanie gazu po cenach kształtujących się dzięki mechanizmom rynkowym. Mam na myśli różnego rodzaju kontrakty spot, kontrakty forward, indeksowane przez różne mechanizmy _ - zaznaczył Zajdler. Jak drugą przyczyną wymienił rozwój wydobycia gazu niekonwencjonalnego.

Zaproponowali zmianę formuły cenowej w kontrakcie z Gazpromem tak, aby cena podlegałby aktualizacji do ceny gazu na jednym z najbardziej reprezentatywnych hubów w Europie Zachodniej. _ Metodą indeksacji byłby kwartalny kontrakt forward, który pozwalałby na określenie ceny gazu ziemnego w oparciu o mechanizmy rynkowe _ - powiedział na konferencji ekspert Instytutu Jan Filip Staniłko.

Zajdler dodał, że takim węzłem mógłby być holenderski hub TTF. _ On jest w dość ciekawym punkcie. Łączy się dość mocno z rynkiem niemieckim, jest też powiązany ze złożami w Groningen (w Holandii), a jednocześnie ma powiązania z rynkiem brytyjskim przez interkonektory. Obrót w tym hubie jest duży, a metoda wyznaczania ceny jest na tyle wiarygodna, że to jest ten hub, o który moglibyśmy wyznaczać ceny _ - powiedział. Dodał jednak, że jest realistą i nie spodziewa się całkowitej rezygnacji z indeksowania cen gazu cenami ropy naftowej i produktów ropopochodnych.

W lutym PGNiG złożyło pozew do Trybunału Arbitrażowego ws. obniżki ceny gazu kupowanego od Gazpormu. Wcześniej spółka informowała, że bezskutecznie prowadziła negocjacje z rosyjską spółką ws. obniżki ceny surowca. Postępowanie trybunału jest poufne, jawne jest orzeczenie. Zdaniem PGNiG na europejskim rynku gazu zaszły _ istotne zmiany _, ponadto polski kontrakt powinien odzwierciedlać _ poziom ceny rynkowej w Unii Europejskiej w kontraktach z Gazpromem _.

Instytut Sobieskiego jest ośrodkiem analitycznym, think-tankiem, zajmującym się zagadnieniami bieżącej polityki państwa oraz rozwojem społeczno-gospodarczym kraju. Powstał w 2004 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Uwolnienie cen gazu dla przemysłu najwcześniej za rok PGNiG przygotowało projekt programu uwolnienia gazu, który zostanie przekazany do konsultacji społecznych, które potrwają dwa tygodnie.
To ważny raport w sprawie gazu łupkowego Nie ma na razie potrzeby zaostrzenia unijnych przepisów w związku z wydobyciem gazu łupkowego. Taki jest wniosek analizy prawnej, przygotowanej dla Komisji Europejskiej.
Od dziś podwyżki cen gazu. Sprawdź, o ile wzrosną twoje rachunki Wchodzą w życie nowe taryfy. Money.pl sprawdził, jak dużo płacimy w porównaniu z innymi w Unii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)