Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cowen zapłaci głową? Cud zamienił w kryzys

0
Podziel się:

Premier Irlandii znalazł się w krzyżowym ogniu krytyki.

Cowen zapłaci głową? Cud zamienił w kryzys
(PAP/EPA)

Zdaniem wtorkowej prasy irlandzkiej i brytyjskiej, dni Briana Cowena na stanowisku premiera Irlandii są policzone, a niezadowolenia z szefa rządu nie kryją nawet członkowie jego własnej partii Fianna Fail.

Brytyjski _ Independent _ pisze, że Cowen wraz z swym poprzednikiem Bertie Ahernem roztrwonili irlandzki boom, dopuszczając do przegrzania gospodarki.

_ Zanim został premierem, Cowen był ministrem finansów w latach 2004-08. Był w parowozowni irlandzkiego boomu, który osobiście podsycał. Gdyby wykazał się większym umiarem, to mógłby zaoszczędzić Irlandii miliardy _ - pisze gazeta.

Brytyjczycy chcą ratunku dla Irlandii. Zobacz materiał Channel 4 (ang.):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t77341.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/irlandia;opozycja;chce;przedterminowych;wyborow,139,0,715403.html) Irlandia: Opozycja chce szybszych wyborów

_ Zamiast tego opracował system ulg podatkowych, które przyniosły największe korzyści oddanym zwolennikom jego własnej partii: przedsiębiorcom budowlanym i deweloperom. Gdy (na rynku nieruchomości) nastąpił krach, w długach znaleźli się nie tylko deweloperzy, ale także zwykli ludzie - nabywcy domów, które straciły na wartości _ - dodaje _ Independent _.

Dziennik _ Irish Examiner _ napisał, że _ Cowen ma zero emocjonalnej inteligencji, a jeszcze mniej strategicznych talentów politycznych _. Gazeta krytykuje jego decyzję pozostania na stanowisku do czasu uchwalenia budżetu na 2011 rok mimo rozpadu koalicji z Zielonymi, choć ogromna większość wyborców chce, by ustąpił jak najszybciej.

_ Po wpędzeniu kraju w katastrofalne położenie życiem za pożyczone pieniądze Cowen jest zdeterminowany, by samemu żyć w pożyczonym czasie i to pomimo tego, iż jego własna partia i rząd rozpadają się na jego oczach w zawrotnym tempie _ - zaznacza _ Irish Examiner _.

Natomiast lidera Partii Zielonych Johna Gormleya - partnera koalicyjnego Fianna Fail, którego wycofanie się z koalicji było ciosem dla Cowena - uznaje gazeta za polityka z charakterem.

_ Skończyły się czasy, gdy żartowano na temat podobieństw Gormleya z konikiem polnym, ponieważ obaj byli zieloni i pozbawieni kręgosłupa _. Zapowiedź przedstawienia czteroletniego planu uzdrowienia gospodarki _ Irish Examiner _ uznaje za _ przejaw arogancji rządu przymierzającego się do czteroletniej perspektywy, gdy najdłużej za cztery tygodnie może już nie być u władzy _.

Dla _ Guardiana _ rekordowo niska, wynosząca 12,5 procent, stawka podatku od dochodów firm w Irlandii, to _ podatkowe piractwo _. Z Irlandii dla zminimalizowania swoich zobowiązań podatkowych korzystają m. in. Google, Microsoft i inne koncerny _ przepuszczając _ zyski osiągane gdzie indziej przez swoje irlandzkie filie i kierując je docelowo do podatkowych rajów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t117004.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dublin;szykuje;ciecia;ministrowie;finansow;g7;chwala,1,0,714753.html) Dublin szykuje cięcia. G7 chwali

_ Irish Times _ cytuje ekonomicznego doradcę kanclerz Niemiec Angeli Merkel prof. Petera Bofingera, który sądzi, iż irlandzka stawka podatku korporacyjnego jest tematem do dyskusji i że rząd Irlandii może zgodzić się na jej podniesienie w zamian za preferencyjną stawkę opodatkowania unijnej pożyczki.

Według cytowanego przez _ Guardiana _ prof. Andrew Clare'a z londyńskiej Cass Business School, jedynym sposobem uchronienia innych państw przed _ irlandzką chorobą _ jest uznanie strat sektora bankowego oraz spowodowanie, by zostały one pokryte ze środków własnych banków oraz przez nabywców ich obligacji.

_ To inwestorzy lokujący pieniądze w kapitał bankowy i posiadacze obligacji dłużnych muszą odczuć skutki złej kondycji banków, a nie stosunkowo nisko płatni pracownicy eurostrefy. Jeśli tak się nie stanie, to problemy pozostaną _ - sugeruje Clare.

Nie jest pożądana sytuacja, w której straty spadają na akcjonariuszy banku i właścicieli nieruchomości, którzy na kredyt hipoteczny z banku kupili nieruchomość, a właściciele obligacji bankowych domagają się honorowania w pełni zobowiązań wobec nich - argumentuje.

Jednak to obligatariuszy rządy boją się najbardziej, ponieważ są oni nabywcami rządowych obligacji dłużnych i tym samym finansują państwowe budżety. Dlatego _ Guardian _ pesymistycznie zauważa, iż unijna pomoc dla Irlandii przyniesie największe korzyści właścicielom obligacji irlandzkich banków i inwestorom z UE, a nie zwykłym Irlandczykom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t117022.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;irlandii;chce;szybko;wrocic;do;gry;opozycja;mowi;o;trzech;latach,245,0,714997.html) Rząd Irlandii chce szybko wrócić do gry. Opozycja mówi o trzech latach Bruksela i MFW widziały już czteroletni plan oszczędnościowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t113524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/7;mld;funtow;pozyczki;dla;przyjaciela;w;potrzebie,255,0,715007.html) 7 mld funtów pożyczki dla "przyjaciela w potrzebie" Rząd Camerona zaoferował Irlandii wsparcie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)