Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co trzecia firma nie płaci w terminie. PIP zapowiada kontrole

0
Podziel się:

Inspektorzy pracy zapowiadają, że w tym roku wezmą pod lupę prawie 90 tysięcy firm.

Co trzecia firma nie płaci w terminie. PIP zapowiada kontrole
(Zhang Lianxun/Dreamstime.com)

Państwowa Inspekcja Pracy chce skontrolować w tym roku prawie 90 tysięcy pracodawców. Główny inspektor pracy Tadeusz Zając mówi, że ogromnym problemem jest niewypłacanie wynagrodzeń pracownikom.

Tadeusz Zając podkreśla, że ten problem to zadanie nie tylko dla inspektorów. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy tendencja niewypłacania wynagrodzeń nasila się od 2008 roku.

W ubiegłym roku 32 proc. skontrolowanych pracodawców naruszyło przepisy o wypłacie wynagrodzenia.

POSŁUCHAJ TADEUSZA ZAJĄCA:

dźwięk IAR

Najwięcej przypadków niewypłacania wynagrodzeń inspektorzy pracy odnotowują w branży informacji, komunikacji, górnictwie i edukacji. Główny inspektor pracy Tadeusz Zając podkreśla, że wzmożone kontrole będą dotyczyć również przestrzegania czasu pracy i udzielania urlopów pracownikom, ponieważ z tym również nie jest najlepiej.

Na rynku pracy drgnie? Młodzi wyjadą do Niemiec

Ten rok na rynku pracy zapowiada się interesująco. Nie tylko ze względu na zapowiedź masowych kontroli. W maju całkowicie otwiera się przed Polakami rynek pracy w Niemczech i Austrii. Duże nadzieje osoby planujące wyjazd do pracy za granicą wiązać mogą zwłaszcza z tym pierwszym. Część specjalistów spodziewa się wręcz kolejnej fali emigracji zarobkowej_ . _

_ - Według szacunków przeprowadzonych przez międzynarodowe instytucje bankowe i badawcze, może ona wynieść od 400 do 600 tysięcy osób - _ przypomina pytana przez Money.pl Beata Szilf-Nitka z InfoPraca.pl.

_ - Będzie to około 40-60 procent skali emigracji na Wyspy Brytyjskie - ocenia Jakub Szczepankowski z iBroker.pl. - Najwięcej osób odpłynie do Niemiec do prac fizycznych w fabrykach oraz w budownictwie. Dla nich oferty pracy będą miały międzynarodowe agencje rekrutacyjne. Specjaliści IT z kolei pojadą do pracy za kilkukrotnie większe zarobki. _

źródło: Główny Urząd Statystyczny

Mieszkańcy przygranicznych województw będą też mogli starać się o pracę po niemieckiej stronie, nie zmieniając miejsca zamieszkania. Dzięki temu będą zarabiać w euro, ale dzięki mieszkaniu w Polsce ponosić będą niższe koszty życia.

Zarobki pójdą w górę? Tylko nieznacznie

Ani kontrole PIP, ani dobre perspektywy dla polskiej gospodarki nie pozwolą nam jednak liczyć w tym roku na wyraźną poprawę zarobków. Resort pracy szacuje, że wzrost sięgnie w tym roku około 5 procent. Jest więc bardzo prawdopodobne, że rozwarstwienie płac w Polsce, którego obraz dało ubiegłoroczne badanie płac Money.pl, nie ulegnie większym zmianom.

Można zauważyć, że gradacja przeciętnej płacy - z niewielkimi wyjątkami - przesuwa się wyraźnie z zachodu na wschód Polski. Tendencję na płacowej mapie kraju jest wyraźna od lat i niewiele pod tym względem się zmienia.

Mediana płac netto w podziale na województwa

2175 zł

2300 zł

2000 zł

2000 zł

2000 zł

2200 zł

2000 zł

3000 zł

2200 zł

2000 zł

1880 zł

2000 zł

2007 zł

2300 zł

1900 zł

1890 zł

źródło: Badanie płac 2010, Money.pl

Nie brak jednak bardziej optymistycznych opinii. Rok 2011 będzie - zdaniem Justyny Kostrzewskiej z SzybkoPraca.pl - okresem stabilizacji oraz wzrostu zatrudnienia. Będzie też - jak twierdzi ekspertka - większa szansa na podwyżkę i awans. Poprawa koniunktury sprawi, że rynek stanie się bardziej łaskawy dla pracowników, którzy będą mogli żądać lepszych warunków zatrudnienia. Wzrośnie również konkurencja wśród pracodawców.

Optymistycznie też rysują się prognozy dla stopy bezrobocia. Licząc na koniunkturę w gospodarce i uwzględniając zapewne wyjazdy do pracy za zachodnią granicę, rząd liczy na zejście po trzech latach do jednocyfrowego poziomu.

źródło: Główny Urząd Statystyczny, dane za 2010 - na koniec listopada
prognoza na 2011 - ustawa budżetowa

Nie wszyscy analitycy podzielają jednak optymizm rządowych prognoz. Najbardziej sceptyczna jest Małgorzata Majewska z MonsterPolska.pl: _ - Osiągnięcie zakładanego przez rząd poziomu bezrobocia będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Szacujemy, że utrzyma się ono na poziomie 11-12 procent - _ przewiduje.

Czytaj w Money.pl
Firmy coraz częściej zalegają z płaceniem pensji Na zapłatę czeka 140 tys. osób. Zaległości to 114 mln złotych.
Kontrola PIP - na co się przygotować Za uchybienia wykryte w firmie podczas kontroli, inspektor pracy może nałożyć grzywnę od 1 do nawet 30 tys. zł.
Co grozi za zatrudnianie "na czarno"? Umowa o pracę musi być zawarta na piśmie. Jeżeli tak nie jest, kontrola PIP może uznać, że firma zatrudnia pracownika nielegalnie i nałożyć na pracodawcę mandat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)