Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny finansują utylizację starego sprzętu AGD i elektroniki

0
Podziel się:

Od 1 lipca w funduszu gromadzone będą opłaty od producentów i importerów na koszty recyklingu tych wyrobów.

Chiny finansują utylizację starego sprzętu AGD i elektroniki
(Robert Scoble/CC/Flickr)

Chińskie Ministerstwo Finansów ogłosiło decyzję Rady Państwa o utworzeniu funduszu na rzecz utylizacji zużytej elektroniki i sprzętu AGD. Od 1 lipca w funduszu gromadzone będą opłaty od producentów i importerów na koszty recyklingu tych wyrobów.

Do realizacji programu utylizacji starych wyrobów elektronicznych i elektrycznych włączone zostały cztery główne urzędy państwowe - Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Ochrony Środowiska, Ministerstwo Przemysłu i Urząd Celny. Wspólnie opublikowały rozporządzenie w tej sprawie.

W myśl tego dokumentu zarządzono pobieranie opłat od producentów takiego sprzętu. Przykładowo - za każdy telewizor opłata wynosi 13 juanów (około 6 zł), od każdej lodówki - 12 juanów, od pralki i od klimatyzatora - po 7 juanów, a za wyprodukowanie komputera trzeba wpłacić do funduszu 10 juanów. Dla uproszczenia rachunkowości producenci zobowiązani są wpłacać należne sumy kwartalnie. Obowiązek pobierania opłat powierzono Państwowym Urzędom Skarbowym. W przypadku towarów importowanych należności pobierane są przez Urzędy Celne.

W rozporządzeniu ujęto również opłaty płacone przez fundusz na rzecz firm zajmujących się utylizacją zużytego sprzętu AGD. Za recykling jednego telewizora usługodawca dostaje 85 juanów, za lodówkę - 80 juanów, za pralkę - 35juanów, za klimatyzator - 35 juanów, a za komputer 85 juanów.

Chiny są głównym producentem i konsumentem sprzętu AGD oraz elektroniki. Na koniec 2011 roku Chińczycy posiadali około 520 mln telewizorów, 300 mln lodówek, 320 mln pralek, 330 mln klimatyzatorów i 300 mln komputerów. Liczba wyrzucanych sprzętów wynosi rocznie kilka milionów sztuk w każdej z tych pięciu grup. To samo dotyczy zużytych telefonów komórkowych, kserokopiarek, faksów i innych urządzeń elektronicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Fabryka świata coraz droższa. Nowy raport 63 proc. unijnych przedsiębiorstw działających na terenie Chin planuje dalsze inwestycje.
Chiny przeciwne. Stawiają na mediatora Chińskie MSZ po raz kolejny wyraziło sprzeciw wobec interwencji militarnej w Syrii lub zmiany władz w tym kraju.
Ambasador-szpiegiem. Wyjechał z kraju Pierwszy sekretarz ambasady Chin w Tokio, podejrzewany przez japońskie władze o szpiegostwo, pospiesznie opuścił Japonię.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)