Na skróty
Cofka minęła, woda na Żuławach opada
2012-01-15 09:36

Cofka minęła, woda na Żuławach opada

Cofka minęła, woda na Żuławach opada
[fot: Peter Muzslay/Dreamstime]

Poprawiła się sytuacja powodziowa na Żuławach. Jak poinformował rzecznik olsztyńskiej straży Zbigniew Jarosz strażakom udało się uratować zagrożone wały, w nocy zmienił się wiatr - cofka minęła, a woda zaczęła opadać.

Zbigniew Jarosz poinformował, że na Żuławach woda, która wczoraj wdzierała się do domostw, w nocy opadła do poziomów alarmowych, a nawet poniżej tj. o 30 - 40, a nawet i 50 cm. Poniżej stanów alarmowych rano woda była m.in. w Tolkmicku.

- W nocy strażacy stoczyli dwie dość dramatyczne walki o utrzymanie wałów, obie zakończone sukcesem. O pierwszy wał walczyli w okolicy Wyspy Nowakowskiej, tam mocno on przesiąkał, więc strażacy umacniali go workami z piaskiem. We Fromborku równie dramatycznie walczono o stację pomp i uzdatniania wody. Dzięki temu, że udało się ją obronić nie doszło do przerw w dostarczaniu wody pitnej w tym miasteczku - powiedział Jarosz.

Czytaj więcej Sytuacja jest poważna, choć to jeszcze nie... Strażacy zabezpieczają przy pomocy worków z piaskiem i specjalnych rękawów przeciwpowodziowych budynki i inne obiekty zagrożone zalaniem.

W nocy przy obronie i monitorowaniu wałów na zagrożonych terenach pracowało 100 strażaków ściągniętych na Żuławy z całego woj. warmińsko-mazurskiego.

Dzisiaj cofka minęła tzn. wiatr, który toczył z Bałtyku wodę na Żuławy zmienił kierunek na północny (tzn. odwrotny) i znacznie osłabł - z 8-9 stopni w skali Bouforta do 2-3 stopni.

Giełda na żywo

Totalna wyprzedaż sektora bankowego

Zmiana władzy zawsze stanowi ryzyko dla rynku kapitałowego.

Jarosz dodał, że dzięki zmianie pogody sytuacja na Żuławach jest na tyle opanowana, że strażacy zaczynają już wypompowywać wodę z zalanych posesji np. we Fromborku. - Nie ma już zagrożenia, że woda wróci na podwórza - dodał Jarosz.

Wczoraj cofka z Bałtyku spowodowała, że woda wdarła się do 4 gospodarstw na Wyspie Nowakowskiej pod Elblągiem, zalanych było kilka ulic w samym Elblągu, Fromborku, czy Tolkmicku. Zalane były m.in. lokalne drogi, zamknięto most pontonowy na Wyspę Nowakowską. Wojewoda warmińsko-mazurski wprowadził lokalne alarmy powodziowe.

O powodziach w Polsce czytaj w Money.pl
Alarm w czterech regionach. Będzie powódź?
Wisła przekroczyła tam stan alarmowy o 112 cm. Zagrożony są też Śląsk, Opolszczyzna i Wielkopolska.
Powódź zagraża Lubelszczyźnie
Mieszkańcom podtapianych gospodarstw pomagają żołnierze.
Tagi:żuławy, cofka, zagrożone wały, poziomy alarmowe
Zobacz więcej:ochrona przecipowodziowa
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl