Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cypr: Uratują stojące na krawędzi bankructwa banki?

0
Podziel się:

Nikozja musi jak najszybciej zebrać blisko 6 mld euro. Taki jest warunek otrzymania pakietu pomocowego od strefy euro i MFW.

Cypr: Uratują stojące na krawędzi bankructwa banki?
(PAP/EPA)

Rząd Cypru przedstawił dziś parlamentowi projekt utworzenia funduszu solidarnościowego, opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach, którego zadaniem byłoby zebranie funduszy mających zagwarantować pomoc zagraniczną.

Parlament ma głosować nad projektem ustawy o funduszu solidarnościowym już jutro. Reuters, który dotarł do tego dokumentu, podaje, że nie precyzuje on, jakie sumy rząd ma nadzieję pozyskać dzięki utworzeniu tego funduszu.

Dziś wieczorem cypryjski parlament na debatować nad kilkoma projektami, w tym nad ustawą, która umożliwi narzucenie bankom kontroli przepływów kapitałowych. Rząd i przywódcy partii politycznych przygotowują też pośpiesznie projekt ustawy, która pozwoli zrestrukturyzować dwa najbardziej zagrożone bankructwem banki: Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus.

We wtorek parlament cypryjski odrzucił jednorazowe opodatkowanie depozytów jako warunek uzyskania przez zagrożony bankructwem kraj 10 miliardów pomocy finansowej od strefy euro i MFW. Plan awaryjny przewiduje też najprawdopodobniej skorzystanie w jakimś zakresie z pomocy Rosji i cypryjskiego Kościoła, nacjonalizację funduszy emerytalnych oraz ewentualną emisję obligacji. Wciąż możliwa jest też jakaś forma opodatkowania depozytów bankowych - pisze AP, dodając, że Rosja będzie zapewne zainteresowana uczestniczeniem w _ planie B _, jednak jej pomoc nie będzie polegać na udzieleniu Cyprowi kolejnych pożyczek, lecz na inwestycjach.

Według agencji AP próby znalezienia metod ratowania cypryjskiego sektora bankowego to teraz _ wyścig z czasem _. Nikozja musi zebrać blisko 6 mld euro, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego od strefy euro i MFW. Jeśli do poniedziałku rząd cypryjski nie przygotuje wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus. Oznaczałoby to de facto upadek tych instytucji finansowych na wyspie.

Nikozja szuka więc teraz planu awaryjnego. Minister finansów Cypru Michalis Sarris, który od wtorku przebywa w Moskwie, zabiega tam o przełożenie spłaty kredytu na sumę 2,5 mld euro i stara się zainteresować inwestorów z Rosji eksploatacją podmorskich złóż gazu. Innym planem awaryjnym Cypru może być emisja obligacji gwarantowanych przyszłymi dochodami z wydobycia gazu. Eksploatacja złóż miała się rozpocząć najwcześniej w 2019 roku.

_ - Złoża te należą do obydwu cypryjskich wspólnot i o ich przyszłości nie może decydować wyłącznie Cypr południowy. Jeśli będzie to konieczne, poczynimy stosowne kroki przeciw tego rodzaju inicjatywom _ - powiedział w rozmowie z Reuterem anonimowy turecki polityk.

Wyspa Cypr podzielona jest na nieuznawaną przez społeczność międzynarodową Turecką Republikę Cypru Północnego oraz Republikę Cypryjską położoną na południu. Próby zjednoczenia wyspy nie przyniosły rezultatów i Turcja jest jedynym krajem uznającym republikę na północy.

Cypr próbuje wyciągnąć już teraz korzyści z jeszcze nieeksploatowanych złóż, co wywołało napięcia między Nikozją a Ankarą, która domaga się wspólnego podejścia do planów wydobycia gazu oraz udziału w zyskach.

_ - Moglibyśmy zwrócić się z tą sprawą do UE, ale (najpierw) wykorzystamy wszelkie kanały polityczne i środki prawne _ - powiedział rozmówca Reutera, odnosząc się do tureckich roszczeń dotyczących złóż gazu.

Reuters zwraca uwagę, że jeśli Moskwa udzieli pomocy Nikozji w zamian za inwestycje w złoża gazu położone na południe od Cypru, to w jeszcze większym stopniu będzie kontrolowała dostawy tego surowca do Europy.

Bank wzywa do ratowania gospodarki przed ruiną

Do natychmiastowego wypracowania porozumienia z UE, by uratować gospodarkę przed finansową ruiną, wezwał też dziś Bank of Cyprus. Nieudane jak dotąd próby ratowania sektora bankowego Cypru spowodowały bowiem spadki na giełdach.

_ - Natychmiastowe wypracowanie porozumienia z eurogrupą, które zapewni nieprzerwaną płynność cypryjskim bankom i uratuje gospodarkę Cypru jest absolutnie konieczne _ - głosi komunikat banku, największej instytucji finansowej na wyspie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m222261.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jeszcze;dzis;plan;b;dla;cypru,245,0,1273333.html) *Plan B dla Cypru? Bez niego zbankrutuje * Trojka wstrzymała pożyczkę dla wyspy. Rząd poprosił o pomoc Rosję i ma dziś przedstawić awaryjny plan ratowania finansów publicznych. Również dzisiaj bank centralny Cypru (Central Bank of Cyprus) zaprzeczył pogłoskom o planach zamknięcia drugiego największego banku na wyspie - Laiki Popular Bank._ - Zaprzeczamy tym doniesieniom. Trwają prace nad wypracowaniem najlepszego rozwiązania dla tego banku _ - powiedziała rzeczniczka banku centralnego Aliki Stylianu.

Dziś niepokój inwestorów o sytuację na Cyprze spowodował gwałtowny spadek notowań na giełdach - podaje AP._ - Brak planu ratowania sektora bankowego oznacza upadek cypryjskich banków, ponieważ Europejski Bank Centralny ostrzegł, że nie zapewni płynności bankom, jeśli taki projekt nie powstanie _ - powiedział główny strateg rynkowy Investors Group Inc. David Jones. Wcześniej EBC ostrzegł, że nie zapewni płynności tym cypryjskim bankom, które są niewypłacalne.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)