Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Corhydron pomylono w magazynie Jelfy?

0
Podziel się:

Premier otrzyma dziś wstępny raport na temat sytuacji w jeleniogórskiej Jelfie - firmie, która pomyliła opakowania leków.

Corhydron pomylono w magazynie Jelfy?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Premier otrzyma dziś wstępny raport na temat sytuacji w jeleniogórskiej Jelfie - firmie, która pomyliła opakowania leków.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia informuje, że wycofane zostaną z obrotu wszystkie partie corhydronu.

"Musimy zakładać, że problem istnienia w składzie corhydronu silnego specyfiku, stosowanego do znieczulania podczas operacji, dotyczy szerszej partii tego leku" - mówi resortu Trzciński. Na razie tylko jedną partię, w której na pewno leki zostały pomylone.

Pomyłka zaszła najprawdopodobniej w magazynie Jelfy. "Raport notuje pierwsze spostrzeżenia inspektorów " - wyjaśnia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha i dodaje, że wynika z niego, iż doszło do pomyłki partii leków w tzw. magazynie kwarantanny.

"Lek produkuje się na linii technologicznej, następnie jest on pakowany we fiolki, które są odpowiednio zabezpieczane w pojemnikach. Trafiają one do magazynu na okres kwarantanny i czekają na wewnętrzną kontrolę jakości: czy to jest właśnie ten lek, czy ma odpowiedni skład. _ W tym roku w całym kraju zgłoszono 8 przypadków niepożądanego działania corhydronu. Przeprowadzone wtedy kontrole nie wykazały nieprawidłowości. _Jeżeli ta kontrola wypadnie pozytywnie, to wracają do maszyny, która je metkuje" - wyjaśnił wiceszef resortu.

Jak dodał, z bardzo wstępnych analiz wynika, że właśnie w tym magazynie, obok tej partii corhydronu, mogły znajdować się gdzieś obok - ampułki z inną substancją.

"Przez przypadek jakiś magazynier, czy ktoś z personelu, mógł je strącić. Fiolki się wysypały, a ponieważ są nie do odróżnienia, ktoś mógł je włożyć do nieprawidłowego pojemnika" - mówił Piecha._ _

Bolesław Piecha wyjaśnia, że dzięki systemowi informatycznemu Narodowego Funduszu Zdrowia będzie można odszukać recepty z adresem i zidentyfikować pacjentów, którzy mieli ten lek refundowany. Chodzi głównie o kombatantów i osoby przewlekle chore. Trudniej będzie uzyskać dane wszystkich chorych, _ W Instytucie Leków trwają badania 50 wycofanych ampułek corhydronu z feralnej serii. _którzy wykupili preparat na receptę, ponieważ był to lek pełnopłatny.

Jolanta Kocjan, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza, że oddziały NFZ i lekarze w całym kraju szukają pacjentów, którym przepisano corhydron. Wyjaśniła, że najłatwiej jest odnaleźć recepty i zidentyfikować chorych, którzy mają ulgi na leki, chodzi głównie o kombatantów. Dzięki systemowi informatycznemu, który działa na Śląsku, udało się ustalić dane 14 osób, które wykupiły corhydron.

Jolanta Kocjan podkreśliła, że wprowadzenie w całym kraju Rejestru Usług Medycznych, czyli spisu wszystkich porad lekarskich i wypisywanych recept, ułatwiłoby dotarcie do osób, które otrzymały corhydron.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)