Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czeka nas wielka demobilizacja armii?

0
Podziel się:

Żołnierze kontraktowi mogą służyć w korpusie szeregowych najwyżej 12 lat. A to oznacza, że znakomita większość musi odejść ze służby.

Czeka nas wielka demobilizacja armii?
(Piotr Blawicki/East News)

Blisko 35 tysięcy żołnierzy, czyli ponad jedna trzecia wszystkich, musi odejść z wojska w latach 2016-2022. Nie będzie łatwo ich zastąpić.

Wszystko przez przepisy i nieugięte stanowisko resortu obrony. Żołnierze kontraktowi mogą służyć w korpusie szeregowych najwyżej 12 lat. A to oznacza, że w najbliższych latach znakomita większość musi odejść ze służby - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Już teraz, przed lawiną odejść, brakuje - jak podaje resort obrony - około 3 tysięcy żołnierzy zawodowych. I nic nie daje zalecenie, zgodnie z którym dowódcy jednostek powinni uzupełniać braki w ciągu miesiąca.

Podobnie jest z Narodowymi Siłami Rezerwowymi, które miały liczyć 20 tysięcy osób, a są o połowę mniejsze.

MON jednak uspokaja. _ Potrzeby i zasoby kadrowe są na bieżąco monitorowane. Nie ma zagrożeń, jeśli chodzi o brak kandydatów do obsadzenia stanowisk zwalnianych przez żołnierzy odchodzących do rezerwy _ - zapewnia w rozmowie z gazetą rzecznik prasowy resortu, Jacek Sońta.

Eksperci są jednak takim stanowiskiem zaskoczeni. Wskazują, że uzupełnienie tysięcy wakatów w ciągu roku będzie bardzo trudne, o ile w ogóle wykonalne. Tym bardziej, jeśli poprawi się sytuacja na rynku pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska zarobi na wojnie z dżihadystami? - _ Polska jest gotowa wesprzeć zwalczające je strony zaopatrzeniem _ - powiedział wiceminister obrony Robert Kupiecki.
PiS za dodatkowymi miliardami na armię Prawo i Sprawiedliwość chce zwiększenia finansowania polskiej armii do poziomu 2 proc. PKB. Klub PiS złożył projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)